Рід Ашікаґа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Рід Асікаґа)
Перейти до: навігація, пошук
Родова емблема Ашікаґа — дві повздовжні смуги.

Рі́д Ашіка́ґа (яп. 【足利氏】, あしかがし, МФА: [aɕi̥kaga ɕi̥]) — самурайський рід у середньовічній Японії. Належить до династії роду Мінамото гілки Сейва. Засновник роду — Мінамото-но Йошіясу (11271157).

Опис[ред.ред. код]

Представники бічної лінії роду Мінамото отримали нове прізвище Ашікаґа від своїх волдодінь у місцевості Ашікаґа провінції Шімоцуке. Мінамото-но Йошіясу впреше передав змінене ім'я своїм дітям. Його син Ашікаґа Йошікане (11541199) став васалом шьоґунів з Камакури і уклав шлюб із родиною Ходжьо, забезпечивши високий статус власної родини. За віддану службу Ашікаґа отримали землі у провінціях провінціях Кадзуса і Мікава. Збільшення земельних володінь став причиною розростання роду, чисельні бокові гілки якого утворили нові самурайські роди — Хосокава, Хатакеяма, Шіба, Імаґава та інші.

1333 року рід Асікаґа порвав із Камакурським шьоґунатом і приєднався до імператорських військ, які повалили перший самурайський уряд. Однак розбіжності з Імператором Ґо-Дайґо у питаннях земельної власності змусили лідера роду, Ашікаґу Такауджі, виступити проти вчорашних союзників і заснувати новий самурайський уряд — шьоґунат Муромачі (1338-1573).

За правління перших трьох шьоґунів була створена централізована система влади. Починаючи з 15 століття вона розвалилася. Наступні лідери роду Ашікаґа не змогли зупинити відцентрових тенденцій у країні, що зумовило загибель шьоґунату від військ провінційного володаря Оди Нобунаґи.

Окрім головної лінії шьоґунів Ашікаґа, резиденція яких знаходилася у Кіото, існувала також бічна лінія Ашікаґа, так-званих «повелителів» кубо (公方), ставка яких знаходилася у місті Камакура. Ці кубо, незважаючи на формальну залежність від столичної влади, мали доволі широку автономію. Їх часто називали «володарями Східної Японії».

У період Едо (16031867) нащадки сьоґунів Ашікаґа перетворилися на рядових самураїв, які керували рядом невеликих володінь хан у Японії. Після реставрації Мейджі (1868) деякі представникі родини увійшли до складу уряду.

Рід Ашікаґа існує по сьогодні.

Бібліографія[ред.ред. код]