Близнюки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Брат та сестра-близнята
Кхмерські близнята
Українські близнята

Близнюќи (близня́та) — дві (зрідка більше) людини, народжені від однієї вагітності. Загальна частота народження близнят становить приблизно 1 %, з них близько 1/3 припадає на монозиготних близнят. Одна з кожних 83 вагітностей завершується близнятами. Двійнята народжуються приблизно в 1,2 % пологів, трійнята — в 0,01 %. 4—5 близнят народжуються дуже рідко.

Причини народження близнят у людини, а також у тих тварин, у яких звичайно народжується одне маля, точно не встановлені. У багатьох випадках здатність до народження близнят є успадкованою.

Види[ред. | ред. код]

Розрізняють однояйцевих та різнояйцевих близнят. Як однояйцеві, так і різнояйцеві близнята бувають не тільки двійнятами, але і трійнятами, аж до 9 дітей. Полярні[які?] близнята вкрай мало вивчені, але, ймовірно, можуть бути лише двійнятами. Зафіксовано випадки, коли в трійні народжувалися, наприклад, двоє однояйцевих близнят і один різнояйцевий.

Однояйцеві близнята[ред. | ред. код]

Однояйцеві (монозиготні, ідентичні) близнята походять з однієї заплідненої яйцеклітини (зиготи), що розділяється на 2 або більше частин, які розвиваються як самостійні зародки однієї й тієї ж статі. Такі близнята завжди дуже схожі зовнішньо (їх важко розрізнити), оскільки мають ідентичний набір генів, і зазвичай мають велику емоційну прив'язаність одне до одного. Дослідження свідчать, що ідентичні близнята, які виховуються у різних середовищах, мають подібні риси особистості, манери, вибір роботи та інтереси. Ці відкриття додають аргументів твердженням, що доля поведінки людини генетично обумовлена.

При неповному розділенні яйця народжуються т. з. з'єднані близнята (сіамські близнята), які життєздатними бувають дуже рідко.

Ідентичні близнята не пов'язані з родинною спадковістю, а є скоріш аномалією, що трапляється при народженнях у відношенні 3 з кожних 1000 вагітностей у світі, незважаючи на етнічне походження.

Різнояйцеві близнята[ред. | ред. код]

Двояйцеві (дизиготні, неідентичні) близнята розвиваються в тому випадку, якщо дві яйцеклітини запліднені двома сперматозоїдами. Природно, дизиготні близнята мають різні генотипи. Вони часто різної статі, схожі між собою не більш й не менше, ніж звичайні брати чи сестри, оскільки мають близько 50 % ідентичних генів.

Дизиготні близнята не обов'язково зачаті під час одного статевого акту, різниця може складати до кількох днів. В окремих випадках дизиготні близнята можуть народитися від різних батьків. Це явище називається суперфекундація. Іноді дизиготні близнята мають загальну плаценту, яка зрослася.

Близнята в традиціях народів світу[ред. | ред. код]

Див. також: Близнюкові міфи

В індоєвропейській міфології близнята-брати називаються «дітьми бога неба» (Діоскури, Ашвіни, литовські й латвійські «сини бога»), піклуються про свою сестру — дочку сонця. У деяких індоєвропейських традиціях можна віднайти слід цього міфу (у хетів, древніх ірландців та індо-іранців), наприклад, в «Рігведі».

У християнстві відомо кілька святих близнят:

Рубенс: Ромул і Рем — міфічні близнята, засновники Рима

Інші відомі близнята в культурах народів світу:

У багатьох культурах світу близнята розглядаються як божественні істоти. Так, серед західноафриканського народу Банґола близнят вважають дітьми Бога — їх матір називають Маньї, а батька Таньї. За традицією садять два ряди плантену за будинком, де близнята проживають. Близнят ховають у такий же манер, як фона (царя), сидячими на троні, але без посоха.

В художній літературі[ред. | ред. код]

Український письменник Іван Липа написав казку «Близнята».

Рекорди[ред. | ред. код]

  • Найвищий відсоток близнят серед народжень зафіксований в бразильському місті Кандиду-Годой, яке іменують «Світовою столицею близнят».
  • Моллі та Бенджамін Вест — різнояйцеві близнята зі США — народилися 1 січня і 30 березня 1996 року відповідно, що стало рекордною різницею при пологах[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Іванов Вяч. Вс. Близнячні міфи [Архівовано 9 жовтня 2008 у Wayback Machine.] // Міфи народів світу. Т.1. — М., 1991. — С. 174—176.
  • Мухина В. С. Близнецы. — 1969. — 416 с. (рос.)
  • Левин Элизабета. Селестиальные близнецы. Коды. Судьбы. Двойники времени. — Издательство: Амрита-Русь, 2006. — 560 с. (рос.)

Англійською:

  • Schein, E., Bernstein, P. (Random House, 2007). «Identical Strangers: A Memoir of Twins Separated and Reunited.»
  • Helle, S., Lummaa, V. & Jokela, J. (2004). Selection for increased brood size in pre-industrial humans. Evolution 52: 430—436. Full text

Посилання[ред. | ред. код]

Англійською мовою:

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Longest interval between birth of twins (англ.)