Магаданська область

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Магаданська область
Магаданская область
Прапор Магаданської області Герб Магаданської області
Прапор Магаданської області Герб Магаданської області
Магаданська область на карті Росії
Магаданська область на карті Росії
Адміністративний центр Магадан
Площа

- Усього
- % водн. пов.

10-а

462 500 км²

Населення

- Усього
- Густота

81-а

152 319[1] (2013)
0.34/км²

Федеральний округ Далекосхідний
Економічний район Далекосхідний
Автомобільний код 49
Часовий пояс MSK+8 (UTC+11)

Магада́нська о́бласть (рос. Магада́нская о́бласть) — суб'єкт Російської Федерації, належить до районів Крайньої Півночі. Була утворена 3 грудня 1953 року.

У Магаданській області за даними на 2017 рік 15 % працівників заробляють більше 100 тисяч рублів на місяць. Область займає п'яте місце в рейтингу рівня зарплат по регіонах Росії[джерело?].

Географія[ред. | ред. код]

Область розташована на березі Охотського моря Тихого океану. Територія області 462,5 тис. км² простяглася на 930 км з півночі на південь і 960 км із заходу на схід. Крайня північна і західна точка у Сусуманському районі у верхів'ї річки Хініке, східна — в Північно-Евенському районі поблизу витоку річки Молонгда. Береги Охотського моря сильно порізані. Велика затока — Шеліхова. Більшість території області — гориста. На сході — Колимське нагір'я, в центральній частині — відроги хребта Черського (висота до 2586 м).

Річки області належить до басейнів Північного Льодовитого і Тихого океанів. Найбільша річка в області — Колима. Її довжина від місця злиття Аян-Юрях з Кулу — 2129 км, висота витоку — 527 м. Загальна кількість річок Магаданської області близько 250 тис., причому 99 % це річки і струмки довжиною менше 10 км. До Північного льодовитого океану впадають багатоводні річки Колима з притокою Омолон, Чаун, Бараниха, Пегтимель, Амгуема, Ванкарем та інші. До басейну Тихого океану — Анадир, Велика, Канчалан, Тауй, Ола, Яма, Гижига. Живлення річки отримують завдяки дощовим, сніговим і частково ґрунтовим водам, а також льодовикове.

Магаданська область розташована в двох основних рослинних зонах північної півкулі: зоні тундри і зоні тайги. Рослинність збіднена видами і пригнічена в зростанні. Вегетаційний період невеликий. У Магаданській області кордон тундри проходить трохи південніше, ніж в інших місцях, що пов'язане із впливом холодних морів. Лісотундра в Магаданській області — це головно пригнічене рідколісся з модрини Даурської з чагарниками карликової берези або сосни сланки в підліску.

Багатий тваринний світ області. У тайзі живуть білка, бурундук, літяга, заєць-біляк, Myodes rutilus, лось, соболь, кам'яний глухар. Гірську тайгу населяють росомаха, ведмідь, горностай, лисиця. У змішаних лісах живе рябчик, в прирічкових верболозах — куріпка. Особливість фауни Магаданської області — це наявність у її складі степових тварин, які не зустрічаються в інших місцях на півночі: Верхоянський чорношапковий бабак, довгохвостий колимський ховрах, баран сніговий.

Історія[ред. | ред. код]

До 18 століття Магаданську область населяли якути, допоки вкінці 18 століття розпочалися перші походи російських козаків в Колимський край.

Населення[ред. | ред. код]

Населення області становить 171,6 тис. осіб (2006), щільність населення — 0,4 осіб/км² (2005), питома вага міського населення — 93,9 % (2005). Більше половини населення проживає в місті Магадан (100,2 тис. осіб).

За даними Всеросійського перепису населення (жовтень 2002 р.) у Магаданській області проживало 182 тис. 726 осіб.

Народ Чисельність, 2002, тис
Росіяни 146,5 (80,2 %)
Українці 18,1 (9,9 %)
Евени 2,5 (1,4 %)
Білоруси 2,2 (1,2 %)
Татари 2,0 (1,1 %)
Коряки 0,88 (0,5 %)
Інгуші 0,8 (0,45 %)
Німці 0,7 (0,45 %)
Ітельмени 0,65 (0,35 %)
Народи з чисельністю населення понад 500 осіб

Щорічно 31 серпня біля Великого театру в Москві проходить традиційна зустріч жителів Магаданської області — як колишніх, так і теперішніх.

Економіка[ред. | ред. код]

Корисні копалини[ред. | ред. код]

Область багата золотом, сріблом, оловом, вольфрамом, зустрічаються мідь, молібден, нафта й газовий концентрат.

Рибне господарство[ред. | ред. код]

Рибне господарство є другою по значимості галуззю. Її продукція поставляється на експорт. Питома вага рибної галузі в обсязі виробництва області становить 18 %.

Транспорт[ред. | ред. код]

Головні транспортні ворота області — Магаданський морський торговельний порт, через який надходить основний потік вантажів.

Поблизу міста Магадан знаходиться міжнародний аеропорт Магадан. Аеропорт приймає всі типи пасажирських авіалайнерів і важкі транспортні літаки.

Довжина автомобільних шляхів із твердим покриттям становить 2 231 кілометр.

Залізничне сполучення відсутнє.

Територіальний поділ[ред. | ред. код]

Міські округи:

Муніципальні райони:

Населені пункти з кількістю мешканців понад 5 тисяч
2007
Магадан 100,2 Ягодне 4,1
Ола 6,5 Синегор'є 3,2
Сусуман 6,5 Сеймчан 2,8
Сокол 5,2 Оротукан 2,3
Омсукчан 4,4 Уптар 2,3
Палатка 4,4 Стекольний 2,1
Усть-Омчуг 4,3

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Flag of Sakha.svg Республіка Саха Flag of Chukotka.svg Чукотський автономний округ
Flag of Khabarovsk Krai.svg Хабаровський край Gray compass rose.svg Flag of Kamchatka Krai.svg Камчатський край
Охотське море Охотське море