Сатурнія велика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сатурнія велика
Saturnia pyri LC0236.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Родина: Сатурнієві (Saturniidae)
Рід: Saturnia
Вид: Сатурнія велика
Saturnia pyri
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Saturnia pyri
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Saturnia pyri
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 332930

Сатурнія велика[1] (павиноочка грушева, сатурнія грушева) (Saturnia pyri) — метелик родини Павиноочки. Найбільший нічний метелик Європи. Занесена до Червоної книги України.

Ареал[ред. | ред. код]

Поширений у Північно-Західній Африці, Південній і частково Центральній та Східній Європі до південно-західної частини Росії, на Кавказі, в Малій Азії та в Ірані. В Україні трапляється майже повсюдно,крім Полісся[2].

Місце проживання[ред. | ред. код]

Ландшафти з великою кількістю чагарників і дерев, узлісся, парки, сади, плодові плантації.

Метелик[ред. | ред. код]

Гусениця (розмір в см)
Лялечка в коконі

Найбільший метелик Європи. Розмах крил самця сягає 120 мм, самки — 150 мм. Статевий диморфізм невиразний. Крила буро-сірі. На кожному крилі є по одному великому вічку. Вічко чорне, облямоване охристорудим та чорним кільцями. Крила з кількома хвилястими лініями. Зовнішній край крил з чітко відокремленою кремовою облямівкою. Тіло та прикоренева частина крил опушені.[2]

Метелики літають з травня до червня. Активні вночі. Самці часто літають і вдень. Французький ентомолог Жан Анрі Фабр виявив, що самці павиноочки грушевої можуть прилетіти на запах феромонів самки, що перебуває на відстані 10-11 кілометрів.

Гусениця[ред. | ред. код]

Стадія гусениці з червня до серпня. Гусениці великі, зелені, з поперечними рядами блакитних бородавок, на кожній з яких розміщено віночок із маленьких волосків з двома довгими булавоподібними волосками в центрі. Перед оляльковуванням зелена гусениця набуває коричневого забарвлення. Кормові рослини — плодові дерева різних листяних порід (яблуня, груша, вишня, слива, терен, волоський горіх, рідше — в'яз, ясен та ін.) Лялечка перебуває в яйцеподібному щільному коконі бурого кольору. Зимує лялечка.

Охорона[ред. | ред. код]

Вид занесений до Червоної книги України як вразливий, чисельність якого незначна, лише на півдні країни в сприятливі роки локально є звичайним. Причини зменшення чисельності: знищення природних біотопів (чагарників, рідколісся тощо), застосування пестицидів у лісах, парках та садах.[2]. Розмір компенсації (штрафу) за незаконне добування, знищення або пошкодження особин цього виду на території України 250 грн[3].

Джерела[ред. | ред. код]

  • Günter Ebert (Hrsg.): Die Schmetterlinge Baden-Württembergs Band 4, Nachtfalter II (Bombycidae, Endromidae, Lasiocampidae, Lemoniidae, Saturniidae, Sphingidae, Drepanidae, Notodontidae, Dilobidae, Lymantriidae, Ctenuchidae, Nolidae). Ulmer Verlag Stuttgart 1994. ISBN 3-8001-3474-8

Посилання[ред. | ред. код]