Пізнай самого себе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Давньоримська мозаїка з грецьким написом Γνῶθι σεαυτόν

Давньогрецький афоризм «пізнай самого себе» (грец.: γνῶθι σεαυτόν, у транслітерації: gnōthi seauton, лат. nosce te ipsum або temet nosce), є однією з 147[1] дельфійських максим, яка була викарбувана на стіні пронаоса в храмі Аполлона в Дельфах у Стародавній Греції, згідно записів грецького письменника Павсанія[2].

Латинською мовою афоризм відомий як nosce te ipsum[3] або temet nosce[4].

Походження[ред. | ред. код]

Автор цього висловлювання невідомий; античні джерела приписували його різним авторитетам давнини. Найчастіше автором називався один з семи мудреців, наприклад, Фалес з Мілета або Хілон зі Спарти, або всі сім мудреців відразу. Діоген Лаертський приписує його Фалесу. Також вислів приписувався у різні часи ГераклітуПеріандруПіфагору та Сократу. У діалозі Платона «Протагор» стверджувалося[5], що ФалесПіттакБіантСолонКлеобул, Місон і Хілон, зібравшись разом, піднесли цю фразу, як початок мудрості, у дар богу Аполлону. Спартанцю Хілону приписувався і розширений варіант висловлювання: «Пізнай самого себе, і ти пізнаєш богів і всесвіт».

Афоризм міг походити з Луксора, що у Стародавньому ЄгиптіДосократики, такі як Фалес та Піфагор, як вважають, були під впливом єгипетської культури[6], на думку грецьких авторів, включаючи Арістотеля. У будь-якому випадку висловлювання набуває особливого змісту і значення в давньогрецькій релігії і філософії. Греки приписували велику частину своєї мудрості єгипетським джерелам.

У достовірності всіх таких приписувань можна засумніватися, але фактичне авторство афоризму залишається невизначеним. Швидше за все, це було популярне прислів'я, яке пізніше було віднесено до конкретних філософів.

Значення[ред. | ред. код]

Максима або афоризм, «пізнай самого себе» має безліч приписаних до неї значень у літературі.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Temenos Theon - The Delphic Maxims. www.temenostheon.com. Архів оригіналу за 2017-04-20. Процитовано 2017-02-14. 
  2. Pausanias, Description of Greece, Phocis and Ozolian Locri, chapter 24. www.perseus.tufts.edu. Процитовано 2017-02-14. 
  3. Definition of NOSCE TE IPSUM. www.merriam-webster.com (en). Процитовано 2017-02-14. 
  4. Ancient Languages: Know thyself, ralph waldo emerson, oracle of delphi. en.allexperts.com. Архів оригіналу за 2011-12-31. Процитовано 2017-02-14. 
  5. Познай самого себя. www.bibliotekar.ru. Процитовано 2017-02-14. 
  6. Гуцуляк, Олег. http://www.narratif.narod.ru/shahnovich01.htm. www.narratif.narod.ru. Процитовано 2017-02-14.