Близнюки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Італійська пара близнюків
Кхмерські близнята
Українські близнята

Близнюќи (близня́та) — дві, або зрідка більше, особи народжені від тієї самої вагітності. Одна з кожних 83 вагітностей завершується близнятами. Двійнята народжуються приблизно в 1,2 % пологів, трійнята — в 0,01 %. 4—5 близнят народжуються дуже рідко.

Види[ред. | ред. код]

Розрізняють однояйцевих та різнояйцевих близнят.

Однояйцеві близнята походять з однієї заплідненої яйцеклітини, що ділиться на 2 або більше частин, з яких розвиваються самостійні зародки. Такі близнята завжди однієї статі і дуже схожі зовнішністю, оскільки мають абсолютно однаковий набір генів. При неповному розділенні яйця народжуються т. з. з'єднані близнята (або сіамські близнюки), які життєздатними бувають дуже рідко.

Двояйцеві близнята розвиваються з різних яйцеклітин, вони часто різної статі, схожі між собою не більш й не менше аніж звичайні брати чи сестри. Причини народження близнят у людини, а також у тих тварин, в яких звичайно народжується одне маля, точно не встановлені. В багатьох випадках здатність до народження близнят є успадкованою.

Ідентичні або ж однояйцеві близнюки[ред. | ред. код]

Ідентичні (відомі теж як, монозиготні, тобто однояйцеві) близнюки формуються коли запліднене яйце (зигота) розділяється надвоє і розвивається як два зародки тієї ж самої статі. Ідентичних близнюків дуже важко розрізнити і вони за звичай мають велику емоційну прив'язаність один до другого. Ідентичні близнюки не пов'язані з родинною спадковістю, а є скоріш аномалією, що трапляється при народженнях у відношенні 3 з кожних 1000 вагітностей у світі, незважаючи на етнічне походження.

Дослідження свідчать, що ідентичні близнюки, які виховуються у різних середовищах мають подібні риси особистості, манери, вибір роботи та інтереси. Ці відкриття додають аргументів твердженням, що певна доля поведінки людини генетично обумовлена.

Неідентичні, різнояйцеві або братні близнюки[ред. | ред. код]

Дизиготні (або різнояйцеві) близнюки розвиваються в тому випадку, якщо дві яйцеклітини запліднені двома сперматозоїдами. Природно, дизиготні близнюки мають різні генотипи. Вони подібні між собою не більше, ніж брати і сестри, так як мають близько 50 % ідентичних генів. Загальна частота народження близнюків становить приблизно 1 %, з них близько 1/3 припадає на монозиготних близнюків. Дизиготні близнюки не обов'язково зачаті під час одного статевого акту, різниця може складати декілька днів. Цікаво, що в окремих випадках можуть народиться дизиготні близнюки від різних батьків. Це явище називається суперфекундація. Іноді дизиготні близнюки мають загальну плаценту, яка зрослась.

Як дизиготні, так і монозиготні близнюки бувають не тільки двійнятами, але і трійнятами і так далі аж до 9 дітей. Полярні близнюки вкрай мало вивчені, але, ймовірно, можуть бути лише двійнятами. Також зафіксовано випадки, коли в трійні народжувалися, наприклад, два ідентичних близнюка і один не ідентичний.

Близнюки в традиціях народів світу[ред. | ред. код]

Див. також: Близнюкові міфи

В індоєвропейській міфології близнюки-брати, називаються «дітьми бога неба» (Діоскури, Ашвіни, литовські і латвійські «сини бога»), піклуються про свою сестру — дочку сонця. В деяких індоєвропейських традиціях можна віднайти слід цього міфу (у хеттів, древніх ірландців та індо-іранців), наприклад, в «Рігведі».

У християнстві відомо декілька святих близнюків, це:

Але мабуть найвідомішими близнюками є два біблійні сини Ісаака і Ревеки, внуки Авраама — Яків і Ісав. Яків, який згодом отримав ім'я Ізраїль і став родоначальником 12 племен Ізраїля, праотцем євреїв, а Ісав родоначальником Ідумеїв і Царства Едому (Ідумеї).

Рубенс: Ромул і Рем — міфічні близнюки, засновники Рима

Інші відомі близнюки в культурах народів світу це:

У багатьох культурах світу близнюки розглядаються як божественні істоти. Так, серед західно-африканського народу Банґола близнюків вважають дітьми Бога — їх матір називають Маньї а батька Таньї. За традицією садять два ряди плантену зразу ж за будинком де близнюки проживають. Близнюків ховають у такий ж манер, як фона (царя), сидячими на троні, але без посоха.

В художній літературі[ред. | ред. код]

Український письменник Іван Липа написав казку «Близнята».

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Найвищий відсоток близнюків серед народжень, зафіксований в бразильському місті Кандиду-Годой, яке іменують «Світовою столицею близнюків».
  • Моллі та Бенджамін Вест — різнояйцеві близнюки зі США — народилися 1-го січня і 30-го березня 1996-го року відповідно, що стало рекордною різницею при пологах[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Іванов Вяч. Вс. Близнячні міфи [Архівовано 9 жовтня 2008 у Wayback Machine.] // Міфи народів світу. Т.1. — М., 1991. — С. 174—176.
  • Мухина В. С. Близнецы. — 1969. — 416 с. (рос.)
  • Левин Элизабета. Селестиальные близнецы. Коды. Судьбы. Двойники времени. — Издательство: Амрита-Русь, 2006. — 560 с. (рос.)

Англійською:

  • Schein, E., Bernstein, P. (Random House, 2007). «Identical Strangers: A Memoir of Twins Separated and Reunited.»
  • Helle, S., Lummaa, V. & Jokela, J. (2004). Selection for increased brood size in pre-industrial humans. Evolution 52: 430—436. Full text

Посилання[ред. | ред. код]

Англійською мовою:

Джерела[ред. | ред. код]


  1. Longest interval between birth of twins (англ.)