Рейк'явік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рейк'явік
Reykjavík
Reykjavik Coat of Arms.svg
Герб
Вид на місто з церкви Гатльґрімура
Вид на місто з церкви Гатльґрімура
Основні дані
Країна Ісландія Ісландія
Засноване 874
Населення 121 230 осіб (2014)
Площа 277,1 км²
Густота населення 437,5 осіб/км²
Часовий пояс GMD (UTC+0)
Географічні координати 64°08′07″ пн. ш. 21°53′43″ зх. д. / 64.13528° пн. ш. 21.89528° зх. д. / 64.13528; -21.89528Координати: 64°08′07″ пн. ш. 21°53′43″ зх. д. / 64.13528° пн. ш. 21.89528° зх. д. / 64.13528; -21.89528
Місцева влада
Веб-сторінка http://www.rvk.is/DesktopDefault.aspx/tabid-2555
Мер Йон Гнарр
Карта
Рейк'явік (Ісландія)
Рейк'явік
Рейк'явік

Рейк'я́вік (ісл. Reykjavík) — столиця та головне місто Ісландії, з населенням близько 187 тисяч жителів,[1] що становить половину від населення всього острова. Рейк'явік розташований на південно-західному кінці країни, півострові Рейк'янес, більша частина якого покрита застиглою лавою з прорізами, грудами та пагорбами вулканічного походження. Рейк'явік розташований навпроти гори Еша, верхів'я якої майже цілий рік вкрите снігом.

Історія заснування міста[ред.ред. код]

У перекладі з ісландської Рейк'явік значить «димна бухта». Таку назву місту в 874 році дав його засновник Інгольфур Арнарссон (Інгольфр Ейнерсон). Коли мандрівник-дослідник Ейнерсон відплив від берегів Північної Норвегії у 874 році, він вважав, що це за Божим покликом його обрано першим відкривачем цієї бідної, неродючої та незаселеної землі. По суті, він кинув дві порізані, дерев'яні колоди на воду і присягнувся, що буде мандрувати куди-небудь до того часу, поки вони не дістануться берега. Ось так заснували Рейк'явік. У ті часи вода омивала значно більшу частину острова ближче до центру країни і, закутки вулиць Адальстрейті та Сузурґата — це ті місця, де колись (як погоджуються історики) було засноване Ейнерсонове господарство.

Багато століть по тому, біля середини XIX століття, маленьке містечко почало зростати біля ферми Рейк'явік завдяки королівському скарбникові Скулі Магнуссону (Skuli Magnusson), відомому як «батько Рейк'явіка», який заснував шерстяні майстерні в Рейк'явіку в рамках своєї діяльності з модернізації ісландської економіки. Це послужило поштовхом до початку розвитку Рейк'явіка як міста. Статус міста Рейк'явік отримав в 1786 році.

Ісландський парламент альтинг (Alþingi) вперше зібрався в 930 році на Полях тінга (Тінгвеллір, Þingvellir) на південному заході Ісландії.

У 1798 році альтинг був скасований, але в 1845 відтворений в Рейк'явіку, де перебував уряд країни і адміністрація. Коли Ісландія добилася самоврядування, а потім і незалежності від Данії, Рейк'явік став столицею держави.

З прискоренням економічного прогресу в XX столітті ріс і Рейк'явік, але особливо швидкий розвиток він отримав в другій половині XX століття.

Рейк'явік сьогодні[ред.ред. код]

Серце Рейк'явіка — простір між ставком Тьйорнін (Tjornin) і бухтою. На цій ділянці знаходяться парламентська площа, пішохідна вулиця Ойстурстрайті (Austurstraeti) з численними магазинами сувенірів і найстарша в місті вулиця Адалстрайті (Adalstraeti), на якій розташований інформаційний центр для туристів.

Символом Рейк'явіка є собор Хатльгрімскіркья (Hallgrimskirkja). Біля входу в собор знаходиться пам'ятник першовідкривачеві Америки Лейфуру Еріксону — подарунок США Ісландії на честь 1000-річчя парламенту (Альтингу). Сам собор, побудований у 1974 році, відзначається своєю 75-метровою дзвіницею, вид на місто з якої просто вражає.

2000 році ЮНЕСКО надало Рейк'явіку статусу «Культурної столиці світу», а рік по тому місто отримало офіційне звання «Найгарячішої столиці Європи».

У місті розташована Національна й університетська бібліотека Ісландії, Національна галерея Ісландії.

Відстань до міжнародного аеропорту імені Лейфа Ерікссона в м. Кеплавік — бл. 40 км. Рейк'явік та Кеплавік з'єднує швидкісна автотраса відома як Рейк'янесбройт. В самому Рейк'явіку діє теж міський аеропорт з відправленнями всередині Ісландії.

Ріки Рейк'явіка[ред.ред. код]

Через східні райони Рейк'явіка протікає декілька рік (ісл. ау, аур — ріка): р. Етлізааур — 5 км довжиною, від озера Етлізаватн до Атлантичого океану; р. Буґда, р. Гоульмсау, р. Судурау — всі три східні притоки озера Етлізаватн; р. Ультарсау переходить в р. Корпуулівсстадаау впадає в Атлантичний океан і є східним кордоном Рейк'явіка, відокремлюючи його від міста Мосфельсбаїр.

Острови в межах Рейк'явіка[ред.ред. код]

До меж Рейк'явіка входять теж декілька островів Відей, Енґей, Гоульмар, Ейдісскер, Акурей та півострів Ґельдінґанес (всі незаселені через відкриті простори та сильні вітри). Найбільший серед них — острів Відей (площею бл. 1,5 км2), на якому є одна чи дві будівлі: ресторан, лютеранська церква (освячена в 1774), руїни монастиря та винайм ісландських міні-коней влітку. В 1226 році на острові Відей було збудовано і присвячено католицький монастир, який пізніше став одним з найбагатших монастирів в Ісландії. В 1539 році, часи Реформації, протестантські повстанці на чолі з Дідріком з Міндену захопили монастир і він був проголошений власністю данського короля. Останній ісландський католицький єпископ Йоун в 1550 р. вернув монастир і знову освятив його. Але незабаром він та його сини були страчені відсіченням голови сокирою, без жодного суду. Їхній кат сам помер раптовою смертю скоро по цьому випадку.

Клімат[ред.ред. код]

Місяць Січ Лют Бер Кві Тра Чер Лип Сер Вер Жов Лис Гру Рік
Середня вища 2°C (36°F) 2.5°C (37°F) 4°C (39°F) 6°C (43°F) 10°C (50°F) 12°C (54°F) 14°C (57°F) 14°C (57°F) 11°C (52°F) 7°C (45°F) 4°C (45°F) 2°C (36°F) 7.4°C (45°F)
Середня нижча −2°C (28°F) −2°C (28°F) −1°C (30°F) 1°C (34°F) 4°C (39°F) 7°C (45°F) 9°C (48°F) 8°C (46°F) 6°C (43°F) 3°C (37°F) 0°C (32°F) −1°C (30°F) 2.7°C (36.9°F)
Всього опадів 89mm (3.5«) 64mm (2.5») 62mm (2.4«) 56mm (2.2») 42mm (1.7«) 42mm (1.7») 50mm (2.0«) 56mm (2.2») 67mm (2.6«) 94mm (3.7») 78mm (3.1«) 79mm (3.1») 79mm (30.7")

Дільниці Рейкявіка з поштовими кодами[ред.ред. код]

Дільниці Рейк'явіка

Пояснення: Бройт — проспект, траса; Веґур — дорога; Ґата, страйті — вулиця; Баїр — місто; Гьопн — гавань.

Поштові індекси Рейк'явіка: 101–155 де:

Головні вулиці: Лойґавеґур, Кверфісґата, Міклабройт, Сайбройт, Рінґбройт, Банкастрайті, Ґеірсґата, Лайкярґата, Скоулавьордустіґур, Сузурґата

Головні вулиці: Аїссіда, Гофсватлаґата, Ейдсґранді, Фаулькаґата, Гаґамелюр, Фурумелюр

Головні вулиці: Лойґавеґур, Ноатун, Борґартун, Міклабройт, Флоукаґата, Сайбройт, Сноррабройт, Скулаґата, Гофзатун, Скулатун, Гаутун, Скіпгольт.

Оскуглід — є популярним місцем відпочинку жителів столиці. В 1950 р тут були насаджені дерева, що перетворилося на великий ліс з пішохідними доріжками. Поруч знаходиться Пертла (досл. Перлина), разюча величезна споруда зі шкляним куполом, де діє музей історії Ісландії «Сага», унікальний фонтан, туристична кафетерій з магазином та дорогий ресторан, що обертається разом зі шкляним куполом. Пертла — туристична атракція оскільки з її вершини видно весь Рейк'явік та околиці. Поруч з Пертля споруджено штучний гейзер, що вибухає цівкою води через певний інтервал.

Головні вулиці: Сайбройт, Лойґарасвеґур, Ланґгольтсвеґур, Ватнаґардар, Ґнодарвеґур

м. Рейк'явік

Головні вулиці: Міклабройт, Скейван, Фаукафен, Факсавен

Район Скейван — торгова дільниця Рейк'явіка з десятками магазинів, найбільший серед них Гаґкойп (ісландської мережі Гаґкойп, супермаркети якої є в різних районах країни), магазини електротоварів Елко та ВТ. На Скейван знаходиться теж школа мов Мімір, де сотні нових іноземних іммігрантів вивчають ісландську мову, а дорослі ісландці — іноземні мови.

вулиця Карастіґур (ісл. стіґур озн. узвіз, спуск), м. Рейк'явік

Головні вулиці: Артунсбрекка, Вестурляндсвеґур, Судурляндсвеґур (досл. «південна дорога» яка з'єднує Рейкявік з містами Кверагерді та Сельфос і нещасно відома багатьма дорожніми випадками з кількома десятками загиблих через швидкісне водіння на цій трасі. Монумент з десятками білих хрестів відповідно до кількості загиблих встановлений при трасі недоїжджаючи м. Квераґерді), Гофдабаккі, Більдсгофді, Стоургофді (ділянка складів, фабрик та автомобільних салонів).

В Аурбаїрі розташований музей архітектори — скансен Арбаєрсапн, частина історичного музею Рейк'явіка. На півдні район переходить у великий за ісландськими мірками ліс Гейдмьорк, популярне місце прогулянок та відпочинку з багатьма пішохідними доріжками. В цьому районі також розташовані два найбільші озера в Рейкявіку: Етлізаватн та Ройзаватн (досл. «червоне озеро») та ріка Етлізаау, долина якої відома як Етлізааурдалюр засаджена ялинками та соснами і є також популярною зоною відпочинку.

В Граваргольті розташоване невелика озеро Рейнісватн, доступне для риболовлі.

  • 111 — Фетль, Нордурфетль, Гоуляр. Найменш популярна дільниця Рейк'явіка через злочинність та наркоманію. Через це ціни на житло в дільниці Фетль — серед найнижчих в столиці.
став Тьйорнін, Рейк'явік

Населення[ред.ред. код]

Населення Рейк'явіка у 2005: 114,800 / 187,105 (з передмістями).

Щільність населення міста: 413/ км².

Населення 6 передмість (міста-сателіти Рейк'явіка):

Панорама[ред.ред. код]

Reykjavík panorama1.JPG
Панорама Рейк'явіка
Панорама Рейк'явіка

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Чисельність населення із передмістями.

Посилання[ред.ред. код]

Ісландія Це незавершена стаття з географії Ісландії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.