Західні Гати

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орографія півострова Індостан
Топографія Західних Гат
Західні Гати біля Мумбаю

Західні Гхати, Сах'ядрі (гінді पश्चिमी घाट, каннада ಸಹ್ಯಾದ್ರಿ, там. மேற்கு தொடர்ச்சி மலை, малаялам പശ്ചിമഘട്ടം (സഹ്യപര്‍വ്വതം), англ. Western Ghats — «сходи») — гори в Індії, вздовж узбережжя Аравійського моря, утворюють західний край плато Декан. Протяжність 1 800 км з півночі на південь, від долини річки Тапті до рогу Коморін, смугою завширшки 100 км. Займають площу 60 000 км².

Орографія[ред. | ред. код]

Пересічна висота 900 м, найбільша — 2 695 м (Анаймуді), найменша — 300 м (Ущелина Паллакад). Малабарське узбережжя відділяє гори від Аравійського моря. Західні склони гір круті, східні — пологі, переходять у плато Декан. Взагалі Західні Гати являють собою скелясті схили цього плато. Тектонічні розломи утворюють декілька середньовисоких та низьких масивів: Нільгірі, Анаймалай, Палні, Кардамонові гори. Поєднуються з Східними Гатами на півдні в районі гір Нільгірі.

Геологія[ред. | ред. код]

Сучасного вигляду гори набули в процесі кайнозойського орогенезу. Але з поглядів історичної геології являють собою шов, по якому розкололась Гондвана. Складені базальтовими покровами, на півночі до 3 км завтовшки, що формують плосковершинні гори з уступами; на півдні — гнейсами, гранітами, чарнокітами.

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат субекваторіальний, мусонний. Річна сума опадів на західних схилах від 2 000 до 5 000 мм, на східних — 600—700 мм.

Гідрологія[ред. | ред. код]

На східних схилах починаються великі річки, що несуть свої води до Бенгальської затоки: Маханаді, Годаварі, Крішна, Кавері.

Рослинність[ред. | ред. код]

Майже 30 % гір ще вкривають ліси. Залишки вологих екваторіальних і мусонних лісів на західних схилах, звернених до моря, зберігають на півдні в заповідниках Бандіпур та Мудумалай. На півночі майже втрачені листопадно-вічнозелені ліси. Поширені плантації чаю, що становлять визначну частину ландшафту. На сухих схилах, що звернені до Деканського плоскогір'я, поширена суха савана з канделябровидними молочаями, акаціями та пальмами делеба.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]