Діоген Лаертський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діоген Лаертський
дав.-гр. Διογένης ὁ Λαέρτιος
Народився 180
Помер 240
Країна Стародавній Рим
Діяльність історик, біограф, поет, філософ, історик філософії, письменник
Галузь філософія
Відомий завдяки давньогрецька філософія
Знання мов давньогрецька[1][1]
Роки активності 2 століття[2]3 століття[2]

'Діоген Лаертій (неправильно:"Лаертський", оскільки жодного стосунку до Лаерт в Малій Азії Діоген не має)' (грец. Διογένης Λαέρτιος, перша половина ІІІ століття) — давньогрецький історик філософії, автор найбільшого історико-філософського дослідження, що містить біографічні і доксографічні відомості про античні філософські школи та їхніх представників.

«Про життя, вчення та висловлювання славетних філософів»[ред. | ред. код]

Обкладинка видання 1594 р.

Найголовніша праця Діогена Лаертського — єдина з античних історій філософії, що збереглася до наших днів. На жаль, первинна назва праці нам зовсім невідома. Так, у паризькому рукописі 1759 вона значиться як: «Діоген Лаертський: життєпис і думки тих, хто прославився у філософії, і у стислому вигляді зведення поглядів кожного вчення». У Стефана Візантійського — «Історія філософа», у Євстафія — «Життєпис софістів». Нині ж її прийнято називати «Про життя, вчення та висловлювання славетних філософів». Вона обіймає майже весь період розвитку античної думки та складається з 10 біографічних книг, що мають таку тематику:

 1.  — еллінські мудреці, що оповідає про, так званих, «Сім мудреців»;
 2.  — іонійські космологи, Анаксагор, Сократ та сократики;
 3.  — Платон;
 4.  — послідовники Платона по Академії (до Клітомаха);
 5.  — Арістотель і перипатетики;
 6.  — кініки;
 7.  — Зенон і стоїки;
 8.  — Піфагор, Емпедокл, Епіхарм і піфагорійці;
 9.  — Геракліт, елеати, Демокріт, Протагор, скептики;
 10.  — Епікур.

В усіх книгах історія античної філософії подана з точки зоку виокремлення двох ліній спадкоємності: іонійської та італійської. Охоплює період від напівлегендарних мудреців до Нової Академії, Хрісіппа й Епікура. За викладом є компіляцією, в якій, здебільшого некритично, використано близько 200 джерел і описано вчення понад 80 мислителів.

Незважаючи на загальне прагнення до ученості, демонстроване постійними посиланнями на авторитетні джерела та думки, автор виявився не в силах привести різноманітний матеріал в струнку систему. В результаті сам текст часто перевантажений цитатами різних авторів, які він приписує комусь одному, а філософські теорії дуже різних, часто антагоністичних шкіл, складаються в одну філософську течію.

Велику трансформуючу роль мала наступна культурно-історична трансляція даного тексту. Наприклад, епіграми, які передували викладу долі і поглядів кожного філософа в цій книзі, первинно складали окремий збірник. І хоча ці моменти роблять істинність відомостей в цілому дещо відносними, текст містить якісний матеріал про Емпедокла, Піфагора та стоїків, автентичні листи Епікура тощо.[3]

Далекий від систематизованості й вельми хаотичний за змістом, твір Діогена Лаертського залишається вагомим і найповнішим першоджерелом з філософії античності. Цінний він ще й тим, що в ньому автор посилається на тих філософів і письменників Давньої Греції, твори яких не збереглися, зокрема, про Діокла з Магнезії.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Лосев А. Ф. Диоген Лаэрций — историк античной философии. (Серия «Из истории мировой культуры»). М.: Наука, 1981. — 192 стр. (рос.)
 • Солопова Марина. Диоген Лаэртский [Архівовано 18 грудня 2010 у Wayback Machine.] // Энциклопедия «Кругосвет». 2001—2009 (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]