Скелька (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
««Скелька»»
Скелька (роман).jpg
Обкладинка першого видання 1930 року
Автор Іван Павлович Багряний (Лозов'яга)
Країна Українська РСР
Мова Українська
Жанр Роман у віршах
Видавництво «Книгоспілка»
Видано 1930 року
Сторінок 156

«Скелька»історичний роман у віршах українського письменника Івана Багряного. Твір уперше виданий 1930 року у Харкові видавництвом «Книгоспілка».

Роман «Скелька» перегукується з поемою Тараса Шевченка «Гайдамаки».[1]

Історія[ред. | ред. код]

Роман «Скелька» був написаний Іваном Багряним у 1928 році. В романі у віршах Багряний використав почуту в дитинстві леґенду про те, як у XVIII столітті селяни села Скелька (тепер Сумська обл.), протестуючи проти засилля московських ченців, спалили чоловічий монастир.

Сюжет[ред. | ред. код]

У центрі зображення роману проблема взаємин України й Росії. В творі поет викриває антиукраїнську позицію російської церкви в Україні, прагне прищепити любов до рідної землі та ненависть до її поневолювачів. Твір сповнений віри в щасливу майбутню долю українського народу.

Оцінка літературних критиків[ред. | ред. код]

Григорій Костюк, відомий діаспорний літературознавець, прочитавши «Скельку» писав:

«Стає ясним, яка питома вага цього твору для нашого літературного сьогодні. «Скелька», то — вершина. Вершина місцями велична, надзвичайна, а місцями химерна і розхристана. Від неї автор розпочав свій, твердим кроком, літературний похід».[2]

Проте багато літературних критиків того часу були іншої думки про цей твір, як, зрештою, і про всю творчість Івана Багряного. У періодичних виданнях з'явилося чимало різких негативних оцінок творчості молодого поета. Так, у 1931 році у журналі «Критика» (№ 10) з'явилася стаття «Куркульським шляхом» О. Правдюка, в якій зазначалось:

«...Як бачимо ранні твори Багряного доводять, що по суті він є ідеолог заможно-куркульських груп села, які вороже ставляться до політики партії і радянської влади на селі. ...від самого початку поет став співцем куркульської ідеології і до сьогодні залишається таким...»[3]

Після цієї статті твори Багряного були вилучені з бібліотек і книжкових крамниць.

У передмові до другого, діаспорного, видання Дмитро Чуб зауважив:

«Оцінюючи твір, слід звернути увагу й на те, що в двадцятих роках українська література не мала такого великого віршованого історичного твору» [4]

Видання[ред. | ред. код]

  • Іван Багряний. Скелька. Харків: видавництво "Книгоспілка", 1930. 152 стор.
  • Іван Багряний. Скелька. Передмова: Дмитро Чуб, Обкладинка: М. Денисенко. Мельбурн: видавництво "Ластівка", 1984. 149 стор. ISBN 0-949617-03-2.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Іван Багряний - письменник і громадянин: до 100-річчя від дня народження. ХДНБ ім. В.Г. Короленка. Архів оригіналу за 17 лютого 2013. Процитовано 4 серпня 2010. 
  2. Костюк Г. Іван Багряний: Сторінки спогадів // Українська мова і література в школі.— 1993.— № 10.— С. 7.
  3. Правдюк О. Куркульським шляхом // Критика. - 1931. - № 10. - С. 75.
  4. Чуб Д. «Роман «Скелька» та його особливості» // Багряний І. СкелькаСкелька.— Мельбурн, 1984. - С. XIII

Література[ред. | ред. код]

  • Багряний Іван. Вибрані твори.— Київ: Книга, 2007.— 368 с. ISBN 978-966-8314-28-5.
  • Усі українські письменники/ Упоряд. Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. - Харків: Торсінг Плюс, 2005. - 384 с. ISBN 966-670-578-8.

Посилання[ред. | ред. код]