Ротанґ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Calamus rotang
Пориста структура ротанґового стебла

Рота́нґ (застаріле еспанський очерет, «чортів канат») — матеріал, що являє собою очищені і висушені стебла каламусу, або ротанґової пальми (Calamus rotang) — тропічної рослини, що росте у Південно-Східній Азії, і деяких споріднених йому видів — каламусу голубуватого (Calamus caesius), каламусу гладкостебельного (Calamus leiocaulis) та інших. Основним районом виростання каламусу є тропічна Азія — там зосереджено більше 330 видів рослини. В африканських і австралійських тропіках також присутні кілька видів ротанґових рослин.

Штучний ротанг, синтетичний ротанг, поліротанг або техноротанг — синтетичне волокно, замінник натурального ротанга. Вперше почав використовуватися на початку 1950-х в Індонезії. Іноді зустрічається під назвою хуларо.[1]

Опис[ред. | ред. код]

Довжина стебел рослини варіюється від 80 до 300 метрів. Таким чином лоза ротанґу за допомогою видозміненого листя досягає крон дерев у тропіках. Більшість видів ротанґу мають дуже гнучку структуру, хоча при цьому є види, які виглядають як прямостоячі стебла 5-8 метрів у висоту. Одна з найбільш відомих прямостоячих ротанґових рослин — це ротанґ деревоподібний (Calamus arborescens) і ротанґ прямостоячий (Calamus erecta).

Деревина ротанґу має тришарову структуру і складається з дуже міцної кори, більш м'якого і пористого середнього шару і твердої серцевини.

Використання[ред. | ред. код]

Меблі[ред. | ред. код]

Ротанґові стебла різної товщини традиційно використовуються для виготовлення меблів і плетених виробів в країнах Південно-Східної Азії, переважно в Малайзії, Індонезії, Філіппінах — тобто скрізь, де росте ротанґова пальма. Меблі з ротанґу поєднують у собі еколоґічність, комфорт і красу.

При виробництві виробів з ротанґових стовбурів знімають кору, потім очищені стебла проходять калібрування за діаметром (стандартні розміри ротанґу зазвичай кратні 0,5 дюйма). Після обробки парою ротанґ добре гнеться, потім при висушуванні зберігає будь-яку задану форму, набуваючи твердости і більшої міцности. З більш товстих стебел виготовляються опірні частини меблевої конструкції, більш тонкі нарізаються на смужки для обплетення стиків, торців, кутів. Для ажурного плетіння використовується розщеплена уздовж серцевина пальми ротанґу. Готові вироби покриваються лаком або воском. Кора йде на виготовлення матів і циновок.

Тілесні покарання[ред. | ред. код]

З ротанга у зв'язку з його гнучкістю і пружністю також виготовляють спеціальні тростини (англ. rattan cane) для тілесних покарань, а також для оздоровчих вправ у нейґуні.

Галерея[ред. | ред. код]

Предмети з ротанґу
Виготовлення стільця з ротанґу 
Стільці з ротанґу 
Плетені вироби з ротанґового волокна 
Палиця з ротанґу 

Примітки[ред. | ред. код]