Предметна область

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Предме́тна о́бласть (ПрО) — множина всіх предметів, властивості яких і відношення між якими розглядаються в науковій теорії. В логіці — гадана область можливих значень предметних змінних логічної мови[1].

Предметна область — це частина реального світу, що розглядається в межах певного контексту. Під контекстом можна розуміти область дослідження чи область, яка є об'єктом певної діяльності[2].

Предметна область або: універсум міркування, область теорії — множина об'єктів, що розглядаються в межах окремого міркування, наукової теорії. П. о. включає перш за все індивіди, тобто елементарні об'єкти, що вивчаються теорією, а також властивості, відносини і функції, що розглядаються в теорії. Наприклад, П. о. в зоології служить множина тварин, в теорії чисел — натуральний ряд чисел, в логіці предикатів — будь-яка фіксована область, яка містить щонайменше один предмет. П. о., що сполучає в єдність різнотипні об'єкти, що вивчаються в якійсь теорії, являє собою логічну абстракцію. Допущення існування П.о. нетривіальне, бо в звичайних міркуваннях далеко не завжди вдається задовольнити йому природним чином.[3]

Поняття предметна область визначається і використовується в багатьох наукових дисциплінах: філософії, логіці, математиці, інформатиці, економіці тощо


Слід зауважити, що в наш час[коли?] відсутнє загальновизнане формальне визначення поняття предметної області. На жаль, відсутнє і її змістовне визначення. Прийнято вважати, що поняття предметної області не може бути формалізоване як первинне поняття[4]. Відсутність конструктивного визначення поняття предметної області суттєво стримує розвиток математичної теорії інформаційних систем і інформаційних технологій[5].

Функційне і забезпечувальне забезпечення АІС у ПрО[ред. | ред. код]

Функціональними називаються підсистеми, що підтримують певні функції процесу, спрямованого на досягнення цілей всієї АІС (планування, обліку, контролю, аналізу, моделювання тощо).

Забезпечувальними (або підтримувальними, див.: [підтримки рішень]) підсистемами називаються ті, що надають відповідні ресурси для функціонування системи. У забезпечувальних підсистемах, що є інформаційно-пошуковими, завершальне опрацювання даних не передбачається. Вони виконують функції збору, первинного аналізу, накопичення і зберігання інформації, пошуку і видачі її користувачам. До них входять також підсистеми, які реалізують технологію автоматизованого опрацювання інформації. Склад цих підсистем однорідний у різних АІС і відповідно до державного стандарту включає інформаційне, технічне, програмне, математичне, правове, організаційне та ергономічне забезпечення.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Великий енциклопедичний словник. 2000.(рос.)
  2. Інститут обчислювальних технологій Сибірського відділення Російської академії наук. Розробка фундаментальних основ створення розподіленихх інформаційно-обчислювальних ресурсів.(рос.)[1] Архівовано 30 грудень 2010 у Wayback Machine.
  3. Словник термінів логіки. 2000.(рос.)
  4. Цаленко М. Ш. Моделирование семантики в базах данных. — М.:Наука. — 1989
  5. Деметрович Я., Дьепеши Д. Аксиоматизирование обобщенных функциональных зависимостей в реляционных банках данных. // Кибернетика. — Вып. 2. — 1981. С.42—48.

Посилання[ред. | ред. код]