Саранові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Саранові
Coryphistes ruricola
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Відкритощелепні (Ectognatha)
Інфраклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Надряд: Прямокрилоподібні (Polyneoptera)
Ряд: Прямокрилі (Orthoptera)
Підряд: Коротковусі прямокрилі (Caelifera)
Надродина: Акридоідеї (Acridoidea)
Родина: Саранові (Acrididae)
MacLeay, 1819
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Acrididae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Acrididae
EOL logo.svg EOL: 6580
ITIS logo.svg ITIS: 102195
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 7002
Fossilworks: 192906

Саранові (Acrididae) — родина комах з ряду Прямокрилих. У всьому світі зустрічається більше десяти тисяч видів саранових. Ці ненажерливі комахи вважаються найбільшими шкідниками рослин. У вивчення саранових і накреслення заходлів боротьби з ними вагомий внесок зробили українські ентомологи Д. В. Знойко та Ф. К. Лук'янович. Життєвий цикл цих комах вивчав та розробляв засоби захисту від них врожаю український ентомолог С.О. Мокржецький.

Опис[ред. | ред. код]

Акрида угорська (Acrida ungarica) з Південної України

Багато видів саранових, що живуть у вологих тропіках, мають застережне забарвлення. Яскраві або контрастні кольори, в які забарвлене їхнє тіло або крила, попереджають про те, що комаха отруйна. У тілі таких саранових є отрута, що накопичується з рослин, якими вони живляться. Якщо доторкнутися до такої комахи, вона виділяє неприємну на смак піну.

Інші види саранових, що не мають «хімічної зброї», зазвичай бувають маскувальних кольорів. Забарвлення комах міняється в залежності від місця існування, тому багато які з них подібні до листя, травинки або камінчика. Деякі центрально-європейські види сарани здатні майже повністю злитися з фоном, який їх оточує, і їх практично неможливо помітити. Якщо таку комаху налякати, вона відразу ж летить геть, а перш ніж приземлитися і знову стати «невидимою», розкриває яскраво-блакитні або червоні крила, що відлякують ворога.

Класифікація[ред. | ред. код]

Родина ділиться на такі підродини:

Джерела[ред. | ред. код]