Радіоелектронна протидія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вплив перешкод радара на РЛС корабля. Три блокувальні джерела розташовано між 90 і 130 градусів

Радіоелектронна протидія, радіоелектронне придушення — сукупність заходів і дій, спрямованих на порушення роботи або зниження ефективності бойового застосування радіоелектронних засобів противника шляхом дії на них електромагнітним або акустичним випромінюванням. Складова частина радіоелектронної боротьби. РЕП можна застосовувати проти радіотехнічних засобів (радіолокаційних станцій, радіоліній телеуправління, радіонавігаційних систем, обладнання радіозв'язку, інфрачервоних, оптико-електронних, лазерних, телевізійних та ін. установок. РЕП радіотехнічним засобам досягається застосуванням навмисних радіоперешкод, зміною характеристик відбитих об'єктами сигналів, створенням удаваних цілей, використанням самонавідних на джерело випромінювання ракет. Робота інфрачервоних установок порушується головним чином за допомогою удаваних цілей і теплового маскування об'єктів (зниженням теплового контрасту між об'єктом та навколишнім середовищем). Для оптико-електронних, лазерних і телевізійних установок застосовуються й розробляються аналогічні засоби РЕП[1].

Обслуговування станції радіоперешкод AN/ALQ-184

Апаратура[ред. | ред. код]

  • Р-330 — радянський автоматизований комплекс радіоелектронного придушення.
  • «Лиман» — радянський / український наземний мобільний комплекс радіоелектронного придушення ліній наведення авіації.
  • БКО «Талісман» — бортовий комплекс оборони для індивідуального захисту бойових літаків від керованої ракетної зброї.
  • «Алтаец»
  • «Р-330МР»
  • «Арбалет МР»
  • «Борисоглебськ 2» російський багатоцільовий комплекс, використовувався проросійськими формуваннями у війні на Донбасі.

Історія застосування[ред. | ред. код]

Російсько-українська війна[ред. | ред. код]

Російські підрозділи вторгнення користувались засобами радіоелектронної боротьби, зокрема, придушення в протистоянні з силами АТО. Так, наприклад, станції РЕБ Р-330Ж «Житель» були виявлені на озброєнні російських терористів щонайменше з літа 2014 року. Системи Р-330Ж були також помічені влітку 2015 року[2][3][4].

Також разом з Р-330Ж були помічені, серед іншого, комплекси радіоконтролю, пеленгування, та придушення РП-377ЛА «Лорандит», комплекси радіорозвідки та радіопридушення РБ-531Б «Инфауна»[5].

За даними активістів групи ІнформНапалм комплекси Р-330Ж «Житель» були використані російськими військами під час боїв за Дебальцеве взимку 2015 року. Як встановили активісти ІнформНапалм, станція знаходилась на території пожежної частини № 28 міста Горлівки (48°18′37″ пн. ш. 38°07′08″ сх. д. / 48.3103372° пн. ш. 38.1189859° сх. д. / 48.3103372; 38.1189859) орієнтовно в період з 24 січня 2015 до 27 лютого 2015 року, якраз у розпал боїв за місто Дебальцеве, яке потрапляє в 25-ти кілометрову зону дії даної АСП[6].

За інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) в квітні 2016 року, під час загострення бойових дій навколо Авдіївки, російські бойовики розгорнули біля Макіївки обладнання для радіоелектронної боротьби: станції РЕБ Р-330Ж «Житель» та комплекс РЕБ «Лєєр-3»[7].

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]