Скінхеди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Скінхе́ди, розм. скіни́ (англ. skinheads, від skin — шкіра і head — голова) — субкультура, що виникла серед робочого класу та молодих людей у Сполученому Королівстві в 1969 році, а потім поширились на інші частини світу.

Скіни на концерті

Історія[ред. | ред. код]

Перша хвиля[ред. | ред. код]

Скінхеди кінця 60-х, можна сказати, були продуктом мод-культури, яка розвивалася під сильною дією ямайської культури, що прийшла до Англії з іммігрантами рудбоями (Rudeboy = грубіян). Моди (mod), у свою чергу, були вихідцями з робочого класу. Бути Модом вважалося особливим шиком у британської молоді середини 60-х XX століття. Моди вдягалися дуже акуратно, носили дорогі костюми, Fred Perry, Ben Sherman, Lee Coper — ці фірми, що випускають стильний одяг, були дуже популярні серед Модів. Через цей фетиш Модів часто звинувачували в зраді робітничого класу, оскільки Моди мало чим відрізнялися від молоді робочого класу, але витрачали на весь цей одяг велику кількість грошей. Дівчата Моди любили сильний макіяж і неяскраву помаду. До речі, на відміну від рокерів (Rockers), популярної тоді культури у молоді, Моди мали у своїх рядах людей обох статей. Окрім цивільного одягу, Мода завжди можна було пізнати за моторолером, скутером. Багато з тих, хто мав цей засіб пересування, називали себе Scooterist («Скутерів» теж можна вважати побічним продуктом мод-культури), зазвичай вони прикрашали свої скутери дзеркалами (іноді до двох десятків) та іншими блискучими штуками (хром, глушники, феньки), також скутерами захоплювалися і футбольні фанати (hooligans).Згодом з'явилися перші hard-mods або ж Скінхеди.

Перші скінхеди були недалекі від культури Модів (не даремно вони називали себе hard — mods) — вони носили костюми і були такими ж модниками, але вони додавали до субкультури і свій фетиш. Перші скінхеди віддавали перевагу американському одягу: Levi Strauss Jeans і Alpha Flight Jackets, також в моду почали входити вузькі підтяжки (braces) і важке робітниче взуття зі сталевими носами Dr Marten (або просто — Doc's). Ця зміна стилю одягу була пов'язана з тим, що Скінхеди в на відміну від Модів старалися показати своє коріння — вони називали себе working class kids («діти робітничого класу»).

Бритоголові (багато хто з яких працював в порту вантажниками) слухали музику іммігрантів з Ямайки — рудбоїв. Це було в основному у ска і rocksteady («спокійна доля»), ті два стилі, які були попередниками сучасного реггі. Вдень скінхеди ходили в школу, на роботу (якщо могли таку знайти, оскільки в Англії в ті часи був високий рівень безробіття). Увечері, якщо вони не були зайняті сутичками та бійками, скіни ходили в dance — halls («танцювальні зали») слухати ска і рокстеді.

Скінхеди любили пиво, на відміну від модів, що зловживали амфетаміном та іншими наркотиками і, на відміну від рудбоїв, вони не палили марихуану. Скінхеди-дівчата (skinhead — girl, skin — girl) одягалися подібно до парубків, стриглися коротко і теж мали масу прикрощів і проблем з поліцією і ворожими молодіжними угрупуваннями. Rudegirls, skinhead-girls і mode-girls також носили міні-спідниці, які в у той час були дуже популярні і розглядалися як епатаж перед консервативними батьками.

Наприкінці 60-х скінхедів стало надто багато. Лисі голови були скрізь. Увечері скінхеди-ганги влаштовували сутички прямо на вулицях. Всі були молоді і по-справжньому щасливі. 1969 рік по праву вважається вищою точкою розвитку руху скінхедів.

На початку 70-х рух скінхедів зростав у порівнянні з іншими молодіжними контркультурними рухами, але як не дивно, на вулицях вони стали менш помітні. Багато скінів ставали більш розсудливими, одружувалися, зайнялися вихованням дітей, але все-таки залишалися відданими своєму корінню. Тим не менше, рух пішов на спад.

Друга хвиля[ред. | ред. код]

Друга хвиля скін-руху почалася у Великій Британії у кінці 70-х. Імпульсом до цього став Панк рок! Панк-рок підірвав манірну і холодну Англію. Панк-рок виглядав диким, грубим, агресивним. Він лякав домогосподарок, респектабельних громадян і інших панів. Молодь бісилася, випліскувала свою негативну енергію, плювала на засади пуританського британського товариства. Проте робоча молодь шукала більш жорстке і швидке звучання для гімнів свого класу. До того ж, скоро стало очевидним, що панк-рок — це просто студентська бунтарська музика, музика для коледжу. Брудні і смердючі вулиці, повні небезпек потребували іншої музики. Так з'явилася музика повна непідробної агресії і ненависті до правлячого класу багачів, до модних діток, музика розповідає про нелегкі будні робочою молоді. Журналіст газети Sounds Гарі Бушелл (Garry Bushell) назвав цю музику просто — «Oi»!. Це був панк, але це вже був панк для дітей робочого класу. Це була музика, що повернула панк з студентських гуртожитків на вулиці. Саме тому, щоб показати, що це реальний панк, Oi! ще називали streetpunk (стрітпанк — «вуличний панк»). Популярність стрітпанка стала свідоцтвом відродження руху бритоголових. Більшість скінів другої хвилі нічого не знали про спадщину і про своє коріння: про модів, про ска, про рудбоїв. Старі скінхеди постійно критикували і лаяли молоду порість за нововведення. Приміром, скіни 69-го всі так само носили одяг Ben Sherman, Fred Perry, блакитні джинси Levi's, коли скіни 79-го носили військові штани (військову уніформу взагалі), важкі черевики різних фірм, куртки американських льотчиків (бомбер), а також спортивний одяг таких фірм, як Lonsdale або Umbro. Себе вони називали Bald Punks.

У США скіни були ще віддаленішими від свого коріння і тяжіли до хвилі hardcore, що зародилася у Нью-Йорку. Стрітпанк для Англії був подібний хардкору в США. До прикладу, американські скіни 80-х практично нічого не знали і не чули про ска або Oi!. Але, як і їхні брати в Англії вони носили робочі черевики, джинси, змішуючи стиль одягу традиційних скінхедів і панків (спущені підтяжки — були запозичені у панків). Hardcore Skins були сильнішими й жорстокішими, ніж їхні сучасники — Punk — Skins в Англії. Та й у кримінальних зведеннях їх згадували вже частіше, ніж у 1969-му. Звичайно, праві не могли не стриматися від вербування у свої ряди молодих, накручених молодиків, повних агресії. І партії, подібно National Front, стали створювати із скінхедів образ footsoldiers (штурмовиків).

Скінхеди зразка 69-го або ж traditional («традиційні, трад-скіни») як і раніше залишалися на антирасистських позиціях, як і більшість скінів першої хвилі, фанатіли від ска, скінхед-реггі і чорної музики соул («soul»). Вони відвідували чорні dancehalls, називали чорних, як «darkies» і в той же час підтримували ідеали робітничого класу, і лівих політиків. Англія ще пам'ятала Другу Світову війну, і тому гордістю для кожного патріотичний налагодженого громадянина вважалося залишатися на позиціях антирасизму.

Але, якраз кінець 70-х ознаменувався великим поділом в історії скін-культури. Група панків сформувала колектив Skrewdriver («викрутка») і записала хороший альбом в стилі стрітпанк. Проте вже через рік соліст Викрутки розігнав старий склад і перетворив цей колектив в скінхед-групу. Так сталося через те, що у той час британські націоналісти — Національний Фронт — якраз шукали серед Oi!-груп тих, хто погодився б за непоганий гонорар прийняти і почати пропагувати расистську позицію серед скінхедів. Ян Стюарт (ISD) був першим і єдиним, хто погодився. Так почали створювати праве крило скінхед-сцени і пропагувати образ скіна-расиста.

Ніхто й ніколи не любив скінхедів за їхню агресивність. Суспільство вважало їх головорізами і хуліганами, відморозками і покидьками (rejected). Але навіть тоді їх ніхто не називав расистами. Проте в 1984 році на Donahuue' show (американське телешоу) з'явився расист, одягнений як скінхед. Це було шоком і ударом по всьому руху скінхедів! Разом з жадібними до сенсацій ЗМІ міф про скінхедів-расистів роздували Національний Фронт і продажна група Skrewdriver. Вдосталь наївшись правої пропаганди, громадяни вже бачили в кожному бритоголовому расиста. Погана репутація зіграла на руку тільки правим партіям. Багато молодих неонацистів, що були завжди далеко від робочого класу і скінхед-музики, стали називати себе бритоголовими і одягатися як скіни, насправді будучи простими позерами (poseur).

Третя хвиля[ред. | ред. код]

Скінхеди пішли в тінь, лише зрідка жовта преса друкувала сенсаційні статті про витівки «скінхедів». Проте справжні скіни завжди залишалися вірні своєму корінню. Завдяки тому, що добробут західного суспільства зростав, на початку 90-х років XX століття намітилось чергове зростання руху. Діставши можливість за відносно невеликі гроші купити апарат і створити групу, багато молодих людей користувалися нею. Завдяки виникненню інтернету, стало можливим знаходити друзів і однодумців в різних куточках. Це вселяло упевненість, що ти не один, що ти робиш потрібну справу. Крім того, старі групи, як виявилось, нікуди не зникли — вони були поруч, і по-колишньому несли свої ідеї у маси.

Третьою хвилею стали скінхеди середини 90-х. Хвиля скінхед-руху стала підніматися. Багато з тих, хто поголився понад 15 років тому, почали з'являтися на вулицях і брати участь в розвитку скінхед-сцени. 17-18 літні панки почали голити собі голови, лишаючись ірокезів і смітників. Стали з'являтися скіни, які ніколи не були панками, а просто багато читали про субкультури, саме завдяки тому, що з'являється знову інтерес до скінхед-руху, стали брати активну участь у русі. У всьому світі виникла безліч відмінних скінхед-груп, а на хвилі інтересу, що відроджується, до музики Oi!, ска і до коріння скінхед-руху, взагалі, старі групи з числа тих, хто вже давно «повісив черевики на цвях» збиралися знову.

Сучасні скінхеди Європи і Заходу — це крутий заміс з модів/рудбоїв кінця 60-х і панк/хардкор скінів початку 80-х. Їхні музичні пристрасті тягнуться від реггі до сучасного хардкору, а також ска, roksteady, рокабіллі, панк, Oi!, соул. Деякі слухають тільки скінхед-реггі, деякі лише Oi! або панк. Звичайно, це можна назвати модою, проте з часів першої хвилі багато води витекло. І зараз не можна залишатися скінхедом і не знати при цьому про своє коріння. Хтось вірить, що Skrewdriver були першою скінівською групою, хтось стверджує, що все футбольні хулігани — White Power -и, проте більшість скінів пам'ятає, що імпульс до розвитку скінхед-руху дали одна-дві пластинки з ямайським ска одного дня привезені з далекого сонячного острова в Англію, а своєю зачіскою скіни зобов'язані ямайським іммігрантам — рудбоям.

Культура[ред. | ред. код]

Зовнішний вигляд[ред. | ред. код]

Черевики Dr. Martens та джинси Levi's

Зовнішній вигляд скінхедів багато в чому повторює зовнішній вигляд модів (поло Fred Perry, джинси Levi''s і так далі), але окрім цього має і свої особливості. В основному, зовнішній вигляд скінхедів можна охарактеризувати, як «черевики і підтяжки» — одні з основних елементів повсякденного стилю скінхедів. Елементи одягу перераховані в пісні «Skinhead Jamboree» групи Symarip, записаної в 1969 році. Детальний опис зовнішнього вигляду можна знайти в книзі Ника Найта — Skinhead[1]. Книга посилається на статтю[2] Йана Уолкера, про велику групу скінхедів на матчі в 1968 році, де він дає опис їхнього зовнішнього вигляду.

Коротка стрижка — ще одна частина зовнішнього вигляду. Цей стиль був запозичений в модів, які у свою чергу запозичили коротку стрижку в вест-індійців[3].

Музика[ред. | ред. код]

Музичні досягнення скінхедів відносяться до двох основних областей:

  • ямайська музика;
  • англійська музична сцена початку 1980-х., а також її розвиток, що отримав продовження, в наш час у всьому світі.

Ямайська музика[ред. | ред. код]

Ямайська музика до Англії прийшла разом з першими емігрантами з Ямайки, на початку 1960-х. Згодом, деякі з них заснували свої лейбли (Island Records, Pama Records і ін.), що друкували музику зі своєї батьківщини, що сприяло поширенню ямайської музики на початку 1960-х років. Новій музиці з колишньої Британської колонії віддавали свою перевагу моди, що згодом було перейняте скінхедами.

Услід за власними лейблами, ямайські емігранти почали самі записувати, продюсерувати і видавати пісні в Англії. Найпопулярнішими серед скінхедів ямайськими виконавцями і продюсерами були Лорел Ейткен Ллойд Террел Ріко Родрігез Джо Мансано (уродженець Тринідада), Роберт Томпсон і ін. В кінці 1960-х їх імена часто зустрічалися на пластинках, як виконавці і продюсери.

Найвідомішими уродженцями з Ямайки стала група Symarip, що записала реггі-треки, популярні серед скінхедів і досі. На початку своєї кар'єри групу підтримав Лорел Ейткен, що допоміг їм підписати контракт з EMI[4]. Примітно, що для свого головного хіта «Skinhead Moonstomp», Монтгомері Нейсміт, що грав в групі на органі, скопіював вступ з хіта Сема і Дейва «I Thank You», замінивши лише декілька слів. Найяскравіше свідоцтво тісному зв'язку між ямайською музикою і скінхедами — фільм Хораса Оува Reggae, що містить короткі інтерв'ю з скінхедами і емігрантською молоддю, що прийшли на реггі фестиваль в Уемблі 1970 роки, а також кадри з клубів зі скінхедами, танцюючими разом зі своїми чорношкірими однолітками і більш старшим поколінням.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. isbn 0-7119-0052-3
  2. Йан Уолкер. .
  3. Нік Найт. Skinhead. — Omnibus Press. — С. 12.
  4. Майкл де Кенінг, Марк Гріффітс. Tighten up! The history of reggae in the Uk. — Sanctuary Publishing Limited. — С. 39. — ISBN 1-86074-559-8.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]