Салангана індійська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Салангана індійська

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Серпокрильцеподібні (Apodiformes)
Родина: Серпокрильцеві (Apodidae)
Рід: Бура салангана (Aerodramus)
Вид: Салангана індійська
Aerodramus unicolor
(Jerdon, 1840)
Синоніми
Hirundo unicolor
Collocalia unicolor
Посилання
Вікісховище: Aerodramus unicolor
Віківиди: Aerodramus unicolor
ITIS: 554949
МСОП: 22686516

Саланга́на індійська[2] (Aerodramus unicolor) — вид серпокрильцеподібних птахів родини серпокрильцевих (Apodidae)[3]. Мешкає в Індії і на Шрі-Ланці.

Індійські салангани

Довжина птаха становить 12 см. Верхня частина тіла темно-коричнева, надхвістя іноді дещо світліше, нижня частина тіла світло-коричнева. Крила дещо вигнуті назад, нагадучи півмісяць або бумеранг, тіло струнке, а хвіст короткий, дещо роздвоєний. Лапи короткі, неоперені. В польоті птахи видають пронизливий щебет, також вони використовують низькі металеві клацаючі звуки для ехолокації в печерах.

Поширення і екологія

[ред. | ред. код]

Індійські салангани мешкають на південному заході Індії (від Махараштри до Керали і Тамілнада, зокрема в Західних Гатах, де їх популяція є дуже високою), а також на острові Шрі-Ланка, де вони є найпоширенішим видом серпокрильців і поширені по всьому острову. Основним середовищем проживання цих птахів є скелясті гірські схили, в яких є придатні для гніздування печери. Вони зустрічаються на висоті до 2200 м над рівнем моря.

Індійські салангани живляться комахами, яких ловлять в польоті, переважно двокрилими, напівтвердокрилими і перетинчастокрилими, а також твердокрилими, бабками і волохатокрильцями. Формують невеликі зграйки до 6 птахів.

Гніздування на півдні Індії триває з березня по червень. На Шрі-Ланці птахи починають гніздитися наприкінці грудня або на початку січня, а у серпні-вересні вони гніздяться вдруге. Індійські салангани гніздяться в печерах, формуючи тісні гніздові колонії, іноді також в залізничних тунелях. Гніздо має дугоподібну форму, шириною 65-80 см, глибиною 20-25 мм і вагою 6-8 г, воно робиться зі слини, іноді з додаванням трави, гілочок, моху або пір'я. Гнізда цих птахів вважаються делікатесом в деяких країнах Азії. Гнізда розміщуються на відстані 5-20 см відносно одного, часто вони є заражені клопами Cimex rotundatus. В кладці 2 білих яйця розміром 20,9×13,5 мм.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. BirdLife International (2016). Aerodramus unicolor: інформація на сайті МСОП (версія 2022.1) (англ.) 25 листопада 2022
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David (ред.). Owlet-nightjars, treeswifts, swifts. World Bird List Version 12.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 25 листопада 2022.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Chantler, Phil & Driessens, Gerald (2000) Swifts: a Guide to the Swifts and Treeswifts of the World, 2nd ed., Pica Press, East Sussex.
  • Grimmett, Inskipp and Inskipp, Birds of India ISBN 0-691-04910-6
  • Chantler, Paul and Driessens, Gerald, Swifts ISBN 1-873403-83-6