Невроз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Невроз
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 F40-F48

Невро́з (від дав.-гр. νεῦρον — нерв + osis — суфікс для позначення запальних процесів; синоніми — тривожний розлад, психоневро́з, невроти́чний розлад) — група захворювань, в основі яких лежать тимчасові зворотні порушення психіки функціонального характеру, зумовлені перевантаженням основних нервових процесів — збудження та гальмування. Невроз характеризується астенічними, нав'язливими, істеричними розладами, а також тимчасовим пониженням розумової та фізичної працездатності.

Основними причинами неврозів є психічні травми, стреси. Неврози — це хворобливі форми реакцій нервової системи на ситуації, які травмують психіку, тому їх ще називають психогенними патологічними реакціями.

Дія психічної травми багато в чому визначається віком людини та індивідуальними особливостями нервової системи[1] (тип нервової системи, перенесені тривалі виснажуючі захворювання). Генетична спадковість дуже впливає на схильність людини до неврозів.

Неврози мають різні форми, які характеризуються різними невротичними проявами: психогенні шокові реакції, істерія, неврастенія, психастенія, невроз страху, генералізований тривожний розлад, іпохондричний невроз, невроз нав'язливих станів (обсесивно-компульсивний розлад), посттравматичний стресовий розлад, нічне нетримання сечі (енурез), мовні неврози (заїкання, мутизм та ін.), нервова анорексія, невроз нав'язливих рухів (нервовий тик), панічні атаки, агорафобія, соціальні фобії тощо.

Неврози мають динамічну та різноманітну психопатологічну і соматичну симптоматику на фоні недостатності психичного захисту з формуванням конфлікту, який проявляється функціональними порушеннями у різних сферах (емоційній, вегетативній, ендокринній, соматичній та ін.)[2]. Вегетативні порушення в клініці неврозів можуть проявлятися у вигляді вегето-судинної дистонії.[3] Перебіг неврозів та депресії може також призвести до виникнення психосоматичних захворювань. Нерідко неврози супроводжуються іншими психічними розладами, зокрема депресією[4], деперсоналізацією, соматоформними больовими розладами та синдромом дефіциту уваги і гіперактивності ( СДУГ )[5]. У хворого на невроз нерідко можуть проявлятися симптоми різних типів неврозу. В кожному конкретному випадку невротичного розладу невроз може представляти розмаїту картину невротичних симптомів різних типів неврозу, які також можуть супроводжуватися різними симптомами коморбідних психічних та соматичних розладів.

Неврози ( тривожні розлади ) можуть викликати у людини душевний неспокій, відчуття страху, нав'язливі думки, нав'язливі фобії, нав'язливі дії, часте нагадування та обдумування травматичних епізодів, підвищену втомлюваність, слабкість, знижену працездатність, подразливість, хвилювання, тривожність, дратівливість, нервове напруження, безсоння або неглибокий сон з пробудженнями посерд ночі та з відчуттям невиспаності після сну. Невеликі стреси відчутно загострюють симптоми неврозу. Неврози погіршують загальний стан здоров'я та самопочуття людини, понижують пам'ять, реакцію та концентрацію при здійсненні когнітивних функцій; неврози викликають загальну слабкість, астенію. Невроз часто може проявлятися в таких негативних рисах характеру: нерішучість, зайва сумлінність, впертість, скнарість, прямолінійність, агресивність, конфліктність, вразливість, озлобленість, емоційне збудження, постійна настороженість, підозріливість, спотворене ( викривлене ) сприйняття реальності[6][7]. Надмірну підозріливість та спотворене сприйняття реальності, які можуть появлятися при неврозах, слід відрізняти від подібних рис характеру, характерних для шизофренії та інших психічних розладів. Люди з неврозами мають тенденцію приймати близько до серця те, що відбувається навколо, виливати весь свій негатив на близьких і рідних їм людей[8]. З метою пом'якшення симптомів неврозу хворі нерідко вдаються до куріння, надмірного вживання алкоголю, психотропних, сильнодіючих та наркотичних речовин, які в кінцевому результаті погіршують стан хворого та можуть привести хворого до їхньої залежності. Хворі на невроз можуть звикнути до свого стану і не звертатися до лікаря за допомогою. Нижче викладено опис деяких видів неврозів.

Істеричний невроз[ред.ред. код]

Істеричний невроз характеризується підвищеною афективною лабільністю та навіюваністю, тенденцією до наслідування, схильністю до фантазування, поведінкою з елементами театральності. Істеричні напади не виникають, коли хворий знаходиться один, та не супроводжуються різким падінням з забиттям та пошкодженнями. Рухові розлади мають виразний характер та відповідають змісту переживань хворого. Хворий падає, хаотично розмахує руками та ногами, б'є ними о підлогу, вигинається, викрикує окремі слова. Триває напад від декількох хвилин до декількох годин. На відміну від епілептичного, істеричний напад не супроводжується вираженим порушенням м'язового тонусу, спазмами сфінктерів з їхнім розслабленням та нетриманням сечі та калу, у хворих зберігається реакція зіниць на світло, хворі сприймають звертання до них та реагують на нього. Після нападу в хворих залишається невиразний спогад про нього.

Один з проявів істерії — розлад свідомості, що виникає під впливом психічної травми. Сприйняття порушене, викривлене. Афективні порушення характеризуються тривогою, страхом. У поведінці з'являються риси дитячості, безпомічності, елементи несправжнього недоумства — псевдодеменції. У деяких хворих розвиваються неврологічні порушення: зниження чутливості, дрижання рук, ніг, астазія-абазія, істерична глухота, афонія. Вегетативні розлади: серцебиття, задишка, виражені судинні реакції.

Неврастенія[ред.ред. код]

Неврастенія — стан подразливої слабості, тобто поєднання підвищеної збудливості та подразливості з швидким втомленням та виснаженням.[9] Неврастенія виникає внаслідок перенапруження та виснаження нервової системи через надмірні розумові та фізичні навантаження. Характеризується астенією, дратівливістю, слабкістю, зниженням працездатності, порушенням сну. На початковому етапі хвороби домінує подразливість, погана переносимість емоційних і фізичних навантажень, зовнішніх подразнень. Хворі погано переносять яскраве світло, різкий шум, голосну мову, перепади температури. Є суб'єктивне відчуття розладу пам'яті. Розвиваються вегетативні порушення: посилена пітливість, серцебиття, задишка, головний біль.

Невротична депресія[ред.ред. код]

Невротична депресія проявляється пригніченим настроєм з певною загальмованістю психомоторних реакцій та мислення, одноманітними депресивними спогадами, песимістичними поглядами на майбутнє, фіксованістю на травмуючій ситуації. Супроводжується схильністю до сліз, дратівливістю, сенситивністю, зниженням апетиту, порушенням сну. Невротична депресія не досягає глибини психозу, носить зворотний характер, минає при розв'язанні травмуючої ситуації або під впливом лікування.

Іпохондричний невроз[ред.ред. код]

Під іпохондрією розуміється хвороблива зосередженість уваги на своє здоров'я, схильність приписувати собі захворювання з незначного приводу, виникнення нав'язливих думок про наче наявні хвороби, які пізніше не підтверджуйтся медичним діагнозами. При цьому легко виникають больові або тяжкі відчуття в тих чи інших частинах тіла (сепістопатіі).

Лікування[ред.ред. код]

По-перше, це усунення психотравмуючої ситуації, стресів або пом'якшення на них реакції пацієнта. У важких випадках хворих госпіталізують у санаторні відділення психоневрологічних лікарень. Виключення пацієнта з травмуючої ситуації (сімейні негаразди, конфлікт на роботі тощо), загальноукріплююче лікування має позитивний ефект. Неврози лікують медикаментозними та психологічними методами.

Перебіг неврозу пов'язаний з одночасним пониженим рівнем мозкового серотоніну, тому для лікування неврозів назначають тривалий прийом антидепресантів (селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну).[10][11] Серед антидепресантів для лікування неврозу часто використовують есциталопрам, паксил та сертралін. Необхідно також усувати фактори, що понижують рівень мозкового серотоніну. На початку лікування неврозів антидепресантами симптоми та загальний стан хворого може погіршуватись. Через те важливо не кидати та не переривати призначеного лікування неврозу антидепресантами. В такому випадку дози антидепресантів зменшують в декілька разів і поступово з часом, по мірі переносимості їх хворим, їх доводять до рекомендованої величини. З часом тривалого прийому антидепресанту симптоми неврозу зменшуються і загальний стан хворого покращується. Антидепресант повинен підбирати лікар індивідуально в залежності від його переносимості хворим та його ефективності для даних симптомів неврозу. Лікування неврозів антидерпресантами може тривати декілька місяців. Показане застосування транквілізаторів та психотерапії. Транквілізатори назначають в мінімальних дозах короткими курсами, щоб уникнути залежності від них хворого.

Для лікування неврозів, які супроводжуються слабкістю, погіршеням пам'яті, астенією, також використовують ноотропні препарати: фенібут, пікамілон, енеріон, пірацетам, фенотропіл, ноопепт тощо.[12][13][14][15][16][17]

Для лікування неврозів також застосовують природні адаптогени, психостимулятори та антидепресантами, зокрема сибірський женьшень (елеутерокок), левзею сафлоровидну (маралий корінь), огіркову траву бораго, котячу м'яту (catnip), звіробій тощо[18][19][20]. Для пом'якшення симптомів неврозу показане застосування заспокійливих, седативних препаратів рослинного погодження: валеріани, лаванди, меліси звичайної, хмелю лікарського, пустирника, трави пасифлори, ромашки, насіння зіра (куміну), насіння коріандру, тощо, і створених на їх основі комбінованих препаратів: валокорміду, валоседану, корвалолу, збору заспокійливого тощо[21][22][23]. Вживання риб'ячого жиру, насиченого омега-3 жирними кислотами, помітно знижує симптоми тривожних розладів[24][25].

Для профілактики неврозів необхідно вживати достатню кількость вітамінів групи В, С та D та мінеральних комплексів, які містять магній та калій.[26][27] Світлова терапія використовується для профілактики та лікування неврозів, викликаних сезонною депресією. Прогулянки в сонячні дні або світлотерапію білим світлом застосовують як необхідну умову для достанього продукування серотоніну в мозку людини, відсутність якого веде до загострення неврозів та депресії[28].

На фоні пом'якшення невротичної симптоматики, яку досягають за допомогою тривалого лікування антидепресантами, проводять психотерапію:

 1. когнітивно-поведінкова терапія: вироблення у хворого правильної реакції на ситуацію, закріплення у нього певних поглядів на свою поведінку у травмуючій ситуації, зміна способу реагування на неї;
 2. аутогенне тренування;
 3. групова психотерапія хворих з різними формами неврозів;
 4. гіпнотерапія.
 5. дихальні вправи на розслаблення[29].

Серед методів нетрадиційної медицини для терапії неврозів застосовують акупунктуру, акупресуру, йогу.

Найбільш ефективним методом лікування неврозів є поєднання медикаментозного лікування антидепресантами з когнітивно-поведінковою терапією. Немає контрольованих досліджень, які демонструють ефективність динамічної психотерапії чи психоаналізу для терапії головних симптомів обсесивно-компульсивного розладу.[30] На сьогоднішній день є мало об'єктивних доказів, що психоаналіз дозволяє людям подолати такі психологічні проблеми як депресія чи тривожні розлади (неврози)[31]. Немає доказів, що загальне консультування, психодинамічна психотерапія, психоаналітична терапія, гіпнотерапія, трансакційний аналіз є ефективні для лікування неврозу нав'язливих станів[32].

Проводяться заходи з соціальної реабілітації.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Невропатология: Учеб. для студентов дефектол. фак. пед. ин-тов по спец. «Дефектология». Л. О. Бадалян. — 2-e изд., перераб. — М.:Просвещение; 1987. (рос.)
 2. Критерии диагностики в неврологии: Нозоматика: Справ. пособие. Горбач И. Н. — Мн.: Выш.шк., 1997. (рос.)
 3. Свядощ А.М. Неврозы (руководство для врачей). -- СПб,: Питер Паблишинг, 1997. -- 448 с. -- ІСБН 5-88782-156-6 ст. 47
 4. Robert M. A. Hirschfeld, M.D. The Comorbidity of Major Depression and Anxiety Disorders: Recognition and Management in Primary Care(англ.)
 5. David Beck Schatz, Anthony L. Rostain ADHD With Comorbid Anxiety A Review of the Current Literature(англ.)
 6. Як перемогти невроз нав'язливих станів
 7. Неврози у хлопчиків - важка хвороба виховання
 8. Різновид неврозу — тривожні розлади
 9. Тювина Н.А. Психические заболевания: клиника, лечение, профилактика. Справочное издание. – М.: КРОН-ПРЕСС, 1997. – 256 с. – ISBN 5-232-00589-8. ГЛАВА 11. ст. 81(рос.)
 10. В. С. Подкорытов, Ю. Ю. Чайка. Депрессии. Современная терапия. Харьков "Торнадо" 2003. 337 с. ст 151.(рос.)
 11. Мосолов С. Н. Клиническое применение современных антидепрессантов. — СПб.: Медицинское информационное агентство, 1995. — 565 с.(рос.)
 12. НООТРОПИ У ФАРМАКОТЕРАПІЇ АСТЕНО-НЕВРОТИЧНИХ СТАНІВ
 13. Таблетки фенибут - допоможуть при різних нервово-психічних захворюваннях
 14. ЕНЕРІОН®
 15. Фенотропил - инструкция по применению, аналоги, отзывы
 16. Пикамилон
 17. Ноопепт - инструкция по применению, отзывы, аналоги и формы выпуска (таблетки 10 мг) лекарственного препарата ноотропа для лечения нарушений памяти и внимания, последствий чмт у взрослых, детей и при беременности. Состав и алкоголь
 18. Effect of adaptogens on the central nervoussystem by A.Panossian and G.Wikman(англ.)
 19. Природные стимуляторы и антидепрессанты(рос.)
 20. Настоянка елеутерококу: застосування та відгуки про препарат
 21. Фармакологія. Седативні засоби
 22. Anti-anxiety activity of Coriandrum sativum assessed using different experimental anxiety models(англ.)
 23. Pilot trial of Melissa officinalis L. leaf extract in the treatment of volunteers suffering from mild-to-moderate anxiety disorders and sleep disturbances(англ.)
 24. Anxiety and Omega-3 Fatty Acids Published on January 3, 2012 by Barry Sears, Ph.D.(англ.)
 25. 8 nutrients to help beat anxiety. By Trudy Scott(англ.)
 26. Vitamin Deficiencies that Cause Psychiatric Symptoms(англ.)
 27. Is Your Mental Illness Really a Vitamin D3 Deficiency?(англ.)
 28. Winter blues: everything you need to know to beat seasonal affective disorder By: Rosenthal, Norman E Published: 2006
 29. The Healing Power of the Breath: Simple Techniques to Reduce Stress and Anxiety, Enhance Concentration, and Balance Your Emotions by Richard P. Brown, Patricia L. Gerbarg.Published June 12th 2012 by Shambhala(англ.)
 30. Practice Guideline for the Treatment of Patients With Obsessive-Compulsive Disorder(англ.)
 31. To date there is little objective evidence that psychoanalysis enables people to overcome psychological problems such as major depression or anxiety diorders. Change Your Thinking: Overcome Stress, Combat Anxiety and Depression, and Improve Your Life with CBT by Sarah Edelman. Marlowe & Company, 2007. page 3. (англ.)
 32. There is no evidence that general counseling, psychodynamic therapy, psychoanalytic therapy, hypnotherapy, or transactional analysis are of any benefit in obsessive-compulsive disorder. Overcoming Obsessive Compulsive Disorder by David Veale and Rob Willson. New-York. 2008 p. 360 (англ.)

Посилання[ред.ред. код]

 1. Свядощ А.М. Неврозы. Руководство для врачей. СПб.: Питер Паблишинг, 1997. — 448 с.(рос.)
 2. Медичний словник. Невроз
 3. Психіатр. Сучасна діагностика і лікування в психіатрії. Інші тривожні розлади
 4. Симптоми і лікування неврозів
 5. Невроз (невротичний розлад): лікування
 6. Невроз - симптоми, лікування неврозу народними засобами
 7. Неврози - лікування народними методами
 8. Правила лікування панічних неврозів
 9. Neurotic, stress-related and somatoform disorders (F40-F48)(англ.)
 10. Неврозы — Сайт о неврозах.(рос.)
 11. Невроз — стаття на сайті медичного центру Меднеан.
 12. Неврастенія
 13. Невроз — симптомы. Невроз лечение. — Likar.INFO(рос.)
 14. І.В. Лазебник ОСОБЛИВОСТІ ДІАГНОСТИКИ І ЛІКУВАННЯ ТРИВОЖНИХ РОЗЛАДІВ У ПСИХОСОМАТИЧНИХ ПАЦІєНТІВ
 15. Introduction - Common Medications for Anxiety Disorders(англ.)
 16. Allan Scott, Alan Davidson, Karen Palmer. Antidepressant drugs in the treatment of anxiety disorders(англ.)
 17. Anxiety Disorder Generalised Anxiety Disorder(англ.)
 18. Can Antidepressants Treat Anxiety?(англ.)
захворювання Це незавершена стаття про хворобу, синдром або розлад.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.