Принцип найменшого руху ядер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Принцип найменшого руху ядер (рос. принцип наименьшего ядерного движения, англ. principle of least nuclear motion) — гіпотеза[1] про те, що для даних реактантів реакції, які відбуваються з найменшими змінами положень ядер, енергії активації будуть найнижчими. Інколи його формулюють як принцип найменших переміщень. Найчастіше математичне формулювання цього принципу ґрунтується на механічній моделі молекули, в якій допускається, що енергія структурної деформації при переході реактантів (r) у продукти (p) є пропорційною до суми квадратів змін положень ядер (q) в реактантах та продуктах:

E = fi (qpi – qri)2,

де fi — силова стала. Таке рівняння добре описує потенціальну енергію малих коливань і тому буде виконуватись не для усіх реакцій, що і є причиною порушення цього принципу в багатьох реакціях.

Література

[ред. | ред. код]
  • Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк: Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Hine J (1977). The principle of least nuclear motion. Advances in Physical Organic Chemistry. 15: 1—61. doi:10.1016/S0065-3160(08)60117-3.