Ендорфіни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ендорфіни — група поліпептидних хімічних сполук, які виробляються нейронами головного мозку, за структурою схожі з опіатами.

Історія[ред.ред. код]

Ендорфіни були відкриті випадково в першій половині 70-х років минулого століття. У той час європейські вчені активно досліджували механізми знеболюючої дії китайської системи акупунктури. Було виявлено, що при введенні в організм людини Налоксону — антагоніста морфіну знеболюючий ефект акупунктури зникає через декілька секунд після його введення. Відповідно учені висунули гіпотезу, що під дією акупунктури в організмі людини виробляються речовини, по хімічній природі близькі до морфіну. Гіпотетичні знеболюючі речовини отримали умовну назву «ендорфіни» (внутрішні морфіни). Гіпотетична локація синтезу ендорфінів була закріплена за мозком, де згодом в 1975 році вони і були знайдені.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Ендорфіни, як і будь-яка хімічна речовина з групи опіатів володіють здатністю зменшувати біль і позитивно впливати на емоційний стан. Оскільки, навіть невелика кількість виділених ендорфінів здатна викликати стан ейфорії їх стали називати «гормонами щастя».

Виділені з мозку ссавців натуральні опіоїдні пептиди (ендогенні ліганди опіатних рецепторів) назвали енкефалінами. Лейцин-енкефалін H2N-Tyr-Gly-Gly-Phe-Leu-COOH (молекулярна маса 556) і метионін-енкефалін H2N-Tyr-Gly-Gly-Phe-Met-COOH (молекулярна маса 574), є пептидами. Вони розрізняються лише кінцевим С-залишком. З екстрактів тканин гіпофіза і гіпоталамуса ссавців також були виділені інші опіоїдні білки, що отримали групову назву ендорфіни. Всі вони в N-кінцевій області молекули містять зазвичай залишок енкефаліну.

Синтез ендорфінів[ред.ред. код]

Ендорфіни утворюються в нейронах мозку з речовини, що виробляється гіпофізом, — беталипотрофіну (beta-lipotrophin). Слід зазначити, що всі ендогенні опіоїдні пептиди синтезуються в організмі у вигляді крупних білків-попередників, з яких вони вивільняються в результаті протеолізу. Відомі три різні білки-попередники опіоїдних пептидів: проенкефалін, пропіомеланокортин і продинорфін.

Функції ендорфінів[ред.ред. код]

Ендорфіни виконують у організмі наступні функції:

Стимуляція виділення ендорфінів[ред.ред. код]

Зазвичай ендорфіни виділяються в організмі у значних кількостях в стресових ситуаціях, при тривалих навантаженнях або травмах (щоб зменшити больові відчуття). Але людина може штучно викликати викид ендорфінів кількома шляхами:

  • споживання певних продуктів (перець чилі, гіркий шоколад)
  • прослуховування музики, зокрема класичної
  • заняття спортом, пов'язані з тривалим навантаженням (теніс, біг, плавання)
  • зосередження на приємних думках та емоціях
  • заняття сексом.[джерело?]

Посилання[ред.ред. код]