Рід Асікаґа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рід Асікаґа
Герб
Ashikaga mon.svg
Місце походження роду Q11636822?
Засновник Minamoto no Yoshiyasud
CMNS: Рід Асікаґа у Вікісховищі

Рі́д Асіка́ґа (яп. 足利氏, あしかがし, МФА[aɕi̥kaga ɕi̥]) — самурайський рід у середньовічній Японії. Належить до династії роду Мінамото гілки Сейва. Засновник роду — Мінамото-но Йосіясу (11271157).

Опис[ред. | ред. код]

Представники бічної лінії роду Мінамото отримали нове прізвище Ашікаґа від своїх волдодінь у місцевості Асікаґа провінції Сімоцуке. Мінамото-но Йосіясу впреше передав змінене ім'я своїм дітям. Його син Асікаґа Йосікане (11541199) став васалом сьоґунів з Камакури і уклав шлюб із родиною Ходзьо, забезпечивши високий статус власної родини. Продовжив цю політику Асікаґа Йосіудзі. За віддану службу Асікаґа отримали землі у провінціях провінціях Кадзуса і Мікава. Збільшення земельних володінь став причиною розростання роду, численні бокові гілки якого утворили нові самурайські роди — Хосокава, Хатакеяма, Сіба, Імаґава та інші.

1333 року рід Асікаґа порвав із Камакурським сьоґунатом і приєднався до імператорських військ, які повалили перший самурайський уряд. Однак розбіжності з Імператором Ґо-Дайґо у питаннях земельної власності змусили лідера роду, Асікаґу Такаудзі, виступити проти вчорашних союзників і заснувати новий самурайський уряд — сьоґунат Муроматі (1338-1573).

За правління перших трьох сьоґунів була створена централізована система влади. Починаючи з 15 століття вона розвалилася. Наступні лідери роду Асікаґа не змогли зупинити відцентрових тенденцій у країні, що зумовило загибель сьоґунату від військ провінційного володаря Оди Нобунаґи.

Окрім головної лінії сьоґунів Асікаґа, резиденція яких знаходилася у Кіото, існувала також бічна лінія Асікаґа, так-званих «повелителів» кубо (公方), ставка яких знаходилася у місті Камакура. Ці кубо, незважаючи на формальну залежність від столичної влади, мали доволі широку автономію. Їх часто називали «володарями Східної Японії».

У період Едо (16031867) нащадки сьоґунів Асікаґа перетворилися на рядових самураїв, які керували рядом невеликих володінь хан у Японії. Після реставрації Мейдзі (1868) деякі представникі родини увійшли до складу уряду.

Рід Асікаґа існує по сьогодні.

Бібліографія[ред. | ред. код]

書.svg
Імена в цій статі транслітеровані з японської із застосуванням системи Бондаренка 1999 року

Рід Асікаґа // 『日本大百科全書』 [Енциклопедія Ніппоніка]. — 第2版. — 東京: 小学館, 1994—1997. — 全26冊. (яп.)