Релаксація (фізіологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Релаксáція — це процес пониження тонусу м'язів людини. Він супроводжується внутрішнім станом спокою людини та зняттям нервового напруження в цілому.
Релаксація є одним із визначальних компонентів аутотренінгу. Варто зазначити, що у кожного живого організму період релаксації може наступати від різних видів діяльності, наприклад плавання, сон, перегляд телебачення, металообробка, садівництво і т. ін.

Історія

[ред. | ред. код]

Основою найбільш ефективних технік релаксації є духовно-релігійні практики Сходу, які зараз намагаються максимально пристосовувати для європейців.

Одним з перших методи релаксації на Заході почали використовувати німецький невропатолог Йоганн Генріх Шульц і американський психолог Едмунд Джейкобсон. Вони вивчали загалом процес прояву емоцій у нервовій системі людини та її вплив на життєдіяльність організму. Емоційні стани оцінювалися на основі м'язової напруги в той чи інший момент. У результаті було доведено, що релаксація допомагає перезапустити нервову систему, відновлює її рівновагу та гарантує більш якісний рівень життя у подальшому.

Таким чином, практика релаксації позитивно позначається на загальному стані організму і навіть усуває симптоми деяких недуг. Адже, чим довше організм перебуває у напрузі, тим вищий ризик розвитку різних захворювань.

Види релаксації

[ред. | ред. код]

1. Прогресивна релаксація Джейкобсона, названа по імені гарвардського фізіолога. Її суть полягає у тому, що після сильної напруги м'язів автоматично настає розслаблення. Проте вона займає досить багато часу і для цього потрібні максимально спокійні та розслаблені умови.
2. Диференціальна релаксація. Її суть полягає у тому, щоб усвідомити в певний момент, які м'язи необхідно зараз напружувати і задіювати для роботи, а які можуть бути у розслабленому стані. Таку релаксацію можливо досягнути лише за постійних тренувань.
3. Синтетичний метод — дозволяє поєднувати обидва види релаксації. Однак освоювати його потрібно дуже обережно та поступово, аби не виникло непередбачуваних негативних явищ.
4. Лікарська релаксація — можлива лише за допомогою спеціальних лікарських препаратів — релаксантів. Застосовується лише у вкрай необхідних ситуаціях, коли досягнути стану релаксу іншим способом неможливо. Виконується лише під контролем лікаря.

Стадії релаксації

[ред. | ред. код]

1. Підготовча — передбачає вибір зручного виду, місця та часу релаксації.
2. Безпосередній релакс — передбачає безпосереднє поринання у стадію релаксу, відключення від усіх навколишніх проблем та негараздів. Релаксація вважається досягнутою у той момент, коли ви відчуваєте задоволення від того, що робите.
На початках особливо важливою є регулярність для вироблення вищої ефективності від процесу релаксації.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Возрастная психология. Конспект лекций / М. Е. Хилько, М. С. Ткачева. — М., 2010. — 194 с.
  • Медитация для занятых людей / Корин Свит. — 2016. — 216 с.
  • Релаксація : [арх. 16.07.2019] // Психологіс : енциклопедія практичної психології.

Література

[ред. | ред. код]
  • Релаксація // Словник професійної термінології для майбутніх фахівців Національної гвардії України. — С. 57.