Сильвініт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сильвініт
Mineral Silvina GDFL105.jpg

Сильвіні́т, осадова гірська порода хім. походження, складається гол. з сильвіну та кухонної солі. Належить до групи соляних порід. Порода названа за основною складовою – мінералом сильвіном (C.Ochsenius, 1877).

Опис[ред. | ред. код]

Являє собою щільний аґреґат кристалів сильвіну, галіту, карналіту і інш. галогенних і сульфатних мінералів. Вміст компонентів в С.: KCl 12-60%, NaCl 22-80%, MgCl2 до 2,5%, Ca[SО4] 0,2-12%. Присутні домішки K2[SO4] (0,1-4,0%), Mg[SO4] (2,5-26%) і глинистих мінералів. Виділяються різновиди С. за забарвленням (червоні і строкаті), текстурними ознаками і мінеральним складом домішок. С. утворюється г.ч. хемогенним шляхом внаслідок випадання KCl і NaCl в осад з басейнів підвищеної солоності (як правило, прибережно-морського або лагунного типу) в умовах аридного клімату.

Поширення[ред. | ред. код]

Родовища С. відомі в Україні (Калуське), РФ, Білорусі, ФРН, США, КНР і інш. В Україні С. поширений на Прикарпатті (Голинське, Калуське, Стебницьке та ін. родовища).

Використання[ред. | ред. код]

Сильвініт є основною сировиною для калійно-добривної промисловості.

Література[ред. | ред. код]


Фізичні властивості[ред. | ред. код]

Сільвін - KCl Фізичні властивості. Блиск скляний, Твердість середня, іноді м'який. Колір молочно-білий. Риска біла. У кристалічного сільвіна спостерігається досконала спайність в трьох напрямках по гранях куба. Суцільний зернистий, щільний, листуватий; також кристали. Сингонія кубічна. Кристали мають кубічну форму. Відмінні ознаки. Сільвін добре упізнається по неметалічному блиску, за гіркувато-солоному смаку і за добре вираженою спайності в трьох напрямках по гранях куба. Сільвін схожий на кам'яну сіль, відрізняється від неї за смаком (кам'яна сіль солона) і за кольором (кам'яна сіль нерідко безкольорова).

Хімічні Властивості[ред. | ред. код]

Хімічні властивості. Смак гіркувато-солоний. Легко розчиняється в воді. З хлорною платиною дає жовтий осад хлороплатинату калію.

Різновид[ред. | ред. код]

Різновид. Суміш галіту з сильвініту і карналіту називається сильвинитом.

Походження[ред. | ред. код]

Походження. Сільвін в основній масі - лагунний хімічний осад, що випадає в засохлих басейнах. Крім того, зустрічається у вигляді вицетів на поверхні ґрунтів або на стінках кратерів вулканів, представляє продукт вулканічного вазона. Місцезнаходження. Див галіт. Супутники. Див галіт.

Застосування[ред. | ред. код]

Застосування. Сільвін - сировина для одержання калійних добрив. Використовується також в скляній промисловості та у виробництві препаратів калію. Прозорий сильвін застосовується в спектроскопії. Сільвін використовується для визначення абсолютного віку гірських порід. З Сільвіна отримують металевий калій. Енергетикою майбутнього називають магніто-гідродинамічну електростанцію на рідкому метало-калії, безпосередньо перетворюючу теплову енергію в електричну. Родовища. Сільвін зустрічається разом з карналітом, утворюючи родовища калійних солей.