Рефлексологія (нетрадиційна медицина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад рефлексологічної схеми, яка демонструє ділянки, пов'язані, на думку рефлексологів, із різними органами тіла

Рефлексологія — один з напрямків нетрадиційної медицини, споріднений з акупперсурою та акупунктурою[1]. Являє собою мануальний вплив на специфічні ділянки ступнів, рук або вух, іноді з використанням інструментів, масел і лосьйонів[2]. Заснована на впевненості рефлексологів про те, що на ступнях, руках і вухах людини знаходиться система областей, що відображає людський організм в цілому, і що вплив на цю систему викликає фізіологічний ефект у відповідних частинах тіла[2][3].

Серед рефлексологів не має єдиної думки про механізм дії рефлексології. Рефлексологи ділять тіло людини на десять «зон», по п'ять праворуч і ліворуч[2]. Багато хто з них дотримуються стандартного пояснення про відповідність областей на ступнях, руках і вухах «зонам» тіла людини, і що вплив на ці області покращує здоров'я шляхом гармонізації та відновлення правильного руху «життєвої енергії» ці[4]. Практикуючі вважають, що за допомогою рефлексології можливо діагностувати і лікувати безліч захворювань, знімати стрес і болі в різних частинах організму[5]. Поширені серед рефлексологів переконання про те, що за допомогою свого впливу вони посилають сигнали, «балансують» нервову систему або сприяють виробленню хімічних сполук, таких як ендорфіни, що знижують стрес і біль[5].

Рефлексологія нерідко критикується за суперечність із загальноприйнятими сучасними медичними концепціями[6], за відсутність наукових підстав своїх теорій і практик[2] і за відсутність свідчень на користь своєї ефективності, аж до розгляду рефлексології як псевдонауки[7]. Теорії про існування «життєвої енергії», подібної до ці, і її рух всередині організму відкидаються науковим співтовариством як ненаукові і метафізичні[6][8]. У 2009 році систематичний огляд рандомізованих контрольованих клінічних досліджень привів до висновку, що на той момент не існувало жодного об'єктивного свідчення на користь того, що рефлексологія є ефективним способом лікування будь-якого захворювання[9]. Недоліки державного регулювання, акредитації та ліцензування також призводять до критики рефлексології. Особливе занепокоєння вчених викликають випадки, загальні для псевдонаукових способів лікування, коли пацієнти цілком довіряються рефлексології і або запізнюються з медичним лікуванням, або зовсім від нього відмовляються, що пов'язано з серйозним ризиком для здоров'я[6].

Результати досліджень в рефлексології[ред. | ред. код]

Останні[коли?] результати досліджень у сфері рефлексології показали[джерело?]

 1. ) Біологічно активні точки (БАТ, рефлекторні зони) мають специфічними особливостями, що відрізняють їх від інших ділянок шкіри зниженим електро-шкірним опором, високим електричним потенціалом, підвищеною температурою і больовий чутливістю, більш високим рівнем обмінних процесів.
 2. ) Вплив на біологічно активні точки (БАТ, рефлекторні зони) збуджує або заспокоює вегетативну нервову систему, посилює артеріальний кровообіг, регулює діяльність залоз внутрішньої секреції, знімає біль, прибирає нервову і м'язову напругу.
 3. ) Дозоване вплив на строго певні точки (зони) вибірково впливає на функції різних органів і систем.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Петерс У. глава 6 «Акупунктура і рефлексологія» // Містична медицина = Mystical Medicine. — TEACH Services, Inc, 1995. — С. 46-54. — ISBN 9781572580442.
 2. а б в г Natural Standard. // Harvard MedicalSchool. 6.05.2008. Архів оригіналу за 18.02.2012. Процитовано 2011-9-22. 
 3. Кунц К., Кунц Б. The Complete Guide to Foot Reflexology. — Reflexology Research Project, 1993.
 4. Norman, Laura; Thomas Cowan (1989). The Reflexology Handbook, A Complete Guide. Piatkus. с. 22, 23. ISBN 0-86188-912-6. (0-86188-912-6, 0-86188-912-6)
 5. а б What is Reflexology? //reflexology-research.com. Архів оригіналу за 18 лютого 2012. Процитовано 26 листопада 2006.  (індекс довіри WOT сайту reflexology-research.com  — "very poor "(дуже низький))
 6. а б в BarrettS. Reflexology: A Close Look. //quackwatch.org. Архів оригіналу за 18 лютого 2012. Процитовано 2011-9-23. 
 7. Greasley P. Is evaluating complementary and alternative medicine equivalent to evaluating the absurd? // Eval Health Prof. 2010 Jun; 33 (2): 127-39.
  "The empirical evaluation of a therapy would normally assume a plausible rationale regarding the mechanism of action. However, examination of the historical background and underlying principles for 'reflexology' , iridology, acupuncture, auricular acupuncture, and some herbal medicines, reveals a rationale founded on the principle of analogical correspondences, which is a common basis for magical thinking and 'pseudoscientific beliefs' such as astrology and chiromancy ".
 8. Stenger V.J.. Bioenergetic Fields. // The Scientific Review of Alternative Medicine, Vol. 3, No. 1, Spring / Summer 1999 /colorado.edu. Архів оригіналу за 8 лютого 2012. Процитовано 2011-12-8. 
  "Chi or qi remains the primary concept in traditional Chinese medicine, still widely practiced in China and experiencing an upsurge of interest in the West. Chi is said to be a living force that flows rhythmically through «meridians» in the body. The methods of acupuncture and acupressure are used to stimulate the flow at special acupoints along these meridians, although their location has never been consistently specified. The chi force is not limited to the body, but is believed to flow throughout the environment. … As modern science developed in the West and the nature of matter was gradually uncovered, a few scientists sought scientific evidence for the nature of the living force ".
 9. Ernst E (2009). Is reflexology an effective intervention? A systematic review of randomised controlled trials. Med J Aust 191 (5): 263–6. PMID 19740047. 

Література[ред. | ред. код]

 • Kovalenko, O., & Semenova, O. (2022). Reflexotherapy in Ukraine: 40 years have passed. INTERNATIONAL NEUROLOGICAL JOURNAL, (5.91), 141–147. https://doi.org/10.22141/2224-0713.5.91.2017.111183
 • Шевага В. Довідник рефлексотерапевта з основами мануальної терапії. - Львів: Світ, 1994. - 280 с., іл.

Посилання[ред. | ред. код]