Смогитель Вадим Володимирович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Смогитель Вадим Володимирович
Основна інформація
Дата народження 1 квітня 1939(1939-04-01) (80 років)
Місце народження Одеса
Громадянство УРСРFlag of the United States.svg СШАУкраїна Україна
Професії композитор

Смогитель Вадим Володимирович (* 1 квітня 1939, Одеса) — український композитор.

З життєпису[ред. | ред. код]

В часі Другої світової війни з матір'ю переїхали до Жмеринки. Навчався у 1955—1959 роках в київському училищі ім. Глієра, 1959—1964 в Київській консерваторії. З консерваторії вигнали за «націоналістичний ухил», вимагаючи «признатися» в протидержавній ролі Світличного.

В 1970-х пісні в його обробці виконувала Ніна Матвієнко. Відбув ув'язнення в Херсонській області, у Старій Збурівці — в 1977—1980 роках — з політичних мотивів.13 грудня 1977 біля будинку, де він проживав, йому під ноги впав чоловік, схопився й закричав: «За что ты меня ударил?»; напоготові стояла міліцейська машина, знайшлося вісім свідків. Не вважаючи себе винним, оголошує голодівку, яку тримав 29 діб (в інших джерелах — аж до суду, 53 доби); годували примусово через шланг. Привозили літаком дружину, щоби умовила його визнати вину. Платню за роботу не нараховували, не міг купувати додаткових продуктів харчування, оголошує страйк, отримав 10 діб холодного карцеру; витримав, постійно рухаючись. Після виходу з карцеру в'язні зустріли його, як переможця — простелили під ноги білий рушник. Пережив в ув'язненні крововилив у мозок. Звільнений з приміткою «Склонен к антисоветским измышлениям».

21 жовтня 1989 року обійняв посаду секретаря УНП.

З 1990 — у США, попервах ним опікувався Тереля Йосип, прожив там 15 років та повернувся: «переконався, що жити українському митцеві не в Україні безглуздо».

Відремонтував хату й живе в Жмеринці. Не реабілітований — кримінальна справа по закінченню терміну зберігання — 15 років — знищена, тому судові органи відмовляються її переглядати.

Автор таких творів:

  • «Нічні роздуми» — на слова І. Франка,
  • «Літа молодії» — на власний текст,
  • соната для флейти і фортепіано,
  • пісні на слова І. Світличного, М. Воробйова, В. Барки, Я. Лесіва, Є. Маланюка;
  • музика до кінофільму «Русалчин тиждень» (1988, з Ніною Матвієнко).

Дружина — Галина Ріпа, вчителька (померла 1985), виростили сина Володимира — закінчив університет у США, але прийняв українське громадянство.

Джерела[ред. | ред. код]