Прокимен
Проки́мен — в Православній церкві неодноразово повторювана пісня, що складається з одного вірша псалма (найчастіше, хоча є прокімени, взяті з Євангелія, Апостола і навіть апокрифічних текстів), кожному з цих повторень передує «стих» в менш урочистому виконанні. Виконується перед читанням Апостола, Євангелія або паремій і служить своєрідною «передмовою» до цього читання. Рідше прокімен може і не випереджати читання з Біблії.
Складається з вірша, у власному розумінні званого «прокімном» (співається) і одного «стиха» (частіше читаються), що передують повторенню прокімна (на недільних вечірніх і в разі великих прокімнів їх може бути більше).
Прокимен не обирається на основі персональних вподобань священника, читця або керівника хору. Переважно недільні і тижневі прокимени беруться згідно Октоїху використовуючи відповідний тон, проте багато свят мають власні прокимени.[1]
Недільний прокимен (6-го гласу), що вимляється напередодні недільного дня під час вечірні, виголошується у вівтарі і повторюється хором.[2]
Вечірній Прокимен сповіщає кінець одного і початок іншого дня.[3]
Див. також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ https://orthodoxwiki.org/Prokeimenon
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 10 листопада 2016. Процитовано 10 лютого 2020.
- ↑ https://web.archive.org/web/20180927182502/www.bogoslov.kharkov.ua/news/proschena_ned_lya_otets_oleksandr_shmeman
Посилання[ред. | ред. код]
- Прокімен // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — Т. 2 : М — Я. — С. 278.
- Прокімен // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XII : Літери По — Риз. — С. 1510. — 1000 екз.