Рустам Раза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рустам Раза
Roustam Raza і Ռուստամ
Roustam - Vernet.jpg
Народився 1783
Тбілісі, Картлі-Кахетинське царство
Помер 7 грудня 1845(1845-12-07)
Дурдан
Громадянство Flag of France.svg Франція
Flag of Georgia.svg Грузія
Flag of Egypt.svg Єгипет
Національність вірмени
Ім'я при народженні რუსტამ რაზა
Діяльність Охоронець
Рустам Раза.

Рустам Раза (фр. Roustam Raza) (вірм. Ռուստամ Ռազա), (*1782 - †7 грудня 1845) — знаменитий охоронець-мамелюк Наполеона Бонапарта. Рустам народився у Тіфлісі (Тбілісі, Грузія). Після років проведених у рабстві був подарований Наполеону і залишався його приватним слугою-охоронцем до 1814 р.

Біографія[ред.ред. код]

Справжнє ім'я Рустама було Ростом Раза. У своїх мемуарах Рустам писав, що народився у Тіфлісі у родині вірменського торговця у 1782 р. Через місце його народження (Тбілісі) деякі джерела помилково стверджували, що Рустам був етнічним грузином.

Коли хлопцю було два роки, сім'я переїхала на батьківщину батька — до Вірменії. Під час війни з Персією 13-річний Рустам загубився, потрапив у полон і був проданий у рабство. Хлопця продавали різним господарям ще сім разів, аж поки його у 1797 р. не купив у Константинополі один із губернаторів Єгипту.

Перебуваючи в неволі, Рустам став мамелюком. Після смерті губернатора хлопець перейшов у володіння шейха Аль Бекрі в Каїрі. Під час єгипетської кампанії Наполеона шейх подружився з Наполеоном і подарував йому мамелюка-охоронця Рустама. З серпня 1799 р. він був персональним охоронцем Наполеона і по закінченні кампанії в Єгипті від'їхав з Наполеоном до Франції.

Протягом наступних 15 років Рустам залишався охоронцем Наполеона, був з ним усюди — під час усіх військових кампаній, коли Наполеон був генералом і коли він став імператором. Як слуга-охоронець Рустам спав поруч із спальнею свого господаря, дбав про добробут та безпеку Наполеона. 1 лютого 1806 р. по поверненні з битви під Аустерліцем Рустам одружився з Александріною Дювіль — дочкою прислужниці імператриці та дружини Наполеона Жозефіни де Богарне. У шлюбі народилося двоє дітей — хлопчик, який помер в дитинстві, і дівчина яка згодом одружилася на одному із знатних парижан.

Після фіаско Наполеона та його зречення, Рустам побоювався, що його звинуватять у шпигунстві на користь Англії і він вимушений був залишити Наполеона. Після повернення Наполеона і наступних 100 днів його правління він намагався повернутися на службу імператорові, але той пам'ятаючи про відмову служити до заслання, відмовив йому. Залишок життя Рустам провів разом з дружиною в м. Дурдан на схід від Парижу, де отримав посаду. У віці шістдесяти чотирьох років помер 7 грудня 1845 р. Через 50 років після його смерті були знайдені та опубліковані його мемуари, в яких він описав багато приватних деталей з життя Наполеона під час численних військових кампаній та на чолі Франції.

Посилання[ред.ред. код]