Сайлентблок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сайлентблок передньої підвіски автомобіля Fiat 500R
Можливі деформації сайлентблока

Сайлентбло́к (англ. silent block, букв. тихий вузол) або гумометале́вий шарні́р — деталь машин чи механізмів, що відноситься до класу віброізоляторів і використовується для ізоляції вібраційних коливань та гасіння ударних навантажень.

Конструкція[ред.ред. код]

Сайлентбок типової конструкції складається з концентрично розташованих внутрішньої і зовнішньої прецизійних втулок, нерознімно сполучених завулканізованим шаром елестомера, зазвичай гуми.

Сайлентблок може гасити або ізолювати радіальні, осьові, торсіонні і карданні коливання (див. рисунок). Наведені конструкції сайлентблоків можуть використовуватись при радіальних зусиллях до 300 кН.

Різновиди сайлентблоків:

  • сайлентблок у вигляді сферичної опори, що використовується при переважаючих карданних коливаннях;
  • ексцентричний сайлентблок, що використовується при домінуючих радіальних коливаннях у певному напрямку;
  • сайлентблоки для сприйняття переважно осоьових навантажень у вигляді плоских металевих платин із еластичним шаром між ними[1]
  • сайлентблоки конічної форми, що забезпечує підвищену жорсткість і несівну спроможність в одному з осьових напрямків[2]

Принцип роботи[ред.ред. код]

Нерознімне сполучення між гумою і металевими втулками усуває тертя ковзання між ними, що могло би стати причиною прискореного зношування еластомера. При цьому шар еластомера поглинає та розсіює коливання (вібрації, удари, знакозмінні деформації) за рахунок властивості еластичної деформації внутрішніх зв'язків еластомера. Здатність до гасіння коливань визначається типом і твердістю еластомера. Найкращі фізичні властивості для ізоляції і гасіння коливань мають поліуретан та еластомери на основі натурального каучуку (NR).

Переваги[ред.ред. код]

Сайлентблоки не потребують технічного обслуговування і змащення, забезпечують шумоізоляцію, компенсують похибки виготовлення і монтажу суміжних конструктивних елементів.

Використання[ред.ред. код]

Найбільше використання сайлентблоки знайшли в автомобільній техніці. Вони використовуються[3]:

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]