Ска

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ска
Стилістичні походження
Ямайські менто та каліпсо; американський джаз і R&B
Походження
пізні 1950-ті, Ямайка
Типові інструменти
Популярність Найвища на початку 1960-х; велика популярність на Ямайці та помітна популярність у Великій Британії; відродження у 1970-х/1980-х у Великій Британії та у пізні 1990-ті у Північній Америці
Похідні жанри Рокстеді, реґі
Споріднені жанри
2 Tone, ска-панк, ска-джаз
Інші теми
Скінхеди

Ска (англ. Ska) — музичний напрямок, що походить з Ямайки і бере свій початок наприкінці 1950-х з таких стилів як ритм-енд-блюз, бугі-вугі, каліпсо, менто (ямайська народна музика). Розрізняють три хвилі розвитку реґі — зародження на Ямайці, розвиток у Великій Британії та, нарешті, всесвітнє поширення.

Характеристика[ред. | ред. код]

Ска характеризують розгойдувальним ритмом на 2/4, причому гітара грає на парні удари барабанів, а контрабас або бас-гітара підкреслює непарні. Мелодія виконується (але необов'язково) духовими інструментами, такими як труба, тромбон і саксофон.

Початково ска виконували на ямайських звукових установках, платівки ска з'явились на початку 1960-х в Англії, ця музика була популярна серед модів і скінхедів, а в 1964 році в рамках Всесвітньої виставки в Нью-Йорку виконавці ска були представлені як музичний символ Ямайки. Цей етап розвитку називають Ска першої хвилі. Серед перших представників напрямку — Skatalites, виконавців Laurel Aitken, Prince Buster, Derrick Morgan. Найвідоміша фірма звукозапису яка випускала ска та ранній реґі — Trojan records.

Приблизно з 1972 року популярність ска витіснив так званий roots reggae з растафаріанськими ідеями, на чолі з Бобом Марлі.

Ска другої хвилі заведено називати період 1970-х років, коли музику ска почали співати британські гурти, такі як The Specials, The Beat, The Selecter, The Bodysnachers, Madness, Bad Manners. Значну роль у поширенні ска другої хвилі відіграла фірма 2 Tone Records[en], завдяки чому й саму другу хвилю ска називають терміном «2 Tone». Певний вплив на ска у ці роки справив панкрок.

Третьою хвилею ска називають злет популярності цієї музики у 1980-х роках, не тільки в Європі, але й у США — це творчість таких гуртів як The Toasters, The Slackers, Let's go bowling та інші. Згодом ска мав вплив і на такі стилі як панкрок, джаз. У панк-року з'явився такий напрям як ска-панк, де використовуються елементи ска музики. Є немало ска-джаз оркестрів.

В Україні та Росії ска з'явився наприкінці XX століття. В Україні представником третьої хвилі ска став харківський гурт 100 Pyd.Off, в Росії ска у чистому вигляді грають такі гурти як Скальпель, Froglegs (J.D. and The Blenders) та інші. Більш популярним є його різновид ска-панк. В Україні ска-панк грають полтавські Круті Педалі, київські Діти Великого Міста та СосиСка, львівські Абу-Касимові Капці, в Росії — гурт Distemper.

Література[ред. | ред. код]

  • Du Noyer, Paul (2003). «Ska», The Billboard Illustrated Encyclopedia of Music. New York City: Billboard Books, 350—351. ISBN 0-8230-7869-8

Документальні фільми[ред. | ред. код]

  • BBC «This is ska»
  • «Skinhead Attitude» Даніеля Швайцера (Daniel Schweizer)

Радіо в Україні[ред. | ред. код]

  • MOONSTOMP Radio — українська онлайн радіо станція. Радіо MOONSTOMP було запущено наприкінці 2010 року, а на початку 2011 запущений персональний портал станції. Це перше і єдине онлайн радіо в Україні, яке емітує слухачеві широкий спектр споріднених стилів. Основний формат радіо MOONSTOMP — ска, панк та регі.

Посилання[ред. | ред. код]