Сильвін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сильвін
Mineral Silvina GDFL123.jpg
друза кристалів сильвіну
Загальні відомості
Клас мінералу хлориди
Генезис осадовий/метаморфічний
Хімічна формула KCl
Ідентифікація
Колір безбарвний, білий, рожевий, жовтуватий
Форма кристалів куби
Сингонія кубічна
Спайність досконала по 001
Злам нерівний
Твердість за шкалою Мооса 2
Блиск скляний
Прозорість прозорий
Колір риски білий
Питома вага 1,99
Розчинність легко розчиняється у воді
Інші властивості
Особливі характеристики солоний на смак
Сильвін, експонат музею історії Трускавця
Сильвін.

Сильвін - мінерал з класу хлоридів, хлористий калій координаційної будови. Назва – за ім’ям французького хіміка Сільвії де ля Баш (Sylvia de la Bache), F.S.Beudant, 1832. Синонім – гьовеліт, леопольдит, хлорид калію, шетцеліт.

Опис[ред. | ред. код]

Формула KCl; містить 52,5% K. Домішки – Na і NH4.

Прозорий, безбарвний. Блиск скляний. Сингонія кубічна. Гексоктаедричний вид. Густина 1,99. Твердість за шкалою Мооса 2. Спайність досконала по (001). Важливий мінерал калію. Форми виділення: щільна зерниста маса, волокнисті аґреґати, сталактити, сталагміти, напливи в печерах, друзи, кристалічні кірки на дні лагун і озер. Водянопрозорий і безбарвний. Блиск скляний. Крихкий. Злом нерівний. Ізотропний. Легкорозчинний у воді. Сильно гігроскопічний. На смак солоний.

Використовують як добриво у хімічній промисловості. В Україні родовища цього мінералу відомі на Передкарпатті: Калуське, Стебницьке та ін.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Серед калійних солей найбільше поширений. Осн. родов. С. хемогенно-осадового генезису. Спільно з галітом, карналітом, кізеритом, ангідритом, каїнітом і інш. присутній в соленосних товщах, що виникли переважно в зв'язку з висиханням морських басейнів. Як метаморфічний мінерал – у сильвінових породах. Утворює соляні родовища осадового походження разом з іншими калійними солями, також знаходиться у вигляді згонів на вулканах, фумарол, вицвітів, іноді вторинний за карналітом. Розповсюдження: поблизу Галле, Ерфурта, Магдебурга, Статфурта (ФРН), район Барселони (Іспанія), Солікамськ (Росія), копальні Майо (Солт-Рейндж, Індія).

На території України є в Калусько-Голинському й Стебницькому родовищах калійних солей. Використовують для одержання калійних добрив і препаратів. С. – один з гол. компонентів сильвініту, найважливішої сировини для калійних добрив.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]