Смірнов Валерій Веніамінович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Смірнов Валерій Веніамінович
Народився 7 квітня 1937(1937-04-07)
Таганрог
Помер 27 грудня 2002(2002-12-27) (65 років)
Країна СРСР СРСРУкраїна Україна
Національність росіянин
Діяльність вірусолог
Alma mater Дніпропетровський медичний інститут
Галузь вірусологія
мікробіологія
Заклад КНУ імені Тараса Шевченка
Посада головний редактор
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор медичних наук
Нагороди
Державна премія України в галузі науки і техніки — 1987 Державна премія України в галузі науки і техніки — 1995

Смірнов Валерій Веніамінович (нар.7 березня 1937 Таганрог — пом.27 грудня 2002) — український учений-мікробіолог та вірусолог, доктор медичних наук, заслужений діяч науки України, двічі лауреат Державної премії в галузі науки й техніки, академік Національної академії наук України (з 28.03.1985), директор Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України, президент Товариства мікробіологів України, голова експертної комісії з протимікробних, противірусних та протипаразитарних лікарських засобів Державного фармакологічного Центру МОЗ України, голова Республіканської ради з проблеми «Біотехнологія». Головний редактор «Мікробіологічного журналу».

Життєпис[ред. | ред. код]

Валерій Смірнов народився 7 березня 1937 року в м. Таганрог Ростовської області РСФСР. У 1961 році Валерій Смірнов закінчив Дніпропетровський медичний інститут. З 1962 по 1974 роки працював заступником директора заводу бактерійних препаратів НДІ епідеміології та мікробіології МОЗ України (м. Дніпропетровськ). З 1974 по 1977 роки — на посаді директора НДІ мікробіології та епідеміології МОЗ України (м. Львів).

У 1977 року — директор Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України.[1] Одночасно з 1992 по 2001 рік завідував кафедрою мікробіології і загальної імунології біологічного факультету Національного університету ім. Т. Г. Шевченка.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Інститут мікробіології і вірусології імені Д. К. Заболотного НАН України

Основна частина наукової діяльності Валерій Смірнова була пов'язана з фундаментальними дослідженнями пробіотиків та антимікробних речовин бактерій і вищих рослин, вивченням закономірностей їх утворення, різних сторін біологічної активності, механізму дії. Він розробив наукові основи конструювання, біотехнології та використання біопрепаратів з живих культур аеробних спороутворюючих бактерій, розшифрував механізми дії пробіотиків, в тому числі пов'язані з транслокацією мікроорганізмів із шлунково-кишкового тракту до крові та органів теплокровних. Під його керівництвом були ізольовані, досліджені і захищені патентами нові антибіотичні речовини, утворювані бактеріями та вищими рослинами, створено і випущено близько 10 антимікробних препаратів для медицини, ветеринарії і рослинництва, які широко використовуються, в тому числі і за кордоном. Велику увагу Валерій Смірнов приділяв створенню і розвитку Української Колекції Мікроорганізмів.

Академік Валерій Смірнов — автор понад 400 наукових праць, семи монографій та підручника для вищих навчальних закладів

Премії та нагороди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Інститут мікробіології і вірусології імені Д. К. Заболотного НАН України. Архів оригіналу за 3 вересня 2014. Процитовано 1 вересня 2014.
  2. а б Премії та нагороди. Архів оригіналу за 3 вересня 2014. Процитовано 1 вересня 2014.
  3. Лауреати премії ім. О. В. Палладіна НАН України. Архів оригіналу за 18 червня 2013. Процитовано 1 вересня 2014.
  4. Премія імені І. І. Мечникова. Лауреати 2002 року. Національна академія наук України. Процитовано 21.08.2020.

Посилання[ред. | ред. код]