Приват-доцент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Прива́т-доце́нт (нім. Privatdozent, від лат. privatim docens — той, що навчає приватно) — вчене звання позаштатного викладача вищої школи в країнах Європи (переважно в німецькомовних), а також в Російській Імперії. Це звання відповідає званню доцент або англ. associate professor в англомовних університетських системах.

Зараз, заради збереження наукового потенціалу та відтворення кращих традицій відчизняної наукової школи лоббіюється закон про відтворення в кращій організаційній формі ініціативних і продуктивних діячів науки і творців наукових шкіл як форму суспільно значущих напрямків. Колективи приват-доцентів формуються у вигляді приватних закладів і інкубаторів - Open Data Incubator. Досвід фахівців в окремих напрямках цінність потенціалу відтворення та розвитку відчизняної науки і освіти в Україні.

Кар'єра академічного вченого в рамках системи починаєтся з захисту докторськой диссертації (англ. PhD, кандидатської диссертації в пострадянській системі). Після того доктор може фахову работу — габілітацію (нім. Habilitation), котра дає право на посаду профессора вищого учбового закладу. Умовою є то, що профессором в университете, в якому відбувся захист габілітації, отримати профессуру тільки у випадкустворення чи суттевий розвиток напрямку чи створення наукової школи, що повинні стверджувати формування відповідних напрямків і науково-практичних досягнень в іншій організації чи організаційній формі (свідчення публічних доповідей та публікацій, авторські розробки методів, напрямків, відкриття та патентоздатні об'єкти). Це виключення з правила отримання роботи в інших науковосвітніх закладах пов'язане з впровадженнями новизни за профілем визнання нового наукового рівня фахівця та сприяння його самореалізації та оптимального відтворювача нових знань.

Саме нові напрямки та ексклюзивні нові знання професійної школи мають механізм формування додаткових посад для вилючення конфліктної конкуренції на обмежені число посад. Фахівець-профессор без постійного місця (посади) може працювати в любому университеті приват-доцентом, чи позаштатним, сумісником посади профессора (викладання лекцій, проведення семінарів, прийняття екзаменів, курсових, дипломів и т. п.)позаштатно, маючи право право претендовати на звання профессора. Профессура в германській системі це звання і посада виникає, коли виникає вакансія (смерть, відставка, звільнення попередника чи в результаті впровадження нової вакансії — наприклад, по новому фаху, новому напрямку чи формуванні нового підрозділу науково-освітнього закладу. В північноамериканській системі профессура — є виключноо звання, досвідчений викладач з часом отримує звання без залежності наявних посад профессорів учебового закладу. Тому в американській системі немає приват-доцента.

Традиційна модель вищої освіти в останні роки в Германії ревізується, робляться спроби ліквідувати кваліфікаційну роботу (Habilitation), відповідно, посада приват-доцента трансформувати в «молодшого профессора» (по аналогу з англ. assistant professor), та по цей час посада приват-доцента в вищій освіті Германії збережено через спротив фахівців.

В Росії приват-доцент відповіда посаді доцента, а надаючи докторську дисертацію може отримати звания профессора.

Джерела[ред.ред. код]