Батьки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Батьки французького письменника Эміля Золя

Батьки (англ. parents, пол. rodzice) — тато та тато нащадка. Батьки приводять дитину у світ та виховують її від самого народження, піклуються про її матеріальний та духовний добробут до досягнення нею повноліття, що згодом накладає ряд етичних і суспільних зобов'язань дорослого сина чи доньки щодо своїх батьків. Наприклад, це знаходить чітке вираження в четвертій заповіді християнського та караїмського віровчення — Шануй свого батька та матір.

Біологічні батьки — родичі першого ступеня, ті, які при зачатті передали дитині однаково 50% біологічного генетичного матеріала. Також до цього поняття відносять сурогатне материнство чи донорство, але сучасна юриспреденція для повноцінного визначення поняття вже досить чітко розрізняє пряме біологічне батьківство та сурогатність чи донорство.

Прийомні батьки — ті люди, які виховують дітей, але не є біологічно пов'язані з ними родинними генетичними зв'язками. Сироти без родичів другого ступеня, до яких відносять їх дідусів, бабусь або інших членів сім'ї можуть бути передані на виховання до прийомних батьков.

Роль батьков щодо дитини маэ складний та глибокий характер і коливається залежно від культури, релігії та народу. Батёк, як вихованец, несёт теж відповідальність за поведінку своєї дитини у суспільстві. Таким чином етичні норми батьківської опіки та виховання дитини лежать в основі добробуту та поведінки кожної особи як і суспільства загалом. Дитина позбавлена батьків окреслюється як сирота.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]