Розіграш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розіграш із картонним Папою Римським, який зазирає до приміщення

Розіграш — дія з метою обманути, поставити в безглузде становище людину[1].

Розіграшем (пранком, від англ. prank) у медіа часто називається запланована поведінка, що зненацька лякає, принижує або іншим чином спричиняє страждання жертви[2].

У спортивних іграх розіграш — доведення гри до якого-небудь кінцевого результату чи розподіл; присудження чого-небудь через лотерею, шляхом жеребкування і т. ін.[1]

Психологія розіграшів

[ред. | ред. код]
Розіграш: робочим місцем неможливо користуватися, бо воно обмотане фольгою

Існує низка психологічних підстав для здійснення розіграшів: вони можуть розцінюватися виконавцями як форма змагань з близькими людьми (чи яких вважають за близьких); розіграші слугують обрядами ініціації, що виявляють страхи та слабкості людей; завдяки здійсненню розіграшів їхні виконавці тимчасово звільняються від необхідності діяти «належним чином»; розіграші можуть вчинятися з метою відчувати владу над іншими людьми[3].

Значна частина традиційних розіграшів у культурі спрямована на виявлення в недосвідчених людей недоліків, «симуляцію кризи», щоб у цих людей був мотив для вдосконалення згідно зі стандартами спільноти. Таким є, наприклад, лякання дітей[4].

Розіграші та злочинність

[ред. | ред. код]

Хоча зазвичай розіграші не мають на меті заподіяння шкоди, в деяких випадках вони можуть класифікуватися як злочини чи призводити до ненавмисних злочинних дій. Наприклад, розіграш може включати переслідування особи чи порушення правил дорожнього руху; унаслідок розіграшу може статися знищення чужого майна, поставлення людей у небезпеку. Визнання розіграшу злочином можливе тоді, коли він містить заборонену поведінку та/або свідомий злий намір[5][6].

Межа між розіграшем і хуліганством часто визначається тим, як ставиться до такої дії людина, на яку спрямований розіграш; чи сприймає вона його як жарт, або ж як образу, фізичну чи психологічну шкоду[2].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б РОЗІГРУВАТИ – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua. Процитовано 19 серпня 2023.
  2. а б Don’t Be Gaslit by Social Media “Pranksters” | Psychology Today. www.psychologytoday.com (амер.). Процитовано 19 серпня 2023.
  3. Edelman, Lori (1 квітня 2022). The Psychology of Pranking. Embolden Psychology (амер.). Процитовано 19 серпня 2023.
  4. April Fool! The Purpose of Pranks (Published 2008) (англ.). 1 квітня 2008. Процитовано 19 серпня 2023.
  5. Can a prank become a crime? Ask the lawyer. Daily Breeze (амер.). 10 серпня 2021. Процитовано 19 серпня 2023.
  6. Criminal Liability for Pranks. LegalMatch Law Library (англ.). 13 жовтня 2015. Процитовано 19 серпня 2023.

Посилання

[ред. | ред. код]