Ряст Городкова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ряст Городкова
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Жовтецевоцвіті (Ranunculales)
Родина: Макові (Papaveraceae)
Рід: Ряст (Corydalis)
Вид:
Ряст Городкова (C. solida)
Біноміальна назва
Corydalis solida
Karav. (1957)
Синоніми
  • Pistolochia gorodkovii (Karav.) Soják

Ряст Городкова (лат. Corydalis gorodkovii) — вид трав'янистих рослин роду Ряст (Corydalis) родини Макові (Papaveraceae).

Вид названий на честь російського та радянського геоботаніка Бориса Миколайовича Городкова.

Ареал[ред. | ред. код]

Ендемік Росії: Республіка Саха (Якутія), Магаданська область, зростає на дрібнощебнистих аргілітових та сланцевих осипах південної експозиції; 600-1800 (2080) м. над рівнем моря.

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Трав'янистий бульбовий багаторічник, ефемероїд, (15) 20-30 (36) см заввишки. Бульба довгаста, жовта, 1,5-3 см завдовжки, 1-2 см у діаметрі, залягає на глибині 5-15 см. Стебло в основі оточене зближеним дрібним лускоподібним листям, у пазухах яких розвиваються нирки поновлення, в нижній частині стебла. 2 великі лусоподібні листи, в середній частині 2-3 асимілюючих. Листова пластинка в контурі округла або яйцеподібна, з трьома зближеними, майже сидячими сегментами; сегменти глибоко розділені на лопатеві частини з округлою верхівкою і ледь помітним гострокінцем.

Суцвіття – пухка кисть. Приквітки трав'янисті, цілісні, яйцеподібні або широкояйцевидні, 2-8 мм завдовжки, 1-5 мм завширшки. Квітконіжки 7-25 мм завдовжки. На квітках, що розпустилися, чашолистки відсутні. Віночки сірчано-жовті, рідко синьо-лілові ( var. coerulea Mikhailova ), 14-23 (28) мм завдовжки, в місці прикріплення квітконіжки 3-6 мм завширшки. Шпорець широкий, прямий, звужений до кінця, іноді злегка загнутий, 8-14 мм завдовжки. Нектарник не сягає кінця шпорця на 4-6 мм. Нижня пелюстка з горбинкою. Зовнішні пелюстки на верхівках гладкі, з рівним закругленням. Рильце в контурі округле, з простими крайовими папілами. Коробочки лінійні, 14-21 мм завдовжки, 3-3,5 мм завширшки. Стовпчик 1,5-2 мм завдовжки. Насіння неправильно округле, чорне, блискуче, 2 мм у діаметрі, з маленькою карункулою.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Михайлова М. А. Рід Corydalis (Fumariaceae) у Якутії. - Новини систематики вищих рослин. - 2018. - С. 56-70. - ISSN 0568-5443.