Праве передсердя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Праве передсердя
Diagram of the human heart uk.svg
Фронтальний вигляд відкритого серця. Білі стрілки вказують нормальний поток крові.
Gray493.png
Внутрішній вигляд правої частини серця.
Латинська назва atrium dextrum
Анатомія Грея subject #138 528
Артерія права коронарна артерія
MeSH Right+Atrium

Праве передсердя (лат. atrium dextrum) — камера серця кубічної форми, яка внизу з'єднане з правим шлуночком через правий передсердно-шлуночковий отвір, споряджений трикуспідальним клапаном. Він дозволяє потрапити крові з передсердя в шлуночок і запобігає його потраплянню назад в передсердя. До переду передсердя утворює порожнистий відросток — праве вушко (auricula dextra).

Його внутрішня порожнина має декілька підвищень, які утворені пучками гребінчастих м'язів. На зовнішній стінці вушка м'язи закінчуються, утворюючи невелике підвищення — межевий гребінь (crista terminalis), якому на зовнішній поверхні серця відповідає межева борозна. Внутрішня стінка передсердя — міжпередсердна перегородка (septum interatriale), яка є гладкою. В її центрі є майже кругла заглибина діаметром до 2,5 см. — овальна ямка (fossa ovalis). Її край потовщений (особливо спереду і ззаду). Дно утворено двома листками ендокарда. В ембріона на цьому місці знаходиться овальний отвір (foramen ovale) — через нього кров з порожнистих і коронарних вен направляється прямо в ліве передсердя, минаючи правий шлуночок і мале коло кровообігу (воно в плода практично не функціонує, бо кисень надходить не з легень, а з плаценти через пупкову вену). Коли до моменту народження отвір не заростає, то після народження, коли дитина почне дихати, і запрацює мале коло, то венозна і артеріальна кров почне змішуватись. Такі вроджені вади лікують хірургічно.

Ззаду в передсердя впадає зверху — верхня порожниста вена, знизу — нижня порожниста вена. Устя нижньої порожнистої вени обмежене перегородкою — клапаном нижньої порожнистої вени чи Євстахієвою заслонкою (valvula venae cavae inferior, valvula Eustachii), що являє собою складку ендокарда товщиною до 1 см. Ця перегородка в зародків направляє струмінь крові до овального отвору. Між устями порожнистих вен стінка правового передсердя випинається, утворюючи синус порожнистих вен (sinus venarum), що є залишком ембріонального венозного синуса. Він майже наполовину прикривається складкою ендокарду — Тебезієвою заслонкою, аналогічною Євстахієвій. А на внутрішній поверхні між устями вен є підвищення — міжвенозний горбик. У задньонижню частину передсердя впадає вінцевий синус (sinus coronarius), який має невеличку перегородку. У ньому збираються коронарні вени.

Література[ред. | ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. Львів. 2002. 240 с.
  • «Анатомія людини», О. І. Свіридов, Київ, Вища школа, 2001.