Предок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Предки (діди, прадіди, прабатьки) — померлі родичі, наділені високим сакральним статусом, співвідносні з міфологічними родоначальниками та опікунами будинку (див. Домовик), захисники та опікуни роду й господарства[1].

Далекий предок, родоначальник, називається пращуром [2].

Дві людини є родичами, якщо один з них — предок іншого, або вони мають спільного предка.

За Далем, предок — прабатько, праотець, прадіди та праматері; родоначальник, попередник родини, роду, племені, по висхідному коліну[3]. Ушаков описує це поняття як «родоначальник, особа, яка жила на кілька поколінь раніше й належала до того ж роду».

У слов'янському культі мертвих «чистими» небіжчиками є предки, які померли своєю смертю, поховані відповідно до похоронних норм та отримали упокій на «тому світі». Їх протиставляють небезпечним «нечистим» небіжчикам, померлим «не своєю» смертю й наділеним демонологічними рисами. За давньоруськими джерелами відомо про поклоніння предкам у слов'ян у дохристиянський період[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Левкиевская, 2009.
  2. пращур в словнику української мови. Архів оригіналу за 29 грудня 2014. Процитовано 29 грудня 2014. 
  3. Даль, 1880 — 1882.

Література[ред. | ред. код]

  1. Даль В. І. Предок // Тлумачний словник Даля. — 1880 — 1882. (рос.)
  2. Левкиевская Е. Е. Предки / Под ред. Н. І. Толстого; Інститут слов'янознавства РАН // Слов'янські старожитності: Етнолінгвістичний словник. — М. : Международные отношения, 2009. — С. 249-​​252. — ISBN 978-5-7133-1312-8.

Посилання[ред. | ред. код]