Референдум про незалежність Нагірно-Карабаської Республіки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Референдум про незалежність Нагірно-Карабаської Республіки
10 грудня 1991 року
«Чи згодні Ви, щоб проголошена Нагірно-Карабаська Республіка була незалежною державою, що самостійно визначає форми співпраці з іншими державами і співдружностями?»

Референдум про незалежність Нагірно-Карабаської Республіки — референдум з питання незалежності Нагірного Карабаху від Азербайджану, який відбувся 10 грудня 1991 року. Проходив на території колишньої Нагірно-Карабахської Автономної Області, прилеглого Шаумянівського району і частини території Ханларского району Азербайджанської Республіки. За незалежність НКР, згідно з офіційно оприлюдненими даними, проголосували 99,98 % тих, хто мав право голосу і взяв участь у голосуванні. Цей референдум бойкотувався азербайджанським населенням Нагірного Карабаху, що, згідно з переписом населення СРСР 1989 року, становило близько 21 % населення тодішньої Нагірно-Карабаської Автономної Області[1]. Референдум був проведений без згоди Азербайджанської Республіки і не визнаний на міжнародному рівні державами-членами ООН.

Підготовка, проведення та підбиття підсумків референдуму здійснювалися відповідно до «Тимчасового положення про проведення референдуму Нагірно-Карабахської Республіки». Рішення вважалося прийнятим, якщо за нього проголосує не менше 2/3 виборців при явці не менше 50 %.

Бюлетені містили питання вірменською, азербайджанською та російською мовами, а також слова «Так» і «Ні» (небажане треба було закреслити).

На думку німецького дослідника Йоханнеса Рау, у зв'язку зі складною ситуацією безпеки та репресіями проти етнічно азербайджанського населення, даний референдум не може вважатися легітимним[2].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]