Підготовча теорема Веєрштрасса
У математиці підготовча теорема Веєрштрасса є важливим твердженням про властивості голоморфних функцій багатьох комплексних змінних в околі деякої точки P. Згідно теореми кожна така функція є добутком функції, що не дорівнює нулю в P, і многочлена по одній фіксованій змінній z, старший коефіцієнт якого є рівним одиниці, а коефіцієнти членів нижчого степеня є голоморфними функціями решти змінних і дорівнюють нулю в точці P. До того ж і функція і многочлен (який називається многочленом Веєрштрасса) визначені однозначно.
Пов’язаним результатом є теорема Веєрштрасса про ділення, яка стверджує, що якщо f і g є голоморфними функціями, а g є многочленом Веєрштрассса степеня N ', то існує однозначно визначена пара h і j для якої f = gh + j, де j є многочленом степеня менше ніж N.
Теореми є фактично еквівалентними. Більшість авторів доводять підготовча теорему Веєрштрасса як наслідок теореми про ділення, хоч також можна довести теорему про ділення з підготовчої теореми підготовки.
Існує також кілька варіантів теореми, які розширюють ідею факторизації в якомусь кільці R як u·w, де u — оборотний елемент, а w — якийсь специфічний многочлен Веєрштрасса.
Для голоморфної функції f(z) однієї змінної в околі точки 0 можна записати zkh(z), де h(0) не дорівнює 0, а k є кратністю f у точці 0. Підготовча теорема узагальнює цей результат на випадок багатьох комплексних змінних.
Нехай z позначає одну із комплексних змінних, а загалом усі змінні позначаються як (z, z2, ..., zn).
Многочленом Веєрштрасса W(z) щодо змінної z у точці 0 називається вираз
- zk + gk−1zk− 1 + ... + g0
де gi(z2, ..., zn ) є голоморфними і gi(0, ..., 0) = 0.
Голоморфна функція :f(z, z2, ..., zn) називається загальною щодо змінної z порядку k у точці (0, ..., 0), якщо
- f(z, ...,0) = ak zk + ak+1 zk+1 + ...
Підготовча теорема Веєрштрасса стверджує, що для голоморфної функції f, яка є загальною щодо змінної z порядку k у точці (0, ..., 0)
локально поблизу (0, ..., 0) можна записати
- f(z, z2, ..., zn) = W(z)h(z, z2, ..., zn)
де h є голоморфною функцією для якої h(0, ..., 0) не є рівною 0, і W є многочленом Веєрштрасса.
Безпосереднім наслідком теореми є факт, що множина розв'язків рівняння f = 0, поблизу точки (0, ..., 0), можна знайти шляхом фіксації будь-яких малих значень z2 , ..., zn і розв’язування поліноміального рівняння W(z)=0. Відповідні значення z утворюють неперервні гілки, кількість яких дорівнює степеню W щодо змінної z. Зокрема f не може мати ізольованого нуля.
Теорема Веєрштрасса про ділення стверджує, що якщо g і f є голоморфними функціями від n змінних і f є загальною щодо змінної z порядку k у точці (0, ..., 0), то в околі (0, ..., 0) можна однозначно записати:
- g = fh + j,
де h є голоморфною в околі точки (0, ..., 0), а j є многочленом щодо змінної z степеня меншого k коефіцієнти якого є голоморфними функціями змінних (z2, ..., zn). Іншими словами j є голоморфною функцією в околі точки (0, ..., 0) розклад якої у ряд Тейлора містить степені z не вищі, ніж k - 1.
Теореми використовуються для дослідження множини розв'язків f (z, z2, ..., zn) = 0 в околі деякої точки P, яка теж є розв'язком рівняння: f (P) = 0. Для можливості застосування теорем Веєрштрасса потрібно спершу перенести координатну систему, так щоб у точці P був початок координат. Тоді порядок функції f у цій точці (найменший сумарний степінь із ненульовим коефіцієнтом у розкладі функції в ряд Тейлора) є більшим нуля. Якщо функція f має порядок k у точці (0, ..., 0) то існує перетворення координат z = y, zi = yi + ciyn = після якого функція у координатах (y, y2, ..., yn) стає загальною порядку k у точці (0, ..., 0) щодо змінної y.
Відповідно попри додаткові вимоги, які накладаються на функції у теоремах їх, після нескладних перетворень координат, можна застосовувати для вивчення нулів голоморфної функції в околі довільної такої точки.
Нехай є голоморфною функцією, що є загальною щодо змінної порядку і Тоді із теореми про ділення: , де є голоморфною в деякому околі і також можна записати:
, де є голоморфними від n - 1 змінної у деякому околі.
Якщо то звідси:
, де
Розписуючи у ряд Тейлора за степенями і прирівнюючи значення при різних степенях цієї змінної, одержується, що і
Отож для у деякому околі точки (0, ..., 0) існує обернена функція , а є многочленом Ваєрштраса. Тоді і є розкладом функції у добуток, що завершує доведення існування у підготовчій теоремі.
Нехай є двома розкладами із підготовчої теореми у деякому околі точки (0, ..., 0). Тоді є оборотними у цьому околі, а де є многочленами щодо змінної степеня меншого коефіцієнти якого є голоморфними функціями змінних . Тоді і з твердження про єдиність у теоремі про ділення випливає, що і Звідси також і що завершує доведення єдиності розкладу у твердженні підготовчої теореми.
Функцію , яка є голоморфною в деякому околі точки (0, ..., 0) у околі цієї точки можна записати як ряд Тейлора у виді:
де функції є голоморфними в деякому (одному для всіх) околі точки (0, ..., 0) (у просторі ).
Позначимо Тоді і є оборотною у деякому околі точки (0, ..., 0).
Нехай — мультирадіус такий, що функції є голоморфними у околі, що містить замкнутий полікруг , а функція є голоморфною і оборотною у цьому полікрузі. Позначимо також — мультирадіус для змінної.
На просторі функцій голоморфних у деякому околі, що містить можна ввести норму : для функції за означенням
Тут використані позначення — мультиіндекс, і
Тоді для таких означень і норми: і звідси
Функція і відповідні функції (означення яких є аналогічними як для функції вище) є голоморфними в околі, що містить . Окрім того для будь-якого можна обрати так щоб
Справді записавши:
із означення випливає, що Звідси і потім можна обрати настільки малими щоб водночас і звідси , а також
Звідси
що завершує доведення нерівності.
Якщо позначити то
Нехай і Тоді:
Відповідно є голоморфною у відкритому полікрузі , як і функції і .
Для цих функцій виконуються рівності і . Також і з цих рівностей остаточно
Остання рівність і доводить твердження існування у теоремі.
Нехай є двома розкладами із твердження теореми. Оскільки із доведеного існування у теоремі про ділення без використання єдиності випливає існування у підготовчій теоремі, то також можна записати , де і — деякі функція і многочлен Веєрштрасса із твердження підготовчої теореми (їх існування уже доведено, єдиність у даному випадку не потрібна).
Тоді Усі функції можна вважати голоморфними у деякому спільному околі точки (0, ..., 0) наприклад у деякому відкритому полікрузі. Якщо то з того, що випливає, що у малому полікрузі функції теж є малими за модулем. Тоді також і всі корені многочлена Веєрштрасса для будь-якої точки належать кругу деякого малого радіуса (в іншому разі всі за модулем будуть значно менші за ). Тобто для деякого малого можна обрати такі, що у відкритому полікрузі усі функції, що розглядаються є голоморфними і для кожної із полікруга відповідний многочлен має коренів із урахуванням кратності. Відповідно для кожної такої точки функція теж має щонайменше коренів. Натомість для кожної такої точки є многочленом степеня меншого, ніж .
Відповідно має бути нульовим многочленом у кожній такій точці, тобто у полікрузі . Як наслідок у цьому полікрузі і оскільки з теореми про рівність випливає, що . Із цього також що завершує доведення єдиності.
- Gerd Fischer (2009}). Plane Algebraic Curves. Student mathematical library. Т. 15. American Mathematical Society. ISBN 0-8218-2122-9.
- Scheidemann, Volker (2005), Introduction to complex analysis in several variables, Birkhauser, ISBN 3-7643-7490-X