Ендорфіни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ендорфіни — група поліпептидних хімічних сполук, які виробляються нейронами головного мозку, за структурою схожі з опіатами.[1][2]

Історія[ред.ред. код]

Ендорфіни були відкриті випадково в першій половині 70-х років минулого століття. У той час європейські вчені активно досліджували механізми знеболюючої дії китайської системи акупунктури. Було виявлено, що при введенні в організм людини Налоксону — антагоніста морфіну, знеболюючий ефект акупунктури зникає через декілька секунд після його введення. Відповідно учені висунули гіпотезу, що під дією акупунктури в організмі людини виробляються речовини, по хімічній природі близькі до морфіну. Гіпотетичні знеболюючі речовини отримали умовну назву «ендорфіни» (внутрішні морфіни). Гіпотетична локація синтезу ендорфінів була закріплена за мозком, де згодом в 1975 році вони і були знайдені.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Ендорфіни, як і будь-яка хімічна речовина з групи опіатів володіють здатністю зменшувати біль і позитивно впливати на емоційний стан. Оскільки, навіть невелика кількість виділених ендорфінів здатна викликати стан ейфорії їх стали називати «гормонами щастя».

Виділені з мозку ссавців натуральні опіоїдні пептиди (ендогенні ліганди опіатних рецепторів) назвали енкефалінами. Лейцин-енкефалін H2N-Tyr-Gly-Gly-Phe-Leu-COOH (молекулярна маса 556) і метионін-енкефалін H2N-Tyr-Gly-Gly-Phe-Met-COOH (молекулярна маса 574), є пептидами. Вони розрізняються лише кінцевим С-залишком. З екстрактів тканин гіпофіза і гіпоталамуса ссавців також були виділені інші опіоїдні білки, що отримали групову назву ендорфіни. Всі вони в N-кінцевій області молекули містять зазвичай залишок енкефаліну.

Синтез ендорфінів[ред.ред. код]

Ендорфіни утворюються в нейронах мозку з речовини, що виробляється гіпофізом, — беталипотрофіну (beta-lipotrophin). Слід зазначити, що всі ендогенні опіоїдні пептиди синтезуються в організмі у вигляді крупних білків-попередників, з яких вони вивільняються в результаті протеолізу. Відомі три різні білки-попередники опіоїдних пептидів: проенкефалін, пропіомеланокортин і продинорфін.

Функції ендорфінів[ред.ред. код]

Ендорфіни виконують у організмі наступні функції:

Стимуляція виділення ендорфінів[ред.ред. код]

Зазвичай ендорфіни виділяються в організмі у значних кількостях в стресових ситуаціях, при тривалих навантаженнях або травмах (щоб зменшити больові відчуття). Але людина може штучно викликати викид ендорфінів кількома шляхами:

Примітки[ред.ред. код]

  1. Melmed, S; Polonsky, KS; Larsen, PR; Kronenberg, HM (2011). Williams Textbook of Endocrinology (вид. 11th). Saunders. с. 478–479. ISBN 978-1416029113. 
  2.  Шевчук, В. Г., В. М. Мороз, С. М. Бєлан, М. Р. Гжегоцький, М. В. Йолтухівський (2015). Фізіологія. (вид. 2, Підручник для ВМНЗ IV р.). Вінниця: Нова Книга. ISBN 9789663825328.