Піранья

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Піраньї
Піранья
Піранья
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Харациноподібні (Characiformes)
Родина: Піраньєві (Serrasalmidae)
Підродина: Серразальмові (Serrasalminae)
Триба: Піраньї (Piranha)

Catoprion
Pristobrycon
Pygocentrus
Pygopristis
Serrasalmus
Megapiranha

Посилання
Вікісховище: Serrasalminae

Піраньї (Piranha) — триба риб підродини серразальмових родини піраньєвих. Переважно хижі риби (понад 50 видів), які живуть у прісних водах Південної Америки. Назва риби походить від коренів двох слів мови гуарані: піра — «риба» і аніа — «зуб», «диявол». Піраньї досягають довжини в 30 см і ваги до кілограма.

Доросла піранья — велика риба, оливково-срібляста з фіолетовим або червоним відливом. По краю хвостового плавця проходить чітка чорна смуга. У молодих піраній забарвлення сріблясте, боки з чорними плямами, черевні та анальний плавці червонуваті. Мають потужні щелепи з гострими зубами, нападають на риб та інших тварин, небезпечні для людини. Будова нижньої щелепи та зубів дає змогу піраньї виривати зі здобичі великі шматки м'яса. Зграя піраній за кілька хвилин знищує тварину масою близько 50 кг. Приблизно 30-35 видів піраній живляться водними рослинами та плодами, які впали у воду, а 28-30 видів — типові хижаки.

Деякі види розводять в акваріумах.

Поширення[ред. | ред. код]

Піраньї є мешканцями басейну річки Амазонка, також поширені в Оріноко, у річках Гвіани, у річках Парагвай і Парана та у річці Сан-Франсиску.

Розмноження[ред. | ред. код]

Статеве дозрівання настає у віці 1,5 року. Нерест сезонний — з березня по серпень. Продуктивність — декілька тисяч ікринок діаметром близько 3 мм оранжевого кольору. Шлюбні ігри починаються з першими променями сонця. Ікра викидається на підмиті коріння дерев, плавучі рослини (наприклад, водяний гіацинт) і ґрунт.

Інкубаційний період триває 2-3 дні при температурі води 26-28 °C, у холоднішій воді може тривати й до 10 днів. Через 3-5 діб мальки плавають і через місяць вже досягають сантиметрової довжини.

Посилання[ред. | ред. код]