Саранові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Саранові
Coryphistes ruricola
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Відкритощелепні (Ectognatha)
Інфраклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Надряд: Прямокрилоподібні (Polyneoptera)
Ряд: Прямокрилі (Orthoptera)
Підряд: Коротковусі прямокрилі (Caelifera)
Надродина: Акридоідеї (Acridoidea)
Родина: Саранові (Acrididae)
MacLeay, 1819
Посилання
Вікісховище: Acrididae
Віківиди: Acrididae
EOL: 6580
ITIS: 102195
NCBI: 7002
Fossilworks: 192906

Саранові (Acrididae) — родина комах з ряду Прямокрилих. У всьому світі зустрічається більше десяти тисяч видів саранових. Ці ненажерливі комахи вважаються найбільшими шкідниками рослин. У вивчення саранових і накреслення заходів боротьби з ними вагомий внесок зробили українські ентомологи Д. В. Знойко та Ф. К. Лук'янович. Життєвий цикл цих комах вивчав та розробляв засоби захисту від них врожаю український ентомолог С. О. Мокржецький, російський ентомолог К. Е. Ліндеман.

Опис[ред. | ред. код]

Акрида угорська (Acrida ungarica) з Південної України

Багато видів саранових, що живуть у вологих тропіках, мають застережне забарвлення. Яскраві або контрастні кольори, в які забарвлене їхнє тіло або крила, попереджають про те, що комаха отруйна. У тілі таких саранових є отрута, що накопичується з рослин, якими вони живляться. Якщо доторкнутися до такої комахи, вона виділяє неприємну на смак піну.

Інші види саранових, що не мають «хімічної зброї», зазвичай бувають маскувальних кольорів. Забарвлення комах міняється в залежності від місця існування, тому багато які з них подібні до листя, травинки або камінчика. Деякі центрально-європейські види сарани здатні майже повністю злитися з фоном, який їх оточує, і їх практично неможливо помітити. Якщо таку комаху налякати, вона відразу ж летить геть, а перш ніж приземлитися і знову стати «невидимою», розкриває яскраво-блакитні або червоні крила, що відлякують ворога.

Класифікація[ред. | ред. код]

Родина ділиться на такі підродини:

Джерела[ред. | ред. код]