Близнюки


Близнюќи (близня́та) — дві, або зрідка більше, особи народжені від тієї самої вагітності. Одна з кожних 83 вагітностей завершується близнятами. Двійнята народжуються приблизно в 1 % родів, трійнята — в 0,01 %. 4—5 близнят народжуються дуже рідко.
Види[ред. | ред. код]
Розрізняють однояйцевих та різнояйцевих близнят.
Однояйцеві близнята походять з однієї заплідненої яйцеклітини, що ділиться на 2 або більше частин, з яких розвиваються самостійні зародки. Такі близнята завжди однієї статі і дуже схожі зовнішністю, оскільки мають абсолютно однаковий набір генів. При неповному розділенні яйця народжуються т. з. з'єднані близнята (або сіамські близнюки), які життєздатними бувають дуже рідко.
Двояйцеві близнята розвиваються з різних яйцеклітин, вони часто різної статі, схожі між собою не більш й не менше аніж звичайні брати чи сестри. Причини народження близнят у людини, а також у тих тварин, в яких звичайно народжується одне маля, точно не встановлені. В багатьох випадках здатність до народження близнят є успадкованою.
Ідентичні або ж однояйцеві близнюки[ред. | ред. код]
Ідентичні (відомі теж як, монозиготні, тобто однояйцеві) близнюки формуються коли запліднене яйце (зигота) розділяється надвоє і розвивається як два зародки тієї ж самої статі. Ідентичних близнюків дуже важко розрізнити і вони за звичай мають велику емоційну прив'язаність один до другого. Ідентичні близнюки не пов'язані з родинною спадковістю, а є скоріш аномалією, що трапляється при народженнях у відношенні 3 з кожних 1000 вагітностей у світі, незважаючи на етнічне походження.
Дослідження свідчать, що ідентичні близнюки, які виховуються у різних середовищах мають подібні риси особистості, манери, вибір роботи та інтереси. Ці відкриття додають аргументів твердженням, що певна доля поведінки людини генетично обумовлена.
Неідентичні, різнояйцеві або братні близнюки[ред. | ред. код]
Дизиготні (або різнояйцеві) близнюки розвиваються в тому випадку, якщо дві яйцеклітини запліднені двома сперматозоїдами. Природно, дизиготні близнюки мають різні генотипи. Вони подібні між собою не більше, ніж брати і сестри, так як мають близько 50 % ідентичних генів. Загальна частота народження близнюків становить приблизно 1 %, з них близько 1/3 припадає на монозиготних близнюків. Дизиготні близнюки не обов'язково зачаті під час одного статевого акту, різниця може складати декілька днів. Цікаво, що в окремих випадках можуть народиться дизиготні близнюки від різних батьків. Це явище називається суперфекундація. Іноді дизиготні близнюки мають загальну плаценту, яка зрослась.
Як дизиготні, так і монозиготні близнюки бувають не тільки двійнятами, але і трійнятами і так далі аж до 9 дітей. Полярні близнюки вкрай мало вивчені, але, ймовірно, можуть бути лише двійнятами. Також зафіксовано випадки, коли в трійні народжувалися, наприклад, два ідентичних близнюка і один не ідентичний.
Близнюки в традиціях народів світу[ред. | ред. код]
В індоєвропейській міфології близнюки-брати, називаються «дітьми бога неба» (Діоскури, Ашвіни, литовські і латвійські «сини бога»), піклуються про свою сестру — доньку сонця. В деяких індоєвропейських традиціях можна віднайти слід цього міфу (у хеттів, древніх ірландців та індо-іранців), наприклад, в «Рігведі».
У християнстві відомо декілька святих близнюків, це:
- чудотворці Кузьма і Дем'ян
- святі Гервасій і Протасій
- святі Марко і Марселіан
- святі Кріспін і Кріспініан
- святі Медард і Гільдард — обоє померли у 545 році
- святі Схоластика і Венедикт — свята Схоластика померла за 40 днів до смерті свого брата близнюка Венедикта
Але мабуть найвідомішими близнюками є два біблійні сини Ісаака і Ревеки, внуки Авраама — Яків і Ісав. Яків, який згодом отримав ім'я Ізраїль став родоначальником 12 племен Ізраїля, праотцем євреїв, а Ісав родоначальником Ідумеїв і Царства Едому (Ідумеї).
Інші відомі близнюки в культурах народів світу це:
- Кастор і Поллукс, знані теж як Діоскури, їх імена носять дві зірки в сузір'ї Близнят;
- Єлена з Трої та Клітемнестра, близнюки сестри Кастора і Полюкса;
- Ромул і Рем, міфічні засновники Риму;
- Лава і Куша, близнюки Рами і Сіти;
- Аполлон і Артеміда, син і дочка Зевса і Лето;
- Ішбаланке і Хунахпу — герої-близнюки в міфології майя.
У багатьох культурах світу близнюки розглядаються як божественні істоти. Так, серед західно-африканського народу Банґола близнюків вважають дітьми Бога — їх матір називають Маньї а батька Таньї. За традицією садять два ряди плантену зразу ж за будинком де близнюки проживають. Близнюків ховають у такий ж манер, як фона (царя), сидячими на троні, але без посоху.
В художній літературі[ред. | ред. код]
Український письменник Іван Липа написав казку «Близнята».
Цікаві факти[ред. | ред. код]
Найвищий відсоток близнюків серед народжень, зафіксований в бразильському місті Кандиду-Годой, яке іменують «Світовою столицею близнюків».
Див. також[ред. | ред. код]
Література[ред. | ред. код]
- Іванов Вяч. Вс. Близнячні міфи // Міфи народів світу. Т.1. — М., 1991. — С. 174—176.
- Мухина В. С. Близнецы. — 1969. — 416 с. (рос.)
- Левин Элизабета. Селестиальные близнецы. Коды. Судьбы. Двойники времени. — Издательство: Амрита-Русь, 2006. — 560 с. (рос.)
Англійською:
- Schein, E., Bernstein, P. (Random House, 2007). «Identical Strangers: A Memoir of Twins Separated and Reunited.»
- Helle, S., Lummaa, V. & Jokela, J. (2004). Selection for increased brood size in pre-industrial humans. Evolution 52: 430—436. Full text
Посилання[ред. | ред. код]
- Близнята усього світу — єднайтеся!
- Основи генетики людини
- Проект Близнята.ру
- Проект Счастье в двойне
- Близнята і двійнята
Англійською мовою:
- Material culture of twins in West Africa
- BBC: Finnish twins joined in death
- Twinstuff community
- Parenting twins
- Twins Club in UK
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Близнюки |
Джерела[ред. | ред. код]
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- Як правильно виховувати близнюків
![]() |
Це незавершена стаття з анатомії. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |