Сатурнія велика: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Вічко (о̶ч̶к̶о̶) — подібний до ока колоподібний малюнок на крилах метеликів, птахів, пелюстках квітів тощо.
Мітки: Візуальний редактор Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
Немає опису редагування
Рядок 21: Рядок 21:


== Ареал ==
== Ареал ==
Зустрічається в Північно-Західній Африці, [[Південна Європа|Південній]] і частково [[Центральна Європа|Центральній]] та [[Східна Європа|Сх.]] Європі до південно-західної частини [[Росія|Росії]], на [[Кавказ]]і, в [[Мала Азія|Малій Азії]] і в [[Іран]]і. В Україні зустрічається майже повсюдно,крім Полісся<ref name="ЧервонаКнигаСайт">[http://redbook-ua.org/item/saturnia-pyri-denisschifermller Червона книга України. Офіційний сайт]</ref>.
Поширений у Північно-Західній Африці, [[Південна Європа|Південній]] і частково [[Центральна Європа|Центральній]] та [[Східна Європа|Східній]] Європі до південно-західної частини [[Росія|Росії]], на [[Кавказ]]і, в [[Мала Азія|Малій Азії]] та в [[Іран]]і. В Україні трапляється майже повсюдно,крім Полісся<ref name="ЧервонаКнигаСайт">[http://redbook-ua.org/item/saturnia-pyri-denisschifermller Червона книга України. Офіційний сайт]</ref>.


== Місце проживання ==
== Місце проживання ==
Рядок 31: Рядок 31:
Найбільший метелик Європи. Розмах крил самця сягає 120&nbsp;мм, самки&nbsp;— 150&nbsp;мм. Статевий диморфізм невиразний. Крила буро-сірі. На кожному крилі є по одному великому [[Вічко|вічку]]. Вічко чорне, облямоване охристорудим та чорним кільцями. Крила з кількома хвилястими лініями. Зовнішній край крил з чітко відокремленою кремовою облямівкою. Тіло та прикоренева частина крил опушені.<ref name="ЧервонаКнигаСайт"/>
Найбільший метелик Європи. Розмах крил самця сягає 120&nbsp;мм, самки&nbsp;— 150&nbsp;мм. Статевий диморфізм невиразний. Крила буро-сірі. На кожному крилі є по одному великому [[Вічко|вічку]]. Вічко чорне, облямоване охристорудим та чорним кільцями. Крила з кількома хвилястими лініями. Зовнішній край крил з чітко відокремленою кремовою облямівкою. Тіло та прикоренева частина крил опушені.<ref name="ЧервонаКнигаСайт"/>


Метелики літають з травня до червня. Активні вночі. Самці часто літають і вдень. Французький [[Ентомологія|ентомолог]] [[Жан Анрі Фабр]] виявив, що самці павиноочки грушевої можуть прилетіти на запах [[феромон]]ів самки, що знаходиться на відстані 10-11 кілометрів.
Метелики літають з травня до червня. Активні вночі. Самці часто літають і вдень. Французький [[Ентомологія|ентомолог]] [[Жан Анрі Фабр]] виявив, що самці павиноочки грушевої можуть прилетіти на запах [[феромон]]ів самки, що перебуває на відстані 10-11 кілометрів.


== Гусениця ==
== Гусениця ==
Стадія гусениці з червня до серпня. Гусениці великі, зелені, з поперечними рядами блакитних бородавок, на кожній з яких розміщено віночок із маленьких волосків з двома довгими булаво подібними волосками в центрі. Перед окуклюванням зелена гусениця набуває коричневого забарвлення.
Стадія гусениці з червня до серпня. Гусениці великі, зелені, з поперечними рядами блакитних бородавок, на кожній з яких розміщено віночок із маленьких волосків з двома довгими булавоподібними волосками в центрі. Перед оляльковуванням зелена гусениця набуває коричневого забарвлення.
Кормові рослини&nbsp;— плодові дерева різних листяних порід ([[яблуня]], [[груша]], [[вишня]], [[слива]], [[терен]], [[волоський горіх]], рідше&nbsp;— [[в'яз]], [[ясен]] та ін.) [[Лялечка]] знаходиться в яйцеподібному щільному коконі бурого кольору. Зимує лялечка.
Кормові рослини&nbsp;— плодові дерева різних листяних порід ([[яблуня]], [[груша]], [[вишня]], [[слива]], [[терен]], [[волоський горіх]], рідше&nbsp;— [[в'яз]], [[ясен]] та ін.) [[Лялечка]] перебуває в яйцеподібному щільному коконі бурого кольору. Зимує лялечка.


== Охорона ==
== Охорона ==
Вид занесений до [[Червона книга України|Червоної книги України]], як «''вразливий вид''» чисельність якого незначна, лише на півдні країни в сприятливі роки локально є звичайним. Причини зменшення чисельності: знищення природних біотопів (чагарників, рідколісся тощо), застосування пестицидів у лісах, парках та садах.<ref name="ЧервонаКнигаСайт"/>. Розмір компенсації (штрафу) за незаконне добування, знищення або пошкодження особин цього виду на території України 250 грн<ref>[http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1030-2012-п Постанова Кабінету Міністрів України «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України…»]</ref>.
Вид занесений до [[Червона книга України|Червоної книги України]] як вразливий, чисельність якого незначна, лише на півдні країни в сприятливі роки локально є звичайним. Причини зменшення чисельності: знищення природних біотопів (чагарників, рідколісся тощо), застосування пестицидів у лісах, парках та садах.<ref name="ЧервонаКнигаСайт"/>. Розмір компенсації (штрафу) за незаконне добування, знищення або пошкодження особин цього виду на території України 250 грн<ref>[http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1030-2012-п Постанова Кабінету Міністрів України «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України…»]</ref>.


== Джерела ==
== Джерела ==

Версія за 15:59, 26 жовтня 2019

Сатурнія велика

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Родина: Сатурнієві (Saturniidae)
Рід: Saturnia
Вид: Сатурнія велика
Saturnia pyri
Denis & Schiffermüller, 1775
Посилання
Вікісховище: Saturnia pyri
Віківиди: Saturnia pyri
NCBI: 332930

Сатурнія велика[1] (павиноочка грушева, сатурнія грушева) (Saturnia pyri) — метелик родини Павиноочки. Найбільший нічний метелик Європи. Занесена до Червоної книги України.

Ареал

Поширений у Північно-Західній Африці, Південній і частково Центральній та Східній Європі до південно-західної частини Росії, на Кавказі, в Малій Азії та в Ірані. В Україні трапляється майже повсюдно,крім Полісся[2].

Місце проживання

Ландшафти з великою кількістю чагарників і дерев, узлісся, парки, сади, плодові плантації.

Метелик

Гусениця (розмір в см)
Лялечка в коконі

Найбільший метелик Європи. Розмах крил самця сягає 120 мм, самки — 150 мм. Статевий диморфізм невиразний. Крила буро-сірі. На кожному крилі є по одному великому вічку. Вічко чорне, облямоване охристорудим та чорним кільцями. Крила з кількома хвилястими лініями. Зовнішній край крил з чітко відокремленою кремовою облямівкою. Тіло та прикоренева частина крил опушені.[2]

Метелики літають з травня до червня. Активні вночі. Самці часто літають і вдень. Французький ентомолог Жан Анрі Фабр виявив, що самці павиноочки грушевої можуть прилетіти на запах феромонів самки, що перебуває на відстані 10-11 кілометрів.

Гусениця

Стадія гусениці з червня до серпня. Гусениці великі, зелені, з поперечними рядами блакитних бородавок, на кожній з яких розміщено віночок із маленьких волосків з двома довгими булавоподібними волосками в центрі. Перед оляльковуванням зелена гусениця набуває коричневого забарвлення. Кормові рослини — плодові дерева різних листяних порід (яблуня, груша, вишня, слива, терен, волоський горіх, рідше — в'яз, ясен та ін.) Лялечка перебуває в яйцеподібному щільному коконі бурого кольору. Зимує лялечка.

Охорона

Вид занесений до Червоної книги України як вразливий, чисельність якого незначна, лише на півдні країни в сприятливі роки локально є звичайним. Причини зменшення чисельності: знищення природних біотопів (чагарників, рідколісся тощо), застосування пестицидів у лісах, парках та садах.[2]. Розмір компенсації (штрафу) за незаконне добування, знищення або пошкодження особин цього виду на території України 250 грн[3].

Джерела

  • Günter Ebert (Hrsg.): Die Schmetterlinge Baden-Württembergs Band 4, Nachtfalter II (Bombycidae, Endromidae, Lasiocampidae, Lemoniidae, Saturniidae, Sphingidae, Drepanidae, Notodontidae, Dilobidae, Lymantriidae, Ctenuchidae, Nolidae). Ulmer Verlag Stuttgart 1994. ISBN 3-8001-3474-8

Посилання