Східна Європа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мапа Європи під час Холодної Війни. Червоні країни вважаються східноєвропейськими
Географічне положення різних частин Європи:
   Східна Європа

Історія. Поняття Східної Європи почало вживатися після початку Холодної Війни у 1948 році. Всі європейські країни, що перебували під впливом СРСР, вважались східноєвропейськими. Термін Східна Європа мав як політичний, так і географічний характер. Під ці критерії підпадали такі країни: СРСР, Албанія, Болгарія, Польща, Чехословаччина, Угорщина, Румунія та НДР. Югославія ніколи не була частиною Радянського Блоку, але теж вважалась східноєвропейською країною. Символічним кордоном між західною та східною Європою була Берлінська стіна.

Стереотипи. До стереотипів східноєвропейських країн відносять гірші економічні показники, ніж у західноєвропейських країнах. Окремий стереотип пов'язаний з Балканами (Балканський півострів), що включає в себе постійні війни й міжетнічні конфлікти. Як відомо, наслідком розпаду Югославії на початку 1990-х років стали численні війни.

Сучасність. Після закінчення Холодної Війни в 1989 р. поняття Східна Європа з кожним роком дедалі більше набуває географічного значення. З приєднанням багатьох східноєвропейських країн до Європейського Союзу на них стало поширюватися поняття Центральна Європа. Чітких кордонів між західним, центральним та східними регіонами Європи не існує. Україну у світі вважають східноєвропейською країною. Хоча захід країни знаходиться географічно в Центральній Європі та по культурним критеріям: (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська та Чернівецька області).

Населення (включаючи Балкани). Переважна більшість мешканців Східної Європи є слов'янами за лінгвістично-етнічними походженням. Їх кількість становить 133,994,386 осіб, а з європейським населенням Російської Федерації — близько 248 млн. Основні неслов'янські народи Східної Європи — албанці, греки, литовці, латиші, естонці, угорці, румуни та молдавани. Їхня загальна чисельність — 57,632,507 осіб. Причому майже 39 відсотків (22,305,552 чол.) із них становлять румуни.


Балкани — півострів, обмежений рікою Дунай на півночі, Адріатичним морем на заході, Середземним морем на півдні і Чорним морем на сході. Належність Балкан до Східної Європи є дискусійною. Існують три основні погляди сегрегації Балкан на Європейському континенті. Перший — це підрегіон Східної Європи. Другий — це окремий регіон. Третій — це лише політично-культурне поняття.

Балканські країни: Албанія, Болгарія, Боснія і Герцеґовина, Греція, Республіка Македонія, Румунія, Сербія, Чорногорія.

Останнім часом Словенія і Хорватія не вважаються балканськими країнами через успішні політично-економічні зміни.

Див. також[ред.ред. код]