Контекст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Контекст
Досліджується в семіотика, мовознавство, соціологія і антропологія

Контекст (лат. contextus — тісний зв'язок, сплетення) — термін, який використовується у багатьох наукових дисциплінах, тому його точне значення залежить від галузі застосування.

У мовознавстві[ред. | ред. код]

У мовознавстві — відрізок, частина тексту писемної чи усної мови з закінченою думкою, який дає змогу точно встановити значення окремого слова чи виразу, що входять до його складу.

У художньому творі естетичне навантаження кожного елемента тексту визначає близький контекст (фрази, епізоди, ситуації) та широкий контекст (твору, творчості письменника).

У ширшому значенні контекст — середовище, в якому існує об'єкт (наприклад, «Бібліотека і книга в контексті часу»). З формального погляду контекст є певною системою відліку, простором імен.

Контекстуальний (від фр. contextuel) — зумовлений контекстом (наприклад, Контекстуальні синоніми).

В археології[ред. | ред. код]

В археології поняття контексту вживають у подібному значенні: взаємне розташування всіх речей і споруд у культурному шарі. Врахування контексту дозволяє зрозуміти особливості знахідок. Як стверджується в методичних рекомендаціях Харківського науково-методичного центру охорони культурної спадщини: «Неточна фіксація контексту тих або інших залишків може стати причиною їх віднесення не до того компоненту (шару), до якого вони належать насправді, і відповідно — до помилкового датування та інтерпретації. Навіть незначне зміщення місця знахідки в межах одного шару може призвести до неправильних наукових висновків»[1].

В обробці природної мови[ред. | ред. код]

При розпізнаванні значень слів значення слів виводяться з контексту, в якому вони зустрічаються[2].

В інформатиці[ред. | ред. код]

В інформатиці, математичній лінгвістиці, розпізнаванні образів, теорії штучного інтелекту у статтях, див. також списки літератури:

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Обласний комунальний заклад “Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини” (2013). Класифікація об’єктів археологічної спадщини та специфіка їх охорони. Методичні рекомендації (укр.). Харків: Департамент кульутри і туризму Харківської обласної державної адміністрації. с. 7, 9. Архів оригіналу за 3 лютого 2019. Процитовано 2 лютого 2019. 
  2. Dey, Anind; Kokinov, Boicho; Leake, David; Turner, Roy (24 червня 2005). Modeling and Using Context: 5th International and Interdisciplinary Conference, CONTEXT 2005, Paris, France, July 5-8, 2005, Proceedings (англ.). Springer Science & Business Media. ISBN 978-3-540-26924-3.