Прапор Української РСР

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор УРСР
Прапор УРСР
Використання
FIAV 110000.svg FIAV normal.svg
Пропорції 1:2
Затверджений 21 листопада 1949
Скасований 16 червня 1992
Дизайн червоно-лазуровий біколор
Кольори
червоний
блакитний
золотий
Тип Державний
Приналежність Українська Радянська Соціалістична Республіка

CMNS: Прапор УРСР у Вікісховищі

Пра́пор Украї́нської РСР — символ Української РСР.

Історія[ред. | ред. код]

Першим прапором УРСР, за керування Леніна, став червоний стяг із жовто-синім прапором у верхньому лівому куті. Та в 1919 році, з ідеологічних міркувань, прапор УСРР став мати тільки червоний колір з абревіатурою назви республіки, облямованою золотою рамкою[1].

Перший офіційно затверджений прапор УСРР (прийнятий на III Всеукраїнському з'їзді рад у березні 1919 року, коли було ухвалено першу конституцію УСРР) був червоний із золотими ініціалами «УРСР» у горішньому червоному накутнику із золотим обрамуванням. Потім обрамування зникло, а абревіатура періодично змінювалася на УССР (1923), УСРР (1927).

У 1937 року для республіки створено новий прапор, червоний із золотими схрещеннями серпом і молотом, супроводженими ініціалами «УРСР».

21 листопада 1949 року Президія Верховної Ради УРСР ухвалила стяг, який складається з двох горизонтально розташованих кольорових смуг: верхньої червоного кольору, яка становить дві третини ширини, і нижньої лазурового кольору, яка становить одну третину ширини прапора, із зображенням у його верхньому кутку, на відстані однієї третини довжини від древка, золотих серпа і молота і над ними пʼятикутної зірки, обрамленої золотою каймою. Відношення ширини до довжини 1:2. 5 липня 1950 року Верховна Рада УРСР прийняла відповідний закон[2]. Торговим, морським і військовим прапором УСРР (ст. 35 Конституції 1919 року) стало червоне полотнище з написом у кантоні золотими літерами: «Українська Соціалістична Радянська Республіка» або абревіатурою «УСРР». Відомі кілька варіантів назви українською (або російською) мовами, що відмінні правописом.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]