Піонерський галстук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Піонерський галстук, колір червоний. Як і раніше, є основним кольором у піонерів Росії і колишніх союзних республік.
Краватка-триколор, у рідкісних випадках використовується на заходах партії Єдиної Росії і вожатими дитячих таборів.
Піонери в піонерських краватках.
Піонери В'єтнаму в піонерських краватках і пілотках на XXII-х спортивних Іграх Південно-Східної Азії (2003 р.).

Піонерський (червоний) галстук — червона шийна косинка, зав'язується спереду спеціальним вузлом, символ приналежності до піонерської організації, символічна частка прапора піонерської організації. Три кінця краватки символізують непорушний зв'язок трьох поколінь: комуністів, комсомольців і піонерів.

Червоний галстук носили піонери низки країн в епоху соціалізму. У Радянському Союзі він відомий як піонерський, у В'єтнамі — Khăn quàng đỏ, Китаї — Hong lingjin, на Кубі — pañoleta Roja.

У Китаї він залишається у використанні піонерами Китаю, символізує кров мучеників-революціонерів. На Кубі його носять школярі з першого по шостий клас.

Історія[ред.ред. код]

За час свого існування піонерський галстук пережив ряд змін.

Спочатку він не зав'язувався, а скріплювався спеціальним затискачем, на якому була зображена піонерська символіка — вогнище на тлі серпа і молота, оточене написом «Завжди готовий!». Зображення п'яти полін багаття символізували п'ять континентів і Комуністичний інтернаціонал, який повинен був запалити полум'я революції на цих континентах. Кінці краватки вдягають в отвір затиску зверху при розкритому фіксаторі, який відхилявся натисканням великого пальця. Притримуючи однією рукою кінці краватки, іншою рукою затиск підтягували вгору до рівня шиї і, відпустивши фіксатор, закріплювали кінці.

У зв'язку зі складністю виготовлення затискачі не отримали масового поширення, піонерські галстуки з моменту зародження в більшості випадків зав'язували спеціальним вузлом.

Спеціальний вузол піонерського галстука був наступним: діти досить привчалися до того, що потрібно робити два рази простий вузол так, щоб правий кінець краватки завжди заводився зверху лівого.

Піонерські галстуки випускалися різних відтінків червоного кольору і з різних тканин. Наймасовішим був випуск краваток червоно-оранжевого кольору з ацетатного шовку. У розправленому стані така краватка являє собою рівнобедрений трикутник з основою 100 см і висотою 30 см (бічні сторони виходять приблизно 58,3 × 58.3 см).

Був період, коли голови ради дружин носили червоні краватки з жовтою облямівкою.

Історія затиску для краватки[ред.ред. код]

Деякий час затиск для краватки з піонерською символікою співіснував з піонерським значком. Надалі, у зв'язку з удосконаленням піонерської символіки та у зв'язку з великим поширенням піонерського значка, затискачі для краваток витіснені як дублюючий елемент піонерської атрибутики.

Цьому сприяв і психологічний момент: наприкінці 1930-х рр. уява деяких лідерів комсомолу вбачає в символіці затиску для краватки одночасно нацистську свастику, профіль Троцького і букву «З», що означала, на їх думку, прізвище «ворога народу» Зінов'єва. Через ці чутки в школах і в піонерських таборах почалися масові відмови надягати піонерський галстук і затискачі до них. У зв'язку з цим вироблено спеціальне розслідування ЦК і НКВС, які нічого подібного не виявили і засудили шкідливі чутки.

Мистецтво[ред.ред. код]

Піонерському галстуку присвячені літературні твори. Один з найвідоміших — однойменний вірш Степана Щипачева.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Марка НДР 1970 р.
  • Юні піонери НДР носили піонерський галстук синього кольору.
  • Піонери з ДРА носили краватки з триколірною облямівкою (кольори національного прапора: чорний, червоний, зелений).
  • Піонери з Білорусі носять двоколірні краватки (кольори національного прапора: червоний, зелений).

Посилання[ред.ред. код]