Сен-Жерменський палац

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Замок в Сен-Жермен-ан-Ле

Сен-Жерме́нський пала́ц, тобто королівський замок-палац в Сен-Жермен-ан-Ле неподалік від Парижу ( франц Chateau de Saint-Germmai-en-Laye).В збережній частині замку розмістили Національний музей археології Франції.

Історія[ред.ред. код]

Король Луї VI у 1122 році побудував тут замок Гран-Шатле. У 1346 році замок постраждав від Чорного Принца, але залишилась Свята Капелла( архітектор П'єр де Монтрьо ), побудована для короля Луї 9-го в стилі готики.Капелла замку Гран-Шатле вважалася надзвичайно гарною і стала взірцем для побудови Святої Капелли( відома яка Сен-Шапель) в Парижі.

Король Карл V відновив замок на старому місці. Другий король, Францтск 1-й, наказав перебудувати споруду. Так звані Італійські війни Франції познайомили короля і аристократів з надбанням Італійського Відродженя. Багатьох майстрів Італії запросили на роботи в королівських резиденціях Франції. А король Генріх 2-й навіть одружився з Катериною Медичі з Флоренції. Саме для них французький архітектор-новатор Філібер Делорм робить добудови замку. Парадний двір видовжили, обнесли службовими приміщеннями з вежами, а схил пагорба прикрасили довгими барокового характеру сходинками. Новим для Франції був і регулярний сад італійського зразку, один з перших в країні. Вважають, що взірцем добудов була італійська вілла Ланте.

В 17 столітті поблизу Сен-Жерменського палацу архітектор Франсуа Мансар побудував один з найкращих своїх заміських палаців - палац Мезон-Лафіт. Низка хижаків володарів перебудовувала палац і сад, тому в первісному вигляді збережено лише фасади палацу. Ансамбль з парадних стаен ( арх. Ф. Мансар) і регулярний сад зруйновані. Сад відновлено в значно зменшеному варіанті і за планом іншого садівника.

Подальша доля замку[ред.ред. код]

Король Луї 13-й зробив замок своєю резиденцією. Його наступник, Луї 14-й, не любив а ні Сен Жермен, а ні Лувр, і переїхав у Версаль, де розпочав грандіозні будівельні роботи по створеню нової резиденції.Але наказав відновити палац архітектору Луї Лево, а парк реставрував і додав нові частини сам Андре Ленотр.

У 1688 році замок-палац відвели під резиденцію короля вигнанця з Англії Якова 2-го Стюарта,який тут мешкав до смерті, тут його і поховали.

Луї 16-й передав замок своєму брату графу Артуа, а той зруйнував Новий палац Філібера Делорма, а вивільнені земельні ділянки продав. Вціліла лише частина замку для Генріха 4-го. Наполеон Бонапарт наказав відкрити в замку Військову школу для кавалеристів, а його племінник Наполеон 3-й відвів пусті приміщення після школи під музей археології.

Галерея[ред.ред. код]