Кора рослин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кора клена японського

Кор́а рослини — зовнішня частина стебла і кореня рослин, відділена від центральної частини твірною тканиною (камбієм). По корі від листків до коренів і плодів пересуваються пластичні речовини. Кора захищає рослину від шкідливих впливів зовнішнього середовища, в ній відкладаються різні поживні речовини. Кору багатьох рослин використовують як лікарську сировину.

По фактурі та малюнку кору поділяють на:

Будова[ред.ред. код]

Кора берези

За будовою розрізняють первинну та вторинну кору. Первинна кора — складається з двох шарів: коленхіми (шар під перидермою) — механічна тканин; паренхіми первинної кори (може виконувати запасаючу функцію). Вторинна кора — (або луб, флоема). Типова будова лубу: ситовидні трубки, клітини-супутники, луб'яна паренхіма і луб'яні волокна. Луб'яні волокна утворюють шар, що зветься твердим лубом; всі останні елементи утворюють м'який луб.

Первинна кора[ред.ред. код]

Первинна кора розташовується безпосередньо під первинними покривними тканинами. Склад вхідних до неї тканин різниться. У дводольних стеблах первинна кора зазвичай представлена коленхімою і паренхімою, внутрішній шар який функціонує як крахмаленосійна піхва. Часто, крім цих тканин, в первинній корі зустрічається субепідермальна паренхіма (тютюн-махорка, деякі зонтичні та ін.). В однодольних коленхіми зазвичай немає, але у багатьох є склеренхіма. У корінні первинна кора зазвичай паренхімна, проте у деяких пальм в ній можуть бути склереїди або волокна . Внутрішній шар первинної кори, прилеглий до центрального циліндра, називається ендодермою, проте він не завжди буває добре виражений.

Вторинна кора[ред.ред. код]

Під вторинної корою розуміють сукупність гістологічних елементів, утворених камбієм в зовнішню (корову) частину стебла (всередину він відкладає вторинну ксилему, або вторинну деревину). Вторинна кора включає в себе ділянки вторинної флоеми і поділяють їх сегменти або тяжі серцевинних променів . Гістологічно промені утворені паренхімними клітинами, вторинна флоема ж — провідна тканина і складається з сітовідних трубок та інших елементів.

Хімічний склад[ред.ред. код]

Склад Відсоткове
співвідношення
Целюлоза 16—23%
пентозани 7—15%
гексозани 6—16%
поліуроніди 8—10%
лігнін 27—33%
екстрактні
речовини
14—30%

Господарське застосування[ред.ред. код]

Застосування кори в господарстві і промисловості різноманітні. Корок коркового дуба і оксамиту амурського, який міститься в шкірці, використовується для виготовлення корків до пляшок і як ізоляційний матеріал. Корок берези йде на виготовлення тари, вироблення дьогтю тощо.

З липової, дубової, березової, вербової кори (лубу) отримують мочало, раніше плели взуття (постоли), робили рогожу. Кора бруслини містить близько 7% каучуку, з якої отримують латекс.

Кора дуба, ялини, верби містить дубильні речовини.

З кори крушини, хінного дерева отримують лікарські препарати.

Y6p50v aI1Q.jpg
QL 26gSReVU.jpg
дах покритий корою, кора зеленого дуба

З висушеної кори кориці (Cinnamomum verum J.Presl) отримують корицю, а з коричника китайського (Cinnamomum aromaticum Nees) — касію, або фальшиву корицю. З кори роблять тканини, мотузки, з неї виготовляють різні предмети побуту, нею обшивають стіни і покрвають дахи . Деякі рослини вирощують в садах і парках саме заради їх декоративної кори (клен зеленокорий (Acer tegmentosum (Maxim.) Maxim.), Кизил білий (Cornus alba L.), береза паперова (Betula papyrifera Marshall), вишня тибетська (Prunus serrula Franch.), Мелія ацедарах (Melia azedarach L.), суничне дерево Мензиса (Arbutus menziesii Pursh), кизил блискучий (Cornus sericea L.)). Кору берези паперової індіанці Північної Америки використовували як матеріал для письма.

Корою цього ж дерева покривали зовнішню сторону каное, так як вона не пропускає воду.

Березовий кора — основний зимовий продукт харчування американських лосів. Корою осики, верби, тополі та берези харчуються бобри. Кору використовують в садівництві як мульчу.

Вторинна кора (флоема) деяких рослин вживається в їжу. У Скандинавії з кори сосни звичайний готують коровий хліб [en], а саами запасають молоду соснову кору навесні як харчовий ресурс

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]