Порт-Ройал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Порт-Ройа́л (англ. Port Royal; з 1656 по 1661 рр. носив назву Мис Кагуей, або просто Кагуей (англ. Point Cagwey)) — місто на острові Ямайка, столиця однойменної англійської колонії з 1656 по 1692 рр., в наш час місто залишине жителями і практично повністю затоплене Карибським морем. Зараз це маленьке рибальське село.

Географічне розташування[ред.ред. код]

Місто розташоване на південному березі Ямайки, на довгій і вузькій косі Палісадос, що протягнулася на 29 км уздовж затоки Кагуей, інакше званого затокою Порт-Ройал. У затоці Порт-Ройал в надлишку є рифи і піщані мілини. У минулому вони ускладнювали судноплавство затокою, але сприяли обороні острова з боку моря. Зручне в оборонному плані розташування коси Палісадос стало підставою для закладки та будівництва на ній до 1692 (у безпосередній близькості від Порт-Ройал) 5 кам'яних фортів, призначених для оборони міста і блокування входу в протоку Порт-Ройал: Форт Чарльз (головна оборонна споруда, зберігся в первісному вигляді, зараз там розташований музей), Форт Уокер (знаходиться на березі острова, неподалік від Форту Чарльз), Форт Руперт (нині затоплений, але іноді він з'являється з води), Форт Джеймс (нині затоплений, був розташований на узбережжі), Форт Карлаіл (розташований біля Форту Джеймс, також затоплений).

Історія заснування[ред.ред. код]

Місто (форт) Кагуей, майбутнє Порт-Ройал, було засноване відразу ж після захоплення англійцями у іспанців Ямайки в 1655 році, в епоху протекторату Кромвеля. Місто було засноване на відстані близько 30 км від колишньої іспанської столиці острова — м. Сантьяго-де-ла-Вега (англ. Spanish town).

Міська топографія[ред.ред. код]

У місті до 1692 було: кілька церков, чотири щоденно торгуючі ринки, сефардська синагога, католицька каплиця, молитовний будинок квакерів, королівські пакгаузи, великі складські приміщення, більше сотні таверн, звіринець, військові плаци і мости і т. д.

Населення[ред.ред. код]

У 1659 році в місті було 200 будинків і магазинів. До 1670 населення міста разом із прилеглим містечком Сантьяго-де-ла-Вега вже перевищувало 3 300 осіб, а ценз 1680 виявив, що в столиці Ямайки проживало близько 4100 осіб, у тому числі 2086 білих, 845 негрів, а також близько 1200 піратів. До 1692 населення міста, за різними підрахунками становило від 6500 до 10000 чоловік. При цьому слід мати на увазі, що загальне населення Ямайки в 1670 році ледь перевищувала 17 000 жителів.

Землетрус 1692[ред.ред. код]

Землетрус, що відбувся вдень 7 червня 1692 в 11 годин 43 хвилини повністю затопив 2/3 площі міста: 13 акрів міської землі разом з будинками було просто змито в море, ще 13 були затоплені виникли цунамі. Жертвами землетрусу опинилися 2/3 жителів міста (всього близько 5000 осіб). У гавані Порт-Ройал затонуло близько 50 кораблів і суден, 1800 міських будівель було зруйновано. Єдиним військовим кораблем, що опинилися в момент землетрусу в гавані Порт-Ройал і загиблим в ній, виявився 32-гарматний фрегат HMS Swan англійської побудови 1673 року.

У результаті землетрусу Порт-Ройал був практично повністю зруйнований і англійська колоніальна адміністрація була змушена перенести столицю острова Ямайка в невелике село Кінгстон на протилежному (північному) березі затоки Порт-Ройал. Незважаючи на руйнування, Порт-Ройал був все ж відбудований. У 1703 році, лише 11 років після землетрусу 1692 року, в місті сталася сильна пожежа, що знову зруйнувала місто. Кілька сильних ураганів послідували за тим і чергова триденна пожежа в 1728 році зруйнували місто остаточно, так що все населення, що залишилось було змушене переселитися з Порт-Ройал.

У даний час значна частина міста затоплена в результаті зсувних процесів, викликаних землетрусом, який стався 7 червня 1692 року. Середня глибина залягання залишків будинків і інших будівель — 15 метрів. Під час детальних досліджень Порт-Ройал було виявлено: 2 будівлі зі збереженими стінами і отворами дверей (згодом зруйнувалися через розмиті донні відкладень), 4 сотні курильних трубок, безліч пляшок і фрагментів кераміки, а також кіль знаменитого фрегата HMS Swan, затонулого разом з містом в той нещасливий день. Існують плани організації туристичних поїздок до місця давньої катастрофи на спеціалізованих човнах зі скляним днищем.

Посилання[ред.ред. код]