Радіоелектронна боротьба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Радіоелектро́нна боротьба́ (РЕБ) — сукупність узгоджених за цілями, задачами, місцем і часом заходів і дій військ (сил) зі здобування інформації про місцезнаходження радіоелектронних засобів (РЕЗ), систем управління військами (силами) і зброї противника, їх знищення всіма видами зброї або захоплення (виведення з ладу) і радіоелектронному подавленню, а також РЕ захист своїх РЕЗ і систем управління військами та зброєю від радіоелектронної розвідки (РЕР) і РЕ протидії, організовуваних противником (контррадіоелектронна протидія); вид бойового забезпечення.

Ціллю РЕБ є дезорганізація управління силами (військами), зниження ефективності ведення розвідки, використання зброї і бойової техніки противника, а також забезпечення стійкості роботи систем і засобів управління власними військами і зброєю. Завдання РЕ розвідки — виявлення РЕ засобів противника по їх випромінюванню, визначення їх координат, визначення і аналіз характеристик випромінюваних ними сигналів. Ці відомості використовують на користь військової розвідки і при організації радіоелектронної протидії[1].

РЕ подавлення розподіляється на:

  • дії з тимчасового порушення роботи РЕ апаратури противника (постановка радіоперешкод);
  • дії, пов'язані з довготерміновим (або постійним) виведенням з ладу цієї апаратури (силове враження).


Складові частини РЕБ[ред.ред. код]

Радіоелектронна протидія[ред.ред. код]

Обслуговування літакової станції радіоперешкод AN/ALQ-184

РЕ придушення — комплекс заходів і дій з підриву (порушення) роботи або зниження ефективності бойового використання противником радіоелектронних систем і засобів шляхом впливу на їхні прийомні прилади РЕ радіоперешкодами. Включає в себе радіо-, радіотехнічне, оптико-електронне і гідроакустичне придушення. РЕ придушення забезпечується створенням активних і пасивних завад, використанням хибних цілей, пасток та іншими способами.

Радіоелектронний захист[ред.ред. код]

Докладніше: РЕ захист

Радіоелектронний захист — сукупність заходів і дій військ (сил) з послаблення впливу на свої РЕ об'єкти засобів РЕ ураження противника, захисту від ураження самонавідною по випроміненню зброї, захисту від ненавмисних сумісних радіоперешкод і від технічних засобів РЕ розвідки противника.

Радіоелектронна розвідка[ред.ред. код]

Радіоелектронна розвідка — збір розвідувальної інформації на основі прийому і аналізу електромагнітного випромінювання. РЕ розвідка використовує як перехоплені сигнали з каналів зв'язку між людьми, так і сигнали працюючих РЛС, станцій зв'язку, станцій радіоперешкод та інших РЕ засобів.

Комплексний технічний контроль[ред.ред. код]

Комплексний технічний контроль — контроль за станом функціювання своїх РЕЗ і їх захисту від технічних засобів розвідки противника. Здійснюється в інтересах РЕ захисту. Включає радіо-, радіотехнічний, фотографічний, візуально-оптичний контроль, а також контроль ефективності захисту інформації від її витоку технічними каналами при експлуатації засобів передачі і обробки інформації.

Історія[ред.ред. код]

Вперше радіоелектронна боротьба була застосована силами ВМФ Російської імперії в ході Російсько-японської війни. 15 квітня 1904 року під час артилерійського обстрілу, який японська ескадра вела по внутрішньому рейду Порт-Артура, радіостанції російського броненосця «Победа» і берегового поста «Золотая гора» шляхом створення навмисних перешкод серйозно ускладнили передачу телеграм ворожих кораблів-коректувальників.

Тим не менше, радіозасоби в ті часи в основному використовувалися для забезпечення зв'язку, виявлення каналів зв'язку і перехоплення інформації, яка передається ними. Перевага надавалась перехопленню радіопередач, а не їх придушення. Однак, в роки Першої світової війни радіоперешкоди стали епізодично використовуватися для порушення радіозв'язку між штабами армій, корпусів і дивізій і між військовими кораблями. Разом з тим в німецькій армії вже тоді з'явилися спеціальні станції радіоперешкод.

В період між світовими війнами активно розвивається радіозв'язок, з'являються засоби радіопеленгування, радіокерування і радіолокації. В результаті кардинально змінюється концепція управління і взаємодії сухопутних військ, ВПС і ВМФ. Все це призвело до подальшого розвитку способів і техніки протидії РЕЗ противника.

Під час Другої світової війни країни-учасники активно використовували засоби РЕ і гідроакустичного придушення. Були сформовані і широко використовувалися для забезпечення бойових дій спеціальні частини і підрозділи радіоперешкод. Був накопичений великий досвід ведення розвідки і створення радіоперешкод, а також РЕ захисту.

В повоєнний час триває розвиток засобів РЕ боротьби. З'являються нові засоби радіоперешкод корабельного і авіаційного базування.

В сучасних війнах і військових конфліктах роль РЕБ продовжує зростати. Розробка і прийняття на озброєння багатьох держав високоточної і високотехнологічної зброї призводить до появи нових об'єктів РЕ впливу. Застосування протирадіолокаційних ракет значно знижує живучість сучасних РЕЗ (РЛС, комплексів ППО), побудованих на базі активних засобів радіолокації. Широке застосування супутникових систем розвідки і навігації викликає необхідність їх нейтралізації, в тому числі, шляхом РЕ придушення. Розробляються портативні засоби РЕ розвідки і перешкод для боротьби з новими засобами зв'язку і навігації, пошуку і нейтралізації радіофугасів та інших приладів дистанційного підриву. Засоби РЕБ отримали можливість системно-програмного впливу на АСУ і на інші обчислювальні комплекси.

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Танк Це незавершена стаття з військової справи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.