Римський театр (Верона)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Античний театр
Римський театр
Сучасний вигляд
Сучасний вигляд
Країна Італія
Місто Верона
Тип будівлі театр
Архітектурний стиль Архітектура Стародавнього Риму
Дата заснування бл. 25 року н.е.

Ри́мський теа́тр (італ. Teatro Romano) — давньоримський театр у м. Верона (Італія). Збудований приблизно у 25 році н.е. і вважається одним із найперших театрів кам'яної кладки. Розташований на схилі пагорба Кастель Сан-П'єтро, колишнього центру римського поселення. Поруч театру нині розташували Археологічний музей Верони.

Історія[ред.ред. код]

Первісно театр розташовувався між двома мостами: Понте П'єтра (Кам'яним мостом) та мостом Постуміус, котрий був продовженням Постумієвої дороги. Поряд з ним був невеликий критий театр для репетицій і зимових вистав. Руїни цього театру — під сусідніми будинками. Коли міст Постуміус обвалився, частина римського театру була зруйнована.

В одному лангобардському едикті мешканцям міста пропонували вивозити звідси будівельні матеріали і не копати нові кар'єри. Інші руйнування були завдані землетрусами та повенями. На вивільненій земельній ділянці вибудували навіть приватні будинки, монастир та церкву.

У XIX столітті Андреа Монга, пристрастний прихильник археології, придбав понад 30 будинків і поруйнував їх, аби розкопати давньоримський театр. Залишились церква Св. Сіро і Лібери та монастир ієзуїтів, де розташували музей. У 1904 році муніципалітет придбав усю цю ділянку і реставрація продовжувалась під керівництвом архітектора Антоніо Авена, яка дала можливість перевезти сюди археологічний музей міста.

Опис[ред.ред. код]

Модель театру, Археологічний музей

Висота театру сягає 50 м, ширина — 150 м і глибина — 107 м; він є одним із найбільших комплексів у Північній Італії. Театр був збудований із туфа.

Сцена театру майже повністю зруйнована, окрім бічних їх частин. На лівій стороні уламки мармурових статуй і свинцеві труби, що були знайдені у руїнах мосту Постуміус. Під сценою була яма; перед сценою — напівкругле місце для оркестру, руїни підлоги якої досі збереглися. Напівкруглі місця для глядачів включали в себе трибуни із білого мармуру і поділялися на 5 вертикальних і 3 горизонтальні сектори.

Під першим рядом сходів створена кам'яна канава для відводу дощової води, котра зливалась в р. Адідже. Центральна частина збудована на схилі пагорбу, а бічні частини стояли на радіальних стінах із бондарними (циліндричними) склепіннями, де облаштували також вхідні сходи. Центральну частину прикрашали критий портик і галерея, на арках якої збереглися написи із прізвищами заможних родин, які допомогли побудувати театр на власний кошт: серед прізвищ родина Гаві.

У давньоримську епоху було також декілька терас. Місце нижньої тераси зараз займає монастир XV століття. На місці стародавнього храму австрійці збудували казарму.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Мария Пия Джиролами, Елена Моденини. Верона: искусство, история, культура. — Verona : Edizioni KINA Italia, 2003. — 126 с.