Соціал-демократичний альянс (Ісландія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соціал-демократичний альянс
Країна Flag of Iceland.svg Ісландія
Голова партії Логі Мар Ейнарссонd
Дата заснування 5 травня 2000
Штаб-квартира Рейк'явік, Ісландія
Ідеологія соціал-демократія і проєвропеїзм
Офіційний сайт xs.is

Соціал-демократичний альянс (ісл. Samfylkingin) — ісландська лівоцентристська політична партія. Заснована у 2000 році, член Соціалістичного інтернаціоналу.

Офіційною датою утворення альянсу вважається 2000 рік, коли, після участи єдиним блоком у парламентських виборах 1999 року, партії «Національне Пробудження»[en], «Народний Союз»[en], Соціал-демократична партія та «Жіночий Список»[en] об'єднались в єдину політичну силу.

Участь у виборах[ред. | ред. код]

На парламентських виборах в Ісландії, котрі відбулись 10 травня 2003 року, альянс набрав 30,95 % голосів, зайнявши, при цьому, 20 депутатських місць. Партія фінішувала другою, пропустивши вперед тільки консервативну Партію незалежності.

У 2007 році, на чергових парламентських виборах, котрі пройшли 12 травня, партія дещо послабила позиції, посівши 2-е місце, але вже з 18-а мандатами в альтингу, здобувши 26,76 % підтримки. Передувала знову «Партія незалежності» з, майже, 37-відсотковим результатом.

В 2009 році, на позачергових парламентських виборах, спричинених економічною кризою, партія, котра в лютому 2009 року сформувала правлячу коаліцію з «Ліво-зеленим рухом», отримала впевнену перемогу з результатом 29,79 %, або 20 місць. Другою була «Партія незалежності», третім — партнер по коаліції «Ліво-зелений рух». Таким чином, правлячий блок отримав більшість в парламенті[1].

На парламентських виборах у 2013 році[en] партія, очолена чинним прем'єр-міністром Йоуганною Сігюрдардоуттір, здобула лише 10 місць, що призвело до відходу від політики 70-річної лідерки альянсу[2].

29 жовтня 2016 року, на дострокових парламентських виборах, спричинених «офшорним» скандалом за участи прем'єр-міністра Сігудура Гуннлейсона[3], альянс зазнав чергового фіаско, посівши лише сьоме місце, з підтримкою виборців 5.8 % (3 депутатських місця)[4].

На позачергових парламентських виборах 29 жовтня 2017 року партія зайняла 3-є місце, набравши 12,1 % голосів виборців, що дало змогу отримати 7 депутатських місць[5].

Лідери[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]