Рустам Раза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рустам Раза
фр. Roustam Raza
вірм. Ռուստամ
Roustam - Vernet.jpg
Ім'я при народженні груз. რუსტამ რაზა
Народився 1783
Тифліс, Картлі-Кахетинське царство
Помер 7 грудня 1845(1845-12-07)
Дурдан
Громадянство
(підданство)
Flag of France.svg Франція
Грузія
Flag of Egypt (1844-1867).svg Єгипет
Національність вірмени
Діяльність охоронець, військовослужбовець
Суспільний стан невільник[d]
Рустам Раза.

Рустам Раза (фр. Roustam Raza) (вірм. Ռուստամ Ռազա), (*1782 - †7 грудня 1845) — знаменитий охоронець-мамелюк Наполеона Бонапарта. Рустам народився у Тіфлісі (Тбілісі, Грузія). Після років проведених у рабстві був подарований Наполеону і залишався його приватним слугою-охоронцем до 1814 р.

Біографія[ред. | ред. код]

Справжнє ім'я Рустама було Ростом Раза. У своїх мемуарах Рустам писав, що народився у Тіфлісі у родині вірменського торговця у 1782 р. Через місце його народження (Тбілісі) деякі джерела помилково стверджували, що Рустам був етнічним грузином.

Коли хлопцю було два роки, сім'я переїхала на батьківщину батька — до Вірменії. Під час війни з Персією 13-річний Рустам загубився, потрапив у полон і був проданий у рабство. Хлопця продавали різним господарям ще сім разів, аж поки його у 1797 р. не купив у Константинополі один із губернаторів Єгипту.

Перебуваючи в неволі, Рустам став мамелюком. Після смерті губернатора хлопець перейшов у володіння шейха Аль Бекрі в Каїрі. Під час єгипетської кампанії Наполеона шейх подружився з Наполеоном і подарував йому мамелюка-охоронця Рустама. З серпня 1799 р. він був персональним охоронцем Наполеона і по закінченні кампанії в Єгипті від'їхав з Наполеоном до Франції.

Протягом наступних 15 років Рустам залишався охоронцем Наполеона, був з ним усюди — під час усіх військових кампаній, коли Наполеон був генералом і коли він став імператором. Як слуга-охоронець Рустам спав поруч із спальнею свого господаря, дбав про добробут та безпеку Наполеона. 1 лютого 1806 р. по поверненні з битви під Аустерліцем Рустам одружився з Александріною Дювіль — дочкою прислужниці імператриці та дружини Наполеона Жозефіни де Богарне. У шлюбі народилося двоє дітей — хлопчик, який помер в дитинстві, і дівчина яка згодом одружилася на одному із знатних парижан.

Після фіаско Наполеона та його зречення, Рустам побоювався, що його звинуватять у шпигунстві на користь Англії і він вимушений був залишити Наполеона. Після повернення Наполеона і наступних 100 днів його правління він намагався повернутися на службу імператорові, але той пам'ятаючи про відмову служити до заслання, відмовив йому. Залишок життя Рустам провів разом з дружиною в м. Дурдан на схід від Парижа, де отримав посаду. У віці шістдесяти чотирьох років помер 7 грудня 1845 р. Через 50 років після його смерті були знайдені та опубліковані його мемуари, в яких він описав багато приватних деталей з життя Наполеона під час численних військових кампаній та на чолі Франції.

Посилання[ред. | ред. код]