Тераса (архітектура)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Багатоярусна тераса.
Відкрита тераса

Тера́са — огороджена відкрита прибудова до будинку у вигляді майданчика для відпочинку, яка може мати дах; розміщується на землі або над нижче розташованим поверхом.

Тераси в садово-парковому мистецтві[ред.ред. код]

Докладніше: Вілла Мадама

Особливе поширення мали тераси в садівництві Італії. Необхідність будувати заміські оселі на схилах пагорбів призвела до штучного вирівнювання ділянок. Ділянки на різних рівнях ставали терасами, зв'язок між якими утворювали пандуси і сходинки. Виникають різні типи сходинок, майстрами яких були віртуозні художники і архітектори доби маньєризму (сходинки бібліотеки Лауренціана архітектора Мікеланджело, сходинки на фрескахі картинах Джорджо Вазарі тощо). Тераси і сходинки створив архітектор Браманте в Бельведерському дворі Ватикану.

Вже в перших проектах заміських вілл Риму виникає ціла низка терас навколо головної осі палацового ансамблю, де симетричній побудові однаково підкорені і палац, і тераси. В проекті вілли Мадама Рафаель Санті запланував створення трьох терас з огорожами на схилі пагорба. Кожна тераса мала своє розпланування і фонтан. З підмурків вілли відкривався краєвид на всі тераси і береги річки Тібр.

Ухил пагорба, де побудована вілла Альдобрандіні, архітектор вдало приховав вузькими терасами і системою сходинок, що то розходяться, то знову сходяться на нижній терасі.

Система терас використана і в розплануванні Італійського саду замку Підгірці (Україна, Львівська область). Садівник з Риму зробив три тераси, що поєднувалися бічними сходинками. Кожна тераса мала теж своє розпланування, партери, а друга за чергою оздоблена садово-парковою скульптурою.

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • СНиП 2.08.01 ,89 «Житлові будівлі». Додаток 1.