Свобода вибору (книжка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Свобода вибору (англ. Free to choose; 1980) — книга (ISBN 978-0-15-633460-0) та 10-серійний телесеріал економіста Мілтона і Роуз Фрідман на захист принципів вільного ринку.

Огляд[ред.ред. код]

Свобода вибору: Особиста заява стверджує, що вільний ринок працює краще для всіх членів суспільства, наводяться приклади того, як вільний ринок призводить до процвітання, і стверджує, що він може вирішувати проблеми там, де інші підходи зазнають невдачі. Опублікована в січні 1980 року, книжка містить 297 сторінок та 10 розділів.

Мілтон Фрідман отримав Нобелівську премію в економіці в 1976 році. Всупереч звичайній практиці, книга була написана після серіалу була випущена, хоча на обкладинці написано «Підстава для публічного тріумфу телепередачі», вона містить стенограми серій. Книга знаходилась протягом 5 тижнів в списку бестселерів Сполучених Штатів.

Починаючи з січня 1980 р. PBS транслював телепердачу; загальний формат полягав в тому, що доктор Фрідман відвідував й оповідав про успіхи і невдачі в історії, які д-р Фрідман приписував наявності або відсутності капіталізму (наприклад, Гонконг заслуговує високої оцінки за вільні ринки, у той час як Індія засуджується через централізоване планування особливо для захисту своєї традиційної текстильної промисловості). Після основної частини, д-р Фрідман брав участь у дискусії з низкою видатних осіб, таких, як Дональд Рамсфельд (тоді голова G.D. Searle & Company).

Серіал був повторно показаний в 1990 році, Лінда Чавес була модераторам епізодів. Арнольд Шварценеггер, Рональд Рейган, Стів Аллен та інші зробили вступні частини до кожного епізоду. Цього разу, після документального боку, Фрідман сідає з одним опонентом для обговорення питань, піднятих в епізоді.

Підтримувані ідеї[ред.ред. код]

Фрідман захищає політику невтручання, часто критикує політику втручання державної влади та їх вартість для особистої свободи і економічної ефективності в Сполучених Штатах та за кордоном. Основні напрямки критики включають державні податки на паливо і тютюнові вироби, державне регулювання системи громадських шкіл, а також Федеральної резервної системи за роль у посиленні Великої депресії шляхом скорочення грошової маси протягом декількох років до її початку. З питання про добробут, Фрідмани стверджують, що нинішня практика створює «підопічних держави», на відміну від «самостійних відповідальних осіб», а також пропонують від'ємний податок на прибуток, як менш шкідливу альтернативу. Серед інших ідей: скасування FDA, жорсткий контроль за грошовою масою з боку ФРС, а також скасування законів на користь профспілок .

Серії передачі (1980 року)[ред.ред. код]

 1. Сила ринку (Анотація) (відео)
 2. Тиранія контролю (Анотація) (відео)
 3. Анатомія кризи (Анотація) (відео)
 4. Від колиски до могили (Анотація) (відео)
 5. Створені рівними (Анотація) (відео)
 6. Що сталося з нашої школи? (Анотація) (відео)
 7. Хто захищає споживача? (Анотація) (відео)
 8. Хто захищає працівника? (Анотація) (відео)
 9. Як вилікувати інфляцію (Анотація) (відео)
 10. Як зберегти свободу (Анотація) (відео)

Серії передачі (1990 року)[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • Фридман М., Фридман Р. Свобода выбирать: наша позиция. — М.: Новое издательство, 2007. — 356 с. — (Библиотека Фонда «Либеральная миссия»).